У підвищенні врожайності плодових дерев велике значення має правильний і систематичний догляд за садом. Весняний період у садах – один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами.
Весняний догляд за садом починають вже зараз.
Обов'язково потрібно провести обрізку та видалення старих, застарілих дерев, хворих та пошкоджених гілок, прибрати та спалити муміфіковані плоди.
Перекопування пристовбурних кругів на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у грунті.
Слід закопати опале листя, де можуть зберігатися збудники парші, борошнистої роси, лялечки та гусінь листомінуючих молей.
Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих.
Для дерев старшого віку важливо, щоб рани на стовбурах і гілках крони були зачищені до живої деревини, замащені садовим варом або глиною з коров'яком і обв'язані мишковиною.
Дику поросль біля стовбурів знищують і ранньої весни.
Внаслідок різких коливань температури взимку окремі дерева можуть пошкоджуватись морозами: на корі стовбурів і скелетних гілках утворюються морозобоїни та сонячні опіки. Пошкоджена тканина має буре або коричневе забарвлення, а здорова – зеленувата.
Ушкоджені морозом дерева треба правильно обрізати. Зокрема, вирізують всі гілки, що загинули, а частково пошкоджені – вкорочують до того місця, де зовні деревина здорова. Рани більш як 2 сантиметри в діаметрі змащують садовим варом. А пошкоджені стовбури слід зачистити до здорової деревини гострим ножем, потім змастити садовим варом.
Весь стовбур дерева і скелетні гілки білять. Рання побілка запобігає сонячним опікам.
Нині вже пора закінчувати обрізування плодових дерев та формування крони молодих.
Великої шкоди плодовим деревам завдають різні шкідники і хвороби. Проти них застосовують захисні заходи.
Крім обробки дерев проти шкідників, потрібно провести обприскування проти мохів та лишайників 3 – 4 відсотковим розчином залізного купоросу чи мідного купоросу ( 300-400 гр. на 10 л. води) по голій кроні.
З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є препарат 30 В, яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев за норми витрати препарату 600-800 мл. на 10 літрів води.
До набухання бруньок обприскування дерев проводять, коли середньодобова температура повітря досягне 5°С розчином ДНОК (100 гр. на 10 л. води) проти яєць яблуневої медяниці, попелиць, личинок щитівок, акацієвої і сливової несправжньощитівок, проти червоного і бурого кліщів, грушевої медяниці, парші груші і яблуні.
Чи не найефективніше із профілактичних заходів на початку розпускання бруньок – масове обприскування – плодових дерев бордоською рідиною (300 гр. мідного купоросу і 400 гр. свіжогашеного вапна на 10 л. води). Мідний купорос (що вбиває грибкових збудників парші, а вапно нейтралізує кислотність розчину, завдяки цьому дерева і листочки не обпікаються.
Коли не встигли зробити профілактичні заходи, тоді на початку розпускання бруньок проти шкідників проводять обприскування (найкраще – до початку сокоруху) препаратами: Актара, к.е. 0,14 кг/га, Каліпсо 480 к.с. 0.2-0,25 л/га, Карате-Зеон к.е. 0.4 кг/га чи 4 гр. на 10 л. води; Золоном к.е. З л/га чи З00 мл. на 10 л. води; Діазинон, к.е. 1л.га, Дурсбан к.е. 2 л/га з додаванням проти парші та інших хвороб; Хоруса в.г. 0.25 кг/га або 2,5 гр. на 10 л.води; Стробі в.г. 200 гр/га чи 20 гр.на 10 л.води; або Скору к.е. 0,2 л/га. Делан в.г. 1 кг/га, Дитан М-45 з.п. 2-3 кг/га; Чемпіону з.п. 1,5-2 кг/га. За обробки сортів, що уражаються борошнистою росою, додають також Байлетон з.п. 0.2 кг/га, Топаз к.е. 0.3-0.4 л/га або його аналоги.
У фазу відокремлення бутонів – рожевий бутон проти квіткоїда, пильщиків, мінуючої молі, листокруток, шовкопрядів, медяниці, казарки, букарки та інших застосовують препарати: Матч к.е 1 л/га, Актара к.е. 0,14 кг/га, Маршал 1.5 л/га, Нурел-Д 1.5 л/га з додаванням Фіталу в.р.к. 2 л/га чи Хоруса в.г. 0.25 кг/га, Скору к.е. 0.15-02 л/га, Блу Бордо в.г. 5 кг/га проти парші та інших хвороб.
На цьому весняні роботи в саду закінчуються з надією на багатий та рясний урожай.
Наталія СВИЩ,
провідний спеціаліст відділу методологічного прогнозування – державний фітосанітарний інспектор Державної фітосанітарної інспекції.
Ірина ШОВАГ,
провідний фахівець Волинської фітосанітарної лабораторії.
Залишити коментар