Про діяльність установ соціального захисту населення міста розповідає начальник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради Софія САГАЛЬ.
Діяльність установ соціального захисту населення міста спрямована на реалізацію державних та місцевих програм соціального захисту населення, соціальної підтримки та надання соціальних послуг особам похилого віку, інвалідам, сім'ям та громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим та іншим соціально вразливим верствам населення.
На виконання доручень держави та з метою соціальної підтримки громадян в управлінні соціального захисту здійснюється виплата 16 видів державних соціальних допомог та компенсацій, які передбачено чинним законодавством України.
У зв'язку із введенням у дію з 01.07.2014 року постанови Кабінету Міністрів України "Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги" в управлінні призначено 127 сім'ям компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг на загальну суму 28,7 тис. гривень.
Крім того, з підвищенням цін та тарифів на комунальні послуги на 15% в порівнянні з минулим роком зросла кількість сімей, що користуються субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" по місту обліковано 226 осіб, які є вимушено переселеними особами. Призначено щомісячну адресну допомогу 90 сім'ям для покриття витрат на проживання, в тому числі — на оплату житлово-комунальних послуг.
Одним із пріоритетних напрямків роботи управління соціального захисту населення визначено життєзабезпечення вразливих верств населення шляхом своєчасного та якісного надання пільг особам, які мають на це право. Для цього проводиться чіткий облік пільгових категорій населення в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків. Станом на 1 листопада ц. р. зареєстровано 20685 таких осіб.
ххх
Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в місті втілюється в життя державна програма забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів житлового та громадського призначення.
У Ковелі створено комітет доступності, де на засіданнях розглядаються нагальні питання доступності інвалідів до об'єктів інфраструктури міста. Проводиться робота з підприємствами, установами та організаціями щодо вжиття першочергових заходів для забезпечення доступності.
Для систематизації даних про інвалідів, вивчення потреб кожного з них створено Централізований банк інвалідів, в який вноситься відповідна інформація. Це дає змогу своєчасно забезпечити дану категорію технічними засобами реабілітації, вирішити насущні проблеми інвалідів.
Для забезпечення в окремих випадках максимальної реалізації і оперативного вирішення питань соціального захисту громадян, які тимчасово опинилися у складних життєвих обставинах, в місті створено постійно діючу комісію з питань соціального захисту, призначення різних видів соціальних допомог і житлових субсидій. З початку року комісія розглянула 863 звернення від мешканців міста.
Одночасно при наданні різних видів допомог, компенсацій та субсидій управління соцзахисту здійснює контроль за використанням коштів Державного бюджету, спрямованих на вказані цілі. За 2014 рік соціальними інспекторами проведено 1295 обстежень матеріально-побутових умов проживання сімей заявників. В результаті перевірок одержувачами допомог повернуто не-правомірно отриманих державