До редакції газети "Вісті Ковельщини» нещодавно надійшов лист за підписом громадського активіста, керівника міського осередку "Правий сектор", голови правління благодійного фонду Івана Омелянюка "Майбутнє Волині" Сергія Дружиновича.
Свій лист пан Сергій озаголовив "Ковель у небезпеці". У ньому він порушує проблему будівництва у нашому місті в районі "Ковельсільмашу" ТОВ "Колбе Україна" теплової електростанції, що, на його думку, становить собою екологічну й економічну небезпеку для місцевих мешканців.
Автор, зокрема, стверджує: "Електроенергію планується продавати в загальну мережу України, прибуток піде виробнику, а Ковель від цього нічого не матиме. Власник фірми невідомий, аналізуючи ж інтернет-ресурси, бачимо його тісні зв'язки з Москвою. Цікаво, що ТОВ "Колбе Україна", будучи лідером по виробництву газових котлів та газової апаратури для них, раптом почало будівництво ТЕС, хоч до цього ніколи не займалося виробництвом електроенергії".
Далі С. Дружинович, аналізуючи складну політичну ситуацію в Україні і нагадуючи про військову агресію з боку Росії, зауважує: "Що ми бачимо небезпечного в побудові ТЕС на території Волині та Ковеля? Величезну ймовірність зв'язку фірми з інтервентом, який, передбачаючи, що в умовах газової кризи Україна буде переходити на твердопаливні котли обігріву, вирішив швидко, на випередження, знищити сировинну базу у вигляді лісу та торфу на теренах області, а далі — поставити нас у залежність від російського газу".
Пан Сергій наголошує: "Немає сумніву, що екологічна загроза для Ковеля буде великою, що дуже негативно позначиться на здоров'ї людей, і то дуже швидко, хоч проектанти і запевняють, що розроблять фільтри, що зменшать кількість викидів продуктів згоряння в атмосферу. Але при відсутності відповідного контролю за задекларованими технологіями, в умовах корумпованості влади про це годі й говорити. В Ковелі переважають західні вітри, тому нас чекає тотальне знищення кисню, викиди дрібних фракцій деревини будуть летіти на місто».
Далі автор висловлює претензії на адресу керівництва міста, депутатів міської ради, які, на його думку, активно лобіюють згаданий проект. Він навіть припустив, що, можливо, під виглядом ТЕС у Ковелі хочуть створити крематорій, в якому "російські війська будуть масово нищити патріотів, які зі зброєю в руках стануть на захист своєї землі".
На закінчення Сергій Дружинович закликає: "Шановні краяни! Думаймо про завтрашній день сьогодні, щоб не було пізно зробити щось для свого захисту!".
Як бачимо, позиція автора листа досить радикальна і безкомпромісна. Її поділяють деякі інші представники міської громади, що засвідчили громадські слухання в міській раді у квітні ц. р. Згадана проблема порушувалася і в інших волинських засобах масової інформації — як друкованих, так і в електронних. У зв'язку з цим редакція звернулася із відповідним запитом до ряду компетентних фахівців, а також керівництва міської ради з проханням прокоментувати ситуацію, що склалася навколо можливого спорудження у Ковелі теплової електростанції.
Сьогодні друкуємо статтю директора ТОВ "Колбе Україна", сподіваючись в майбутньому продовжити обговорення згаданої проблеми.
Товариство з обмеженою відповідальністю "КОЛБЕ-УКРАЇНА" вдячне громаді міста Ковеля за активну участь у розгляді та обговоренні питання щодо надання нашому підприємству в оренду земельної ділянки площею 1,3625 га, що розташована по вул. Варшавській, 14 в місті Ковелі, з метою будівництва на ній підприємства з переробки відходів деревини на тверду біомасу, їх складування та об'єкта електроенергетики – когенераційної станції електричною потужністю 3000 кВт та тепловою потужністю 3500 кВт, що виробляє енергію з біомаси.
Враховуючи зауваження та пропозиції, які висловлювались під час проведення громадських слухань та подальшого розгляду даного питання, необхідно зазначити наступне.
ТОВ "КОЛБЕ УКРАЇНА" входить у міжнародну вертикально-інтегровану енергетичну групу компаній, що формують виробничий ланцюжок від заготівлі сировини і виробництва тріски до генерації й постачання тепла та електроенергії.
