На набуття молодими людьми впевненості у завтрашньому дні, державну опіку над родинами, турботу про дітей від народження, отримання освіти до першого робочого місця спрямована програма "Україна для людей", з якою Віктор Янукович йшов на президентські вибори 2010 року. Як показав час, ці завдання послідовно виконуються.
Так, за три останні роки допомогу при народженні дитини підвищили у 2,3 раза, а з липня минулого року на 260 гривень зросла допомога на дітей із малозабезпечених сімей.
На посилення соціального захисту дітей також спрямовані нові соціальні ініціативи Віктора Януковича. У результаті збільшення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, за попередніми розрахунками, кожна сім'я до кінця 2013 року має отримати в середньому порівняно з 2012 роком додаткове зростання доходів на 619 гривень.
Проте, скільки б не підвищували соціальні виплати, якщо батьки не усвідомлять всієї повноти відповідальності за виховання дитини, ці кошти не доходитимуть до тих, кому вони призначені. Тому Президент України поставив перед Урядом і регіональними органами влади завдання удосконалити роботу соціальних служб задля охоплення їх послугами найуразливіших категорій населення, раннього виявлення проблемних сімей та вчасного надання їм підтримки.
Як відомо з липня 2012 року в державі запровадили введення посад фахівців із соціальної роботи, які на закріпленій території виявляють сім'ї та окремих осіб, що опинилися у складних життєвих обставинах, і надають їм конкретну допомогу.
Працюють спеціалісти і з родинами, у яких батьки чи діти мають інвалідність, де батьки неналежно виконують свої обов'язки. Також вони цікавляться життям випускників інтернатів, сімей, у яких проживають діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування.
Робота соціальних фахівців на Волині має не формальний, а індивідуальний і дуже ретельний підхід. Про це голова облдержадміністрації Борис Клімчук розповів на засіданні Комітету з економічних реформ під головуванням Президента Віктора Януковича у червні цього року.
"На кожну патронатну родину соціальний фахівець впродовж тривалого періоду веде картку отримувача послуг, де фіксується все – від закодованої проблеми (для конфіденційності) до шляхів її вирішення і отриманого результату", – зазначив Борис Петрович.
Фахівці із соціальної роботи закріплені за кожною, без винятків, сільською та селищною радою, а у містах – за мікрорайонами.
"Ми пішли ще далі і у поміч соціальним фахівцям мобілізували людей, які у громадах завжди були в пошані. При кожній сільській, селищній раді та у містах районного значення ми створили координаційну раду. До її складу увійшли: сільський голова, директор школи, священик, завідувач ФАПу, дільничний міліціонер, працівник терцентру. Окрім різнобічної практичної і комплексної допомоги, члени координаційної ради є також провідниками інформаційно-освітньої роботи, спрямованої на попередження соціального сирітства, бідності, насильства у сім'ї, пияцтва і моральної деградації", – розповів Борис Клімчук.
Загалом під соціальним супроводом центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в області цьогоріч перебувало 2505 сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах (у них – 6287 дітей). В результаті роботи соціальних фахівців 246 сім'ям оформили або відновили потрібні документи, 411 родинам допомогли відновити соціальні зв'язки, 73-х членів кризових сімей влаштували на навчання, а 75-х – працевлаштували.
161 родина отримала допомогу в лікуванні чи догляді, десятьом родинам відновили житло, 326 сімей за сприяння соціальних служб отримали від благодійних організацій і спонсорів одяг та взуття, а для 267 родин вдалося вирішити житлово-побутові проблеми.
Як наслідок, 1046 сімей у цьому році зняли із соціального супроводу, з них 994 – у зв'язку з тим, що їм вдалося подолати життєві обставини.
А оскільки Волинь – лідер в Україні за кількістю багатодітних родин, особлива увага в роботі соціального фахівця зосереджена саме на дітях.
"В його особі ми отримали не тільки постійного інспектора, а й переконливого рекрута з впровадження сімейних форм виховання дітей, – каже голова облдержадміністрації. – Вже цьогоріч створено 11 прийомних сімей, до яких влаштовано 17 дітей, позбавлених батьківського піклування. А загалом сімейними формами в області охоплено 85,4% дітей цієї категорії».
На Волині для сиріт, які не мають власного помешкання, із червня 2012 року діє п'ятирічна обласна програму забезпечення житлом. Кошти на її виконання виділяються із обласного та районних бюджетів. Вже цього року помешкання отримали 21 сирота і особи, прирівняні до них, а 18 дітям житло відремонтували.
Соціальний гуртожиток на теренах області діє у Володимирі-Волинському. Тут забезпечують тимчасовим житлом і проводять соціальну адаптацію, допомагаючи набути навички самостійного життя у громаді 25-ти дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, віком від 15 до 23 років.
А особи, які потрапили у кризове становище через стихійне лихо, вчинення проти них злочину, зазнали насильства в сім'ї, можуть звернутися у Волинський обласний центр соціально-психологічної допомоги, що в Луцьку.
Крім того, у селі Жабка Ківерцівського району планують створити "Центр матері і дитини", у якому тимчасово проживатимуть жінки на 7-9 місяцях вагітності та матері з дітьми віком від народження до 18 місяців, котрі опинились у складних життєвих обставинах й вирішили відмовитися від новонародженої дитини.
Та поки центр запрацює, соціальні фахівці, дізнавшись, що якась жінка ще до пологів захотіла відмовитися від своєї дитини, докладають максимум зусиль для того, щоб переконати її так не чинити.
Ефективність превентивних заходів у роботі соціального фахівця сьогодні яскраво ілюструє навіть кримінальна статистика підліткового середовища. Зокрема, в області удвічі зменшилась кількість кримінальних правопорушень, учинених неповнолітніми або за їх участю.
"Отже, досвід Волині в організації роботи соціальних фахівців і отриманий за нетривалий час результат дає нам підстави для впевненості, що такий підхід до вирішення соціальних питань – перспективний, економічно вигідний, суспільно справедливий та високоморальний за християнськими канонами", – переконаний голова облдержадміністрації Борис Клімчук.
Василь НЕЧИПОРУК.
Залишити коментар