Кожна людина є споживачем товарів і послуг. У нашій країні (і Ковель не виняток) споживачі нерідко стикаються з порушеннями правил продажу і обслуговування. І досить часто не знають, як себе вести. Дехто терпить навіть кричущі порушення їх власних прав, інколи просто розвертається і йде, обіцяючи собі ніколи більше в цьому закладі не з'являтися.
Але ж є дуже дієвий спосіб вплинути на нерадивих працівників сфери торгівлі та обслуговування. Називається цей «інструмент» – "Книга відгуків та пропозицій". Споживачі рідко про неї згадують, вважаючи неефективною у вирішенні реальних проблем.
Однак тут варто з ними не погодитись. Ця книга може бути дієвою при правильному використанні. Досить часто власники не підозрюють про те, що діється у них в закладі. У цьому випадку, зробивши один-єдиний запис, можна змінити ситуацію на краще. Книга відгуків та пропозицій є на будь-якому підприємстві сфери торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг.
Перш, ніж залишити у ній заяву, переконайтеся, що вона оформлена у відповідності до вимог законодавства України. В іншому випадку у вас вже з'явиться аргумент для звернення в контролюючі органи. Сторінки і записи у "Книзі відгуків та пропозицій" мають бути пронумеровані, сама книга – прошнурована і скріплена печаткою або підписом. Це робиться для того, щоб у недобросовісного продавця не було спокуси вирвати сторінку.
На початку книги, на першій сторінці, розміщена інструкція, затверджена Наказом № 349 від 24.06.96 р. Міністерства зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі України. Завдання цієї інструкції – допомогти людині, яка вирішила вперше скористатися книгою. В ній також повинні бути зазначені телефони контролюючих служб області та міста. Тобто саме тих органів, до яких на цей заклад можна поскаржитися.
У будь-якому підприємстві торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг Книга відгуків та пропозицій має знаходитися у "Куточку споживача". Надати її повинні на першу вимогу. Пояснювати, навіщо вам вона знадобилася, ви не зобов'язані. Тим більше, не зобов'язані пред'являти свої документи.
У Книзі відгуків та пропозицій споживачу необхідно детально описати всі обставини свого конфлікту із продавцем (підприємцем, керівником закладу тощо), а також ви можете писати не тільки скарги, але й пропозиції. Наприклад, щодо поліпшення якості обслуговування. Керівник підприємства або його заступник зобов'язаний у тижневий термін розглянути запис і розібратися по суті питання, вжити необхідних заходів щодо усунення недоліків і порушень в роботі підприємства або до реалізації висловлених пропозицій.
За результатами розгляду заяви керівник має подати на зворотному боці заяви споживача інформацію про заходи, яких вжито, та у тижневий термін, в обов'язковому порядку, надіслати письмову відповідь заявнику за вказаною ним адресою.
Копії листів, якими надана відповідь споживачам, зберігаються у керівника підприємства або його заступника впродовж року. Якщо ви не хочете одержати письмову відповідь, то не зобов'язані писати свої персональні дані. Якщо споживачі будуть використовувати свої законні права, то й ситуація в торгівлі та обслуговуванні зміниться на краще.
Лілія БАРНА,
начальник відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів виконавчого комітету міської ради.
Залишити коментар