За результатами діяльності групи до Державного бюджету України сплачувались значні суми податків і зборів. Так, за 2011 - 2013 роки до бюджету було сплачено понад 15,5 млн. гривень відповідних податків та зборів.
На підставі досягнення критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, ТОВ "КОЛБЕ УКРАЇНА" було зараховане до Реєстру великих платників податків на 2012 рік.
Починаючи з 2011 року, власниками було прийняте рішення здійснити інвестування у розвиток в Україні виробництва та використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива.
З метою побудови повного циклу — від заготівлі сировини і виробництва тріски до генерації, постачання тепла та електроенергії здійснено перепрофілювання видів діяльності, а саме: впроваджена діяльність, пов'язана з лісозаготівлею, переробкою лісоматеріалів на деревну тріску, а також її транспортування та складування.
З метою розвитку зазначених напрямків діяльності протягом 2011–2013 років було закуплено устаткування лісозаготівельної (гусеничний екскаватор з харвестерною головкою та трелювальний причеп з гідравлічним маніпулятором) та деревообробної промисловості (рубальна машина на базі автомобіля MAN з гідравлічним маніпулятором, на даний час – єдина в Україні техніка такого класу), відповідний вантажний автомобільний транспорт (5 вантажних сідельних тягачів МАN та спеціалізовані напівпричепи до них, вантажний самоскид з причепом) та технологічні транспортні засоби (2 навантажувачі фронтальні та 2 трактори колісні).
Розширюється штат працівників, працевлаштовуються громадяни, що проживають не тільки у м. Києві, але й у областях, де ми здійснюємо діяльність.
Наша група налічує ряд підприємств, які працюють на задоволення потреб народного господарства, використовуючи для цього європейський досвід роботи у даному напрямку, а саме:
ТОВ "КОЛБЕ УКРАЇНА" – створення та обслуговування в Україні об'єктів енергетики, які здійснюють постачання теплової та електричної енергії, яка виробляється з нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, обслуговування та консультаційні послуги;
ТОВ "КОЛБЕ ФОРЕСТ ІНДАСТРІ" – виробництво та продаж деревної тріски, лісозаготівельна діяльність, превезення автомобільним транспортом деревної тріски та подібних вантажів у спеціалізованих напівпричепах по Україні та за кордон;
ТОВ "КОЛБЕ ТЕПЛО" – будівництво котелень, виробництво, транспортування, продаж теплової енергії, яка виробляється з нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії (в тому числі деревна тріска вироблена з відходів деревообробної промисловості та низькотоварної неділової деревини);
ТОВ "КОЛБЕ ПАУЕР" – будівництво електростанцій, що виробляють електричну енергію з біомаси, продаж електроенергії.
На сьогоднішній день ми маємо діючий виробничий майданчик у Закарпатській області, на якому здійснюється переробка відходів деревини на тверду біомасу (деревна тріска). Земельна ділянка, на якій розташовано виробництво, надана нам в оренду і ми сплачуємо відповідну орендну плату до місцевого бюджету. У 2013 році проведена модернізація та поточний ремонт будівель, які знаходяться на майданчику, з метою більш продуктивного його використання у власній виробничій діяльності.
Крім того, у Закарпатській області ми взяли у концесію газову котельню однієї з районних лікарень, провели її ремонт та здійснили заміну технологічного обладнання (насоси, бойлери, лічильники, теплообмінники та інше), що надало можливість якісно і безперебійно вже в цьому опалювальному сезоні надавати лікарні тепло.
Ми також завершуємо будівництво додатково окремо стоячої твердопаливної (деревна тріска) котельні, що дасть змогу встановити економічно доступні тарифи на якісну теплову енергію, вироблену об'єктом концесії.
Протягом 2012 - 2013 років наше підприємство також здійснювало діяльність у Волинській області на орендованому майданчику в Турійську.
У березні 2013 року ТОВ "КОЛБЕ УКРАЇНА" придбало у власність нежитлове приміщення у м. Ковелі по вул. Варшавській, 14 і в той же час подало лист до Ковельської міської ради з проханням надати дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,3625 га на умовах оренди для промислово-виробничої діяльності та проведення діяльності, пов'язаної з виробництвом, передачею та постачанням електричної енергії.
