Особливістю галузі картоплярства у Ковельському районі є концентрація площ посадок цієї культури в невеликих одноосібних та фермерських господарствах, на городах та дачних ділянках.
Для селян картопля – не лише продукт харчування та цінна кормова культура, а й продукт комерційної діяльності. Значною мірою успіх в реалізації картоплі залежить від її зовнішнього вигляду, який визначається наявністю шкідливих організмів, що пошкоджують бульби.
Серед таких організмів – грунтові шкідники: личинки хрущів, дротяники та несправжні дротяники тощо, які за чисельності 3-5 екз/м2 і більше можуть пошкодити значну частину врожаю.
Середня чисельність дротяників та несправжніх дротяників на полях району – 1,5 екз/м2, вони поширені на 88% площ.
Дротяники та несправжні дротяники – це личинки жуків з двох родин: коваликів та чорнишів, яких нараховують більше 100 видів.
Личинки дуже схожі між собою: мають вузьке циліндричне або сплющене тіло, від світло-жовтого до темно-бурого кольору, довжиною до 5 см. Вони схожі на дріт, звідки і походить їх назва.
Личинки небезпечні для багатьох видів культур, в тому числі й картоплі. В бульбах шкідники роблять червоточини, схожі на проколи дротом, і картопля втрачає товарний вигляд. В місця пошкодження може потрапляти різного виду інфекція, що призводить до загнивання картоплі.
Розвиток личинок в грунті проходить впродовж 3-4 років, тому боротися з ними важко. Але це робити необхідно, до того ж така робота повинна бути системною.
Господарникам необхідно усвідомити, що виконання агротехнічних заходів може сприяти зниженню чисельності дротяників та несправжніх дротяників до 70%.
До таких заходів відносяться:
- дотримання сівозмін: в умовах одноосібних селянських господарств необхідно враховувати, що бобові культури, гречка, а також чорний пар погіршують умови розвитку шкідників – їх чисельність зменшується до 10 разів; основними нагромаджувачами дротяників та несправжніх дротяників є багаторічні трави, зернові з підсівом багаторічних трав та поля, забур'янені пирієм повзучим;
- завдяки знищенню бур'янів, особливо пирію повзучого та плоскухи звичайної, умови живлення дротяників погіршуються, що призводить до їх загибелі;
- лущення стерні, зяблева оранка, міжрядні обробітки просапних культур збігаються з найбільш уразливими фазами розвитку шкідника, тому зменшують їх чисельність; крім того, за обробітку грунту частину личинок поїдають птахи та корисні комахи;
- висів проміжних культур, особливо гірчиці білої, олійної редьки, суміші озимої свиріпи з озимим житом, та пізньоосіння оранка за умов переходу температури через 00С сприяють загибелі 50-70% популяцій дротяників.
На невеликих за розміром ділянках, дачних грядках ефективним буде їх осіннє та весняне перекопування, а також розпушування міжрядь, що сприяє загибелі яєць і личинок (травень-липень).
"Дротянку" можна виловлювати на принади: розрізані бульби картоплі на прутиках встромляють у грунт на глибину 5-15 см, зрізом вниз. Після 2-4 днів бульби оглядають, шкідників вибирають та знищують.
Для вилову жуків на городах рано навесні розкладають невеликі пучки сіна, соломи, під які шкідники охоче забираються для відкладання яєць.
Для боротьби з дротяниками та іншими грунтовими шкідниками, а також із колорадським жуком ефективним є обробка бульб картоплі перед посадкою одним із хімічних препаратів: актара, в. г., 6 г на 300 мл води на 10 кг; броня, т. к. с., 7-10 мл/10 кг бульб; матадор Гранд, т. к. с., 10 мл/10 кг; матадор, к. с.,10 мл/10 кг бульб; престиж 290 FS ТН, 1 л/т, або 10 мл на 90 мл води /10 кг бульб; Селест Топ 312,5 FS, т. к. с., 0,5-0,7 л/т, або 20 мл /30 кг бульб; тирана КС , 5-7мл на 10 кг бульб; нупрід 600, ТН, 1,1-2,5 мл / 10 кг бульб.
Такі препарати, як матадор Гранд, престиж 290 FS ТН, Селест Топ, тирана мають ще й фунгіцидні властивості, тобто зменшують ураження бульб хворобами.
При обробці бульб до хімічних препаратів рекомендовано додавати регулятори росту та біопрепарати з метою зменшення захворювань і поліпшення росту рослин (біолан, в. с. р., 2,5 мл на 20 л води на 1 т бульб, планріз, 2 л/т, інші).
При обробці бульб хімічними препаратами необхідно враховувати такі застереження: обробляти бульби безпосередньо перед посадкою, особливо бульби з глибокими вічками; різану картоплю обробляти через 3-5 днів (після підсихання ран). Практичний досвід показує, що при систематичному застосуванні препаратів ( впродовж 2-4 років) на основі діючої речовини імідаклоприд для обробки насінневої картоплі, в якості якої використовувались відповідні фракції після сортування, спостерігається зниження або втрата схожості бульб.
Не забувайте, що при роботі з отрутохімікатами необхідно дотримуватись правил техніки безпеки.
Встановити чисельність грунтових шкідників, в тому числі дротяників та несправжніх дротяників, можна лише методом грунтових розкопок. Фахові консультації щодо проведення таких розкопок можна отримати в Державній фітосанітарній інспекції Волинської області по вул. Грушевського, 98-А у Ковелі. Тел. 5-23-82.
Наталія СВИЩ,
провідний спеціаліст відділу методологічного прогнозування – державний фітосанітарний інспектор.
НА ЗНІМКУ: жук ковалик.
Залишити коментар