...Вербна неділя. Люди йдуть із церкви з вербою, перев'язаною синьо-жовтими стрічками. Кожного зустрічного вітають із святом, б'ють вербою, бажають здоров'я, нагадуючи, що через тиждень Великдень — свято, яке об'єднує весь світ. Така урочистість до сліз зворушлива, приємна. І тішишся, що в нас тут, на Волині, тихо, спокійно, тільки весна кличе до роботи.
Але, на жаль, нестабільність у країні, особливо на Півдні і Сході, стала причиною хвилювань, переживань за долю України і навіть погіршення здоров'я багатьох наших співвітчизників.
З приводу цього написала листа знайомій у Донецьк. Кажу їй: "Смішно, коли чуємо, що ви нібито хочете масово в Росію. То що ж: пакуйте валізи — і гайда туди! Бо це все одно, коли б я, живучи в Західній Україні, кричала: "Давайте мені Францію!". А ще прикро чути, як один донеччанин сказав, що ви годуєте нас, "західняків". Ми один одного годуємо, обмінюємось тим, чим багата наша земля, підтримуємо в лиху годину.
Пригадає хай хтось зі Сходу, як під час голоду в 1947 році (я це сама пережила) "східняки" із центральної України їхали сюди на Волинь і Галичину, щоб обміняти речі на харчі. І поверталися додому не з порожніми руками. Моя бабуся привезла мішечок зерна і мішечок картоплі, бо я — родом з Черкащини. І цей епізод у семирічному віці запам'ятався мені на все життя".
Ще деякі аргументи наводила в листі, але відповіді не одержала, хоч уже більше місяця минуло. Значить, знайома мене не зрозуміла. А жаль. Видно, й вони "зомбовані" фальшивою інформацією, хоч, як свідчать дані соціологічних досліджень, більшість мешканців східної і південної України — за єдину неподільну державу.
Але якою б брехливою не була антиукраїнська пропаганда, "східняки" ж достеменно знають про ту розкіш і багатство, які показували по телевізору, в Межигір'ї, у садибах Пшонки, Ставицького та ін. А газета "Експрес" подала відомості про колишнього голову президентської адміністрації Леоніда Кучми Віктора Медведчука. Дача його займає 40 гектарів під Києвом, прохід туди заборонено, об'єкт — під охороною. Встановлені камери відеоспостереження, працюють 80 охоронців. Мало цього, ще й в Карпатах має 63 гектари закарпатського лісу. Маєток — під напругою. Людям вхід в ліс заборонений.
Так жили, мабуть, тільки середньовічні феодали. Але й вони були бідніші, бо не мали майданчиків для гелікоптерів і автомобілів марки "Майбах" .
А за чий рахунок новоспечені багатії так розко-шують? За народний, звичайно. Не платили людям місяцями зарплат, не ремонтували шахти роками, які, руйнуючись, поглинали гірників. А які дороги наші?
Може б, оті 4,8 мільйона доларів Ставицького і 50 кілограмів золота знадобилися для цього? У лікарнях "зеленки", бинта немає, хворому треба все необхідне придбати в аптеці, із собою принести, бо інакше тебе лікувати не будуть. У той же час в екс-міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової скарби — за кордоном.
Тому, не прагнення до влади, як Янукович заявляє, а оця кричуща несправедливість підняла патріотів на Майдан. Невже Схід і Південь цього не розуміють? Шанс змінити країну настав. І лідери нової влади хочуть досягти успіху.
На мою думку, в Україні взагалі ніякого протистояння не повинно бути. Бо ж українці тісно "переплелись" з росіянами. Наприклад, сім'ї моєї двоюрідної сестри живуть в Москві, а брата двоюрідного — на Алтаї, три брати рідні моєї колеги мешкають і працюють в Тюмені, сім'я голобчанки має родину в Сибіру, а донька іншої голобчанки живе за Уралом. І таких прикладів можна навести сотні. І нафту качають, і газ здебільшого наші — куди не поткнись. А скільки росіян в Україні? На кожному кроці почуєш російську мову, навіть в таких маленьких Голобах.
Колись Маяковський писав: "...товарищ москаль, на Украину шуток не скаль…". А чого він так сказав? Бо коріння його українське. Та хіба він один? Гоголь, Достоєвський, Чехов, Короленко, Олексій Толстой, Гнєдич, Гаршин — всі ж українці. А художники, композитори, музиканти, вчені? Сергій Корольов у Космос дорогу проклав, а перед ним були і Кибальчич, і Кондратюк, і Ціолковський. Усі — з України. В російській владі завжди українці займали провідні місця, та й тепер займають. Тільки щось не чути їх голосу на підтримку України.
Майдан об'єднав людей різних національностей, різних конфесій, бо біда у всіх одна — безробіття, несправедливість, руйнація людських душ, приниження.
В пісні, яку часто називають духовним Гімном українців, є такі слова: "Боже великий, єдиний, нам Україну храни". А збереже її єдність народу, громадянський спокій та мир. І в цьому, на моє тверде переконання, велику роль має відіграти Церква, точніше Церкви — і православні Київського та Московського патріархатів, і Греко-католицька, і Римо-католицька, і Протестантські та інші. Адже Бог єдиний, і ми зобов'язані бути єдиними, не ворогувати поміж собою, а молитися заради кращого майбутнього країни, дітей та онуків наших.
На щастя, сьогодні в Україні мирно співіснують десятки релігійних об'єднань, що є яскравим підтвердженням демократичного розвитку суспільства. Міжконфесійна злагода, слава Богу, утримується на Ковельщині в цілому і в Голобах зокрема. Так повинно бути й надалі. Тоді нам не будуть страшними ані зовнішні, ані внутрішні загрози.
З надією на це, щиро вітаю своїх земляків із святом Воскресіння Христового, що наближається, зичу кожному мешканцю міста й району Божого благословення, віри й надії!
Хай переможе добро!
Валентина ОСТАПЧУК,
ветеран педагогічної освіти.
смт Голоби.
Залишити коментар