Скорочення споживання природного газу, розвиток енергозбереження та вирішення нагальних екологічних проблем – найбільш актуальні завдання, що ставить перед собою наша група компаній. Енергетична безпека країни суттєво залежить від ступеню диверсифікованості енергоносіїв, що використовуються для задоволення її енергетичних потреб.
Проблема з газопостачанням, що виникла в Україні наприкінці 2008 р., ще раз продемонструвала нагальну необхідність пошуку і впровадження альтернативних та відновлюваних джерел енергії і енергозберігаючих технологій. Серед всіх відновлюваних джерел енергії біомаса є найбільш перспективною для заміщення природного газу та інших викопних палив в Україні.
Біомаса – це вуглецевомісткі органічні речовини рослинного та тваринного походження (деревина (відходи лісозаготівельної діяльності, тріска), солома, рослинні залишки сільськогосподарського виробництва, гній, органічна частина твердих побутових відходів). Для виробництва енергії переважно застосовують тверду біомасу.
Окрім енергетичних проблем, застосування біомаси та біопалив може допомогти також у вирішенні ряду важливих екологічних проблем.
По-перше, це стан повітря, забрудненого шкідливими речовинами вихлопних та димових газів.
По-друге, це великі обсяги викидів в атмосферу парникових газів – диоксиду вуглецю, метану та інших.
Біомаса є відновлюваним, екологічно чистим паливом за умови екологічно раціонального виробництва та використання. Оскільки біомаса є СО2-нейтральним паливом, то її використання не призводить до підсилення глобального парникового ефекту.
Впровадження біоенергетичних проектів в рамках механізмів Кіотського протоколу є ефективним шляхом зниження викидів парникових газів. Але ми розуміємо, що це має робитися з урахуванням питання сталого розвитку та необхідності збереження біорозмаїття країни.
Виробництво енергії з відновлюваних джерел, включаючи біомасу, динамічно розвивається в більшості Європейських країн. На сьогодні відновлювані джерела енергії (ВДЕ) покривають 7% енергоспоживання країн Європейського Союзу, в тому числі біомаса – 4%, тобто – більше половини. Відповідно до Нового енергетичного плану ЄС, затвердженого Європейським Парламентом у 2007 році, внесок ВДЕ в загальне енергоспоживання повинен скласти 20% до 2020 р. При цьому частка ВДЕ у виробництві теплової енергії має збільшитися до 20% (внесок біомаси – 76% усіх ВДЕ), у виробництві електроенергії – до 34% (внесок біомаси – 24% всіх ВДЕ).
Жодна з розвинених країн або країн, що розвиваються, не оприлюднювала планів щодо скорочення виробництва енергії з біомаси. Навпаки, національні енергетичні програми країн Євросоюзу, США, Канади, Бразилії, Китаю, Індії, Малайзії та інших країн передбачають подальше суттєве розширення цього сектора. Серед всіх видів біомаси саме тверда біомаса займає лідируючу позицію у виробництві енергії в ЄС.
Подальший розвиток використання біомаси має відбуватися з обов'язковим урахуванням його впливу на оточуюче середовище та дотримуванням критеріїв стійкого розвитку.
Україна має великий потенціал відновлювальних джерел енергії, доступних для енергетичного використання. Шляхом залучення цього потенціалу до виробництва енергії може задовольнити близько 13% потреби України в первинній енергії. Розвиток біоенергетичного сектору в Україні має проходити послідовно та обґрунтовано, з урахуванням можливого впливу на національну економіку та на довкілля.
Членство України в Енергетичному співтоваристві (з 2011 р.) вимагає від неї обов'язкового виконання низки європейських директив. В міру поступового підписання розділів Угоди про асоціацію з ЄС обсяг зобов'язань України, в тому числі в енергетичному секторі, буде й далі збільшуватися.
Одним з головних документів ЄС в секторі відновлюваних джерел енергії є Директива 2009/28/ЄС, яку Україна згідно своїх зобов'язань в рамках Енергетичного співтовариства мала імплементувати до 1 січня 2014 року.
