Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (пункт 14.19 статті 14) та Законом України "Про захист прав споживачів" (частина 2 статті 17) визначено, що суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які використовують реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані забезпечити можливість здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
За обмеження або відмову в реалізації прав споживачів щодо використання електронних платіжних засобів на суб'єктів господарської діяльності накладається штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 8500 гривень).
Таку вимогу містить другий пункт Положення "Про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів", затвердженого постановою КМУ від 17.08.2002 р., № 1177.
Контроль за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо здійснення розрахунків з використанням електронних платіжних засобів здійснює податкова служба, за забезпеченням захисту прав держателів електронних платіжних засобів на здійснення зазначених розрахунків – Держспоживінспекція України (п. 14.19 Закону № 2346).
Відповідно до законодавства не застосовують реєстраторів розрахункових операцій фізичні особи-підприємці, які перебувають на єдиному податку при здійсненні продажу товарів.
Фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування повинні здійснювати розрахунки у сфері торгівлі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (п. 177.10 Податкового кодексу України). А тому при здійсненні розрахунків з покупцями повинні використовувати електронні платіжні засоби.
Таким чином, у разі відсутності електронних платіжних засобів при розрахунках з покупцями штрафні санкції будуть застосовуватись до фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування. До фізичних осіб-підприємців на єдиному податку штрафи не застосовуватимуться.
Термінали для безготівкового розрахунку мають бути:
- якщо в магазині є касовий апарат для електронної звітності; платіжний термінал має бути щонайменше біля кожної другої каси;
- у магазинах, площа яких перевищує 20 квадратних метрів;
- у закладах торгівлі містечок, де проживає понад 25 тисяч мешканців;
- на АЗС.
Від обов'язкового встановлення електронних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари або надані послуги звільнені:
- заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів, зокрема: особовий склад Збройних Сил та інших військових формувань, студентів, учнів і викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств;
- підприємства торгівлі з торговельною площею до 20 кв. метрів (крім автозаправних станцій);
- суб'єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше, ніж 25 тисяч осіб;
- суб'єкти, які не застосовують реєстратори розрахункових операцій.
Якщо в магазині вам відмовили в оплаті товару пластиковою карткою, можете скаржитися інспекції захисту прав споживачів. Людина має право розрахуватися за товар так, як їй зручно: грошима або карткою.
Лілія БАРНА,
начальник відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів міськвиконкому.
Залишити коментар