Як відомо, без якісного і здорового посівного матеріалу неможливо отримати повноцінний врожай.
Фітосанітарний стан у посівах зернових культур за останні роки в районі дещо погіршився. До цього призводить сівба зернових культур по стерньових попередниках, порушення системи обробітку грунту, наявність падалиці, бур'янів, відсутність просторової ізоляції посівів, сівба неякісним насінням в надто пізні строки, завищення норм висіву насіння та ігнорування іншими агротехнічними вимогами.
Крім того, постійно змінюються агрокліматичні умови і природні еволюційні процеси в популяціях збудників хвороб, що збільшує їх генетичну і трофічну різноманітність.
Протруєння стимулює ріст і розвиток рослин внаслідок дії препаратів на деякі фізіологічні процеси в проростаючому насінні, підвищує стійкість рослин до всіх несприятливих факторів.
Протруєння насіння – один із ефективних заходів боротьби проти хвороб, що передаються із насінням та через грунт. У сучасних умовах землеробства завчасне протруєння чи інкрустація насіння захисно-стимулюючими препаратами є економічно вигідним і в окремих випадках єдино можливим способом (сажкові хвороби) боротьби з хворобами.
Цей захід дає можливість підвищити інтенсивність проростання насіння, надійно захищає від кореневих гнилей, плісняви, сажкових та листкових хвороб. В результаті можна зберегти 5-7 ц/га зерна, а при епіфітотійному розвитку хвороб – 15-20 ц/га.
При виборі протруйників важливо враховувати стресові умови (температура, вологість), що складаються під час сівби і проростання насіння. В умовах недостатнього зволоження і високої температури повітря протруйники із різних хімічних груп по-різному діють не тільки на збудників хвороб, але і на саму рослину. За таких умов необхідно використовувати препарати: Вінцит 050 СS к.с. -1,5-2 л/т; Вінцит Форте SС, к.с.- 1-1,25 л/т; Вітавакс 200 ФФ, в.с.к. - 2,5-3 л/т; Дивіденд Стар 036 FS, т.к.с. - 1 л/т; Росток - 1 л/т; Сумі - 8 - 1,5-2 кг/т, які добре діють за підвищених температур, стимулюють ріст рослин і не проявляють ретардантного ефекту.
Використовуючи протруйники, необхідно дотримуватися встановлених норм витрат на одиницю маси насіння: знижені норми насіння не дають належного ефекту, завищені – знижують схожість насіння внаслідок утворення аномальних проростків, не здатних до подальшого розвитку, і навіть можуть спричинити повну загибель насіння.
Протруювання насіння зернових проводять способом зволоження або водною суспензією (10 л/т).
Строки протруювання залежать від хімічних особливостей препарату і строків посіву культури. Застосовувати протруйники необхідно за 3-5 днів до сівби.
Не слід тривалий час використовувати той же самий протруйник, тому що це призводить до набуття патогенами резистентності до нього. Протруйники потрібно періодично змінювати.
При вирощуванні сільськогосподарських культур рекомендується застосовувати біологічний метод захисту рослин. У даний час в арсеналі біометоду є високоефективні, економічні та екологічно безпечні біологічні засоби. Одним із дієвих препаратів є Планриз БТ на основі живих бактеріальних клітин, які виділені з природної ризосфери, та продуковані бактеріями біологічно активні речовини. Застосовується цей препарат як для передпосівної обробки насіння, так і для обприскування в період вегетації сільськогосподарських культур.
Механізм дії полягає в тому, що бактерії, потрапляючи в грунт з обробленим насінням, активно заселяють кореневу систему рослин, продукують ферменти та антибіотики, фітоалексини (речовини, що сприяють підвищенню імунітету вегетуючих культур), стимулятори росту, органічні кислоти.
Ефективним є поєднання Планризу в бакових сумішах з стимуляторами росту Гроус 1, Гроус 2, з біологічними (зокрема, Триходерміном) та хімічними (крім міді та ртутовмісних) препаратами. Переваги Планризу – ефективність у боротьбі з грибковими і бактеріальними хворобами та при їх профілактиці; зміцнює імунний статус рослин; екологічно чистий; допомагає зберегти врожай, не завдаючи негативного впливу на здоров'я людини, теплокровних тварин, птахів, риб і комах; має антимікробні і ростостимулюючі властивості; не викликає звикання до препарату шкідливих мікроорганізмів; є економічно вигідним засобом (ціна– 25 грн. за 1 л). Для передпосівної обробки 1 тонни насіння зернових достатньо 1-2 л Планризу.
Вже багато років підряд застосовують Планриз у Володимир-Волинському районі (зокрема, господарства, які очолюють Є. Колач, В. Діброва), де збирають високі врожаї зернових.
Передпосівна обробка насіння сприяє поліпшенню фітосанітарного стану рослин в цілому, дає змогу краще зберегти врожай та поліпшити його якість.
При всіх роботах з пестицидами необхідно обов'язково дотримуватися правил техніки безпеки, повідомляти завчасно бджолярів про виконання хімічних робіт, берегти своє здоров'я і здоров’я всіх оточуючих.
За більш детальними консультаціями звертайтесь у фітосанітарну службу, що знаходиться за адресою: вул. Грушевського, 98 А, тел. 5-23-82.
Наталія СВИЩ, провідний спеціаліст Державної фітосанітарної інспекції у Волинській області.
Залишити коментар