В нашій країні нині проживають представники понад 130 етнічних груп. Українці здавна доброзичливо ставляться до людей інших національностей і віросповідань, а про нашу гостинність ходять легенди.
Так, у 2012 році під час проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу не було зафіксовано жодного злочину на міжнаціональному ґрунті. В Україні створені всі умови для розвитку національних громад, а поодинокі випадки агресії до представників інших національностей у нас завжди отримували рішучу відсіч суспільства.
"Україна не лише гарантувала на законодавчому рівні права національних меншин, а й забезпечила відповідні умови для їх самоорганізації та етнокультурного відродження", – зазначив Президент України Віктор Янукович під час відкриття Міжнародного саміту з проблем захисту прав національних меншин "Досвід України для світу", який відбувся в жовтні минулого року.
Україна приєдналася до низки міжнародних угод в галузі прав людини, що прямо або опосередковано регулюють статус етнічних груп в економічній, культурній, політичній та інших сферах. Це, зокрема, Рамкова конвенція із захисту національних меншин і Європейська хартія регіональних мов або мов меншин.
Відтак наша держава давно зробила свій європейський вибір і таким чином сьогодні формує державну етнополітику. Більш, ніж 20 років тому, ухвалено Закон "Про національні меншини в Україні". На той час це був один із найпрогресивніших законодавчих документів.
Минулого року Президент України ініціював засідання Гуманітарної ради на тему "Україна – країна толерантності та міжнаціонального миру". За участю керівників найбільш впливових громадських організацій національних меншин, представників органів влади розглядалося питання реалізації в Україні прав осіб, які належать до національних меншин.
За підсумками засідання Гуманітарна рада доручила Кабінетові Міністрів збільшити у Держбюджеті на 2013 рік фінансування національних товариств, знизити для них плату за оренду державних приміщень та сприяти розвиткові медіа.
Виконуючи це рішення, Уряд затвердив на 2013 рік бюджетну програму, згідно з якою держава фінансує заходи з відтворення культур національних меншин і з реалізації Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Обсяги бюджетних призначень за цією програмою становлять 3 мільйони 375 тисяч гривень.
Як результат, Асоціація німців України отримала допомогу на видання газети "Deutsche Zentrale Zeitung", громадська організація "Всеукраїнське суспільне об'єднання "Георгія" – на випуск історико-культурного журналу "Сакартвело", Федерація грецьких товариств України – на видання газети "Елліни України" тощо.
Держава надала матеріальну підтримку на проведення Всеукраїнської культурно-мистецької акції "Ми – одна родина", IX Фестивалю нового грузинського кіно та ін.
На шляху до реалізації євроінтеграційної перспективи держави для поліпшення соціально-економічного становища ромської етнічної групи Президент своїм указом схвалив Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, а Уряд затвердив план заходів щодо її реалізації.
В Україні діють близько півтори тисячі громадських організацій національних меншин та більш, ніж 36 тисяч релігійних організацій.
У 2012/2013 навчальному році в дошкільних навчальних закладах виховання мовою нацменшин проводилося: російською – у 1060 дитсадках, угорською – у 73, румунською – у 58, молдовською – у 15 садочках. Один дитсадок забезпечує виховання дітей кримськотатарською мовою.
Крім того, в дошкільних навчальних закладах створені окремі групи з навчанням англійською, польською, французькою, німецькою мовами. Загалом у дитсадках України, як і у школах, навчання і виховання здійснюється 10 мовами.
У системі загальної середньої освіти у 2012/2013 навчальному році функціонують 1256 закладів з російською мовою навчання, 82 заклади – з румунською мовою, 66 – з угорською, 15 – із кримськотатарською, 6 – із молдовською, 5 – із польською мовою навчання.
В основній та старшій школі учні загальноосвітніх навчальних закладів, які належать до нацменшин, складають державну підсумкову атестацію з рідної мови і літератури за вибором.
Для представників національних меншин в Україні працює 366 культурно-освітніх центрів, у тому числі суботні та недільні школи, які можуть відвідувати як діти, так і дорослі.
На Волині мешкають представники 70 національностей та народностей, які становлять 4% населення області й об'єднані у 15 національно-культурних організаціях обласного статусу та 9 — районного і міського статусів. Для створення належних умов та реалізації їх культурних, освітніх, інформаційних потреб обласна рада в грудні 2012 року затвердила Регіональну програму соціально-культурного розвитку національних меншин на 2013-2017 роки.
Особливим в області залишається становище ромської національної громади, яка характеризується найнижчим рівнем освіти, зайнятості, соціального, медичного та житлового забезпечення, найвищим потенціалом порушення законодавства. Для зменшення цих викликів в області створено робочу групу з координації дій органів влади та сприяння в отриманні ромами, які постійно проживають на території Волинської області, необхідних документів.
У нас є й чимало інших здобутків, зокрема, у сферах культури й освіти. Вже стали традиційними обласний фестиваль національних культур "З чуттям єдиної родини" та культурно-мистецька акція "Мовна палітра". Національно-культурними товариствами створено 21 самодіяльний художній колектив.
У 371 школі із 800, які діють на Волині, вивчають російську мову, у 15 – польську. Окрім того, є факультативи, недільні школи, де вивчають мови національних меншин.
Нещодавно голова облдержадміністрації Борис Клімчук наголосив: «На шляху до євроінтеграції Україна проводить колосальну роботу з адаптації до загальноєвропейських норм національного законодавства, у першу чергу – в сфері прав людини, органічною складовою якої є захист прав національних меншин».
Саме тому загальні демократичні принципи, ідеали гуманізму, терпимості мають бути все більш поширені у суспільстві.
Василь НЕЧИПОРУК.
Залишити коментар