Легендарний фестиваль "Червона рута" – один з найвідоміших, найпрестижніших фестивалів України, що від початку заснування збирає національно свідомих виконавців української пісні.
Здавалось, він десь там далеко і для когось іншого, а нам – ну, ніяк не під силу… Адже перемога у "Червоній руті" у свій час стала успішним стартом для багатьох зірок сучасної естради. Саме через високу власну оцінку значення фестивалю, якусь навіть помпезність, з якою сприймались усі фестивальні концерти, напрошувалось запитання: "Хіба знайдеться там місце для простої задушевної сільської пісні?". Та доля дала можливість отримати цю відповідь через власний досвід, і тепер ми із впевненістю можемо сказати: "Так!".
Впродовж минулого року по всій Україні проходили відбіркові конкурси для участі у "Червоній руті" в шести найбільш популярних музичних жанрах: поп-, сучасна танцювальна, рок-, акустична, інша музика та автентичний фольклор.
На запрошення організаторів фестивалю відгукнулися і ми – фольклорний гурт "Веретенце" з Центру позашкільної освіти, що діє на базі Уховецької ЗОШ. Після перемоги у регіональному відбірковому турі, який проходив в обласному центрі, нам випала можливість представляти Волинь у жанрі українського автентичного фольклору "Обрядове дійство".
З 26 по 29 вересня 2013 року у Києві відбувся XIII Всеукраїнський фестиваль сучасної пісні та популярної музики "Червона рута", де зібралась співоча молодь нашої країни.
…До столиці приїхали потягом рано-вранці. Київ зустрів нас своїм святковим сяйвом і вражаючим, загадковим темно-синім небом. О 9-й годині ранку на нас чекали у виставковому центрі (ВДНГ), де 27 вересня мав відбутися ще один відбірковий тур у жанрі українського автентичного фольклору, оскільки до участі у ньому надійшли заявки більш ніж від 600 учасників.
Попри погодні перешкоди (у ті дні у Києві було холодно й дощило) ми їхали, щоб виступити достойно. Під час нашого виступу крізь похмуре київське небо визирнуло Сонечко, промінчики якого підбадьорили учасників фестивалю.
Виступом перед компетентним журі залишились задоволені. Проте весь день непокоїла думка: "Чи доведеться виступати у фіналі?". Тільки аж під вечір стало відомо, що наш колектив виборов почесне звання лауреатів ІІ премії. Наступний етап передбачав виступ нашого "Веретенця" у фінальному гала-концерт. Радощам не було меж!
У гала-концерті взяли участь кращі з кращих виконавців у жанрі українського автентичного фольклору, який був представлений у трьох напрямках: традиційний народний спів (виконання українських народних пісень в автентичній давній манері), обрядові дійства (демонстрація календарних обрядів, звичаїв молодіжних зібрань і дозвілля) і народна інструментальна музика (гра на традиційних народних інструментах у давній манері, кобзарсько-лірницька традиція).
Наше "Веретенце" представило фрагмент з уховецького весілля – так звані вінки. Автентичний обряд "Вінки" для дівчини сироти записаний ще на початку 90-их років від жителів Уховецька Ганни Ткачук (1936 р. н.) та Олександри Шишко (1932 р. н.). Останній довелося самій пізнати гіркоту сирітської долі. Обрядове дійство тривало на сцені 14 хвилин, й сповна передало неповторний колорит Волинського краю – специфічну говірку, збереження автентичної манери виконання, а також особливості народного костюма та атрибутики. Тож нашу старанність і відповідальність високо оцінили знавці фольклору.
Приємною несподіванкою для усіх учасників фестивалю стало вручення Гран-прі з рук Народного артиста України Тараса Петриненка, що у цьому році відзначив своє 60-ліття, з яких 44 роки присвятив сцені. Згодом метр української естради читав патріотичні вірші та в дуеті з народною артисткою України Тетяною Горобець дарував пісні, які давно стали класикою української естради часів Незалежності. Зі щемом у серці запам'яталась усім учасникам фестивалю ця зустріч, адже з вуст легендарного співака звучали слова подяки всім тим, хто співає, з трепетом береже у своєму серці любов до народної пісні.
Участь в "Червоній руті" для учасників дитячого фольклорного гурту "Веретенце" стала подарунком долі, неоціненим досвідом, можливістю виступити на великій сцені.
Свято дитячих душ відбулося завдяки підтримці надзвичайно чуйних людей, до яких ми звернулись за матеріальною допомогою. В організації поїздки нам посприяли депутат обласної ради Іван Смітюх, директор СТзОВ "Васюти" Анатолій Смаль, народний депутат України Степан Івахів, керівник Ковельського підрозділу ТзОВ ТД "Міжрегіональні ресурси" Сергій Абрамчук, депутат районної ради Петро М'якота, директор малого приватного підприємства "Елегант" Дмитро Кілеба, заступник начальника митного поста "Ковель" Віктор Корей, наш земляк, депутат районної ради Василь Вовчик, голова районної партійної організації "ВО "Батьківщина" Володимир Андросюк, голова фракції «ВО «Батьківщина» Тит Абрамчук, директор компанії ТзОВ "КФ Північ-Центр" Вячеслав Давидюк, директор фірми "Будсервіс" Василь Півень, генеральний директор ПАТ "Ковельмолоко" Дмитро Башко, директор фірми "Каскад", депутат районної ради Володимир Пархонюк, приватний підприємець, депутат міської ради В'ячеслав Шава, директор Центру позашкільної освіти Лариса Коновалова, завідувачка квиткових кас ст. Ковель Львівської залізниці Світлана Ящук.
Завдяки спільним зусиллям небайдужих благодійників вдалося пошити шкіряне стилізоване концертне взуття для усіх учасників гурту, придбати квитки до Києва та у зворотний бік, забезпечити проїзд по столиці на автобусах і в метро, організувати екскурсії до Києво-Печерської Лаври, музею мініатюр, гарячі обіди й вечері, та, навіть, побувати в МакДональдсі.
З великим задоволенням діти смакували йогуртами та сирками від "КОМО", яких, може, вони ніколи в такій кількості не їли!
Особливі слова вдячності висловлюємо сім'ї Смалів, які теплом і турботою "зігрівали" нас кожної хвилини перебування в такому далекому та величному Києві. Тетяна Скоцик (Смаль) та її чоловік Віталій Євстафійович, голова наглядової ради групи компанії "Амако", влаштували проживання гурту, перевезення учасників та надали кожній дитині грошову винагороду.
Діти Анатолія Смаля Олександр та Ніна, студенти сільськогосподарської академії, всі три дні були разом з нами, не рахуючись з власним часом та особистими потребами, водили на екскурсії, знайомили з визначними місцями столиці, допомагали опікуватись дітьми, і, навіть, коли було холодно в гуртожитку, то Саша назбирав власних електричних нагрівачів і привіз для нас.
Від імені кожної дитини, їхніх батьків, педагогічного колективу Уховецької ЗОШ, а також від себе особисто дозвольте висловити щире "спасибі" наших друзям і благодійникам, які допомогли втілити нашу мрію в реальність, посіяти в дитячих душах зерна національної свідомості, що неодмінно проростуть на благо нашої неньки-України!
Руслана СЕМОТЮК,
керівник дитячого фольклорного гурту "Веретенце".
НА ЗНІМКУ: дитячий фольклорний гурт «Веретенце».
Фото автора.
Залишити коментар