Важливим положенням цієї Директиви є вимога щодо рівня зниження викидів парникових газів при впровадженні біоенергетичних технологій – не менше 35% у порівнянні з аналогічним використанням викопних палив.
При цьому з 1 січня 2017 р. ця мінімальна вимога збільшується до 50%, а з 1 січня 2018 р. – до 60% для установок, уведених до експлуатації з 01.01.2017 р.
Іншим важливим аспектом можливості й доцільності впровадження технологій виробництва енергії з біомаси є їх енергетична ефективність, що визначається через співставлення обсягу отриманої енергії й енергії, витраченої на створення та забезпечення роботи певної біоенергетичної установки.
Наразі якихось обов'язкових до виконання вимог щодо енергетичної ефективності біоенергетичних технологій в ЄС та загалом в світі немає, але деякі рекомендації були розроблені в рамках виконання Завдання 32 Міжнародного енергетичного агентства. Ці рекомендації видаються доцільними для практичного застосування як в Європі, так і в Україні.
Важливість показника енергетичної ефективності полягає в тому, що він дає об'єктивну оцінку певній біоенергетичній технології. Ця оцінка не залежить від поточної політики держави, відносно даної технології, що може бути спрямована на стимулювання або стримування розвитку через, наприклад, "зелені" тарифи, субсидії, податкові пільги та інші механізми.
Зокрема, «зелений» тариф – це спеціальний тариф на електроенергію, який встановлений для електростанцій, що використовують енергію Сонця, вітру, біомаси, біогазу без обмежень за потужністю, а також для гідроелектростанцій потужністю до 1 МВт. «Зелений» тариф вищий в порівнянні з тарифами на відпуск електричної енергії для виробників, що використовують традиційні джерела енергії.
Розмір «зеленого» тарифу визначається за допомогою спеціального коефіцієнту, який встановлений для кожного відповідного джерела енергії окремо, залежно від дати введення електростанції в експлуатацію, а для деяких об'єктів – додатково від величини потужності.
«Зелений» тариф у своїй структурі має враховувати місцеву складову – певну частку українського походження, що визначається та підтверджується в порядку, передбаченому діючим законодавством України.
Держава гарантує, що зелена енергетика має пріоритетне значення в порівнянні з традиційною. По-перше, визначений гарантований покупець електричної енергії з альтернативних джерел – Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ), який зобов'язаний купувати таку електроенергію в повному обсязі. По-друге, оптовий ринок в розрахунках за електроенергію, продану в ОРЕ, віддає перевагу тим виробникам, на яких поширюється закон про «зелений» тариф.
Зниження викидів парникових газів є одним з найбільш вагомих показників при оцінці впливу біоенергетичних технологій на оточуюче середовище.
І хоча біомаса вважається СО2-нейтральним паливом, при операціях її заготівлі, складування, транспортування, попередньої обробки та використання відбувається споживання енергії викопного палива, що, в свою чергу, призводить до викидів парникових газів.
Основними парниковими газами, викиди яких мають місце при роботі енергетичних систем, є діоксид вуглецю (СО2), метан (СН4) та закис азоту (К20). Величина викидів всіх парникових газів приводиться до еквівалентної величини викидів СО2 через відповідні коефіцієнти.
Нижче наведено, яким є скорочення викидів парникових газів для різних біоенергетичних технологій у порівнянні з установками на викопних паливах і чи відповідає воно вимогам Директиви 2009/28/ЄС.
Нагадаємо, що згідно з цією Директивою, зниження викидів парникових газів при впровадженні технологій відновлюваної енергетики має бути не менше 35% у порівнянні з аналогічним використанням традиційних видів палива.
Згідно проведених досліджень, дані яких наведені у таблиці, видно, що всі установки на твердій біомасі відповідають поточним та майбутнім вимогам Директиви 2009/28/ЄС – скорочення викидів парникових газів, обумовлене їх роботою, становить >60%.
Тобто при виробництві енергії з біомаси зниження викидів парникових газів складає 70-90% у порівнянні із енергоустановками на традиційних видах палива.
Таблиця 1. Питомі викиди парникових газів для різних технологій виробництва енергії із біомаси
Питомі вклади парникових газів при комбінованому вир
Залишити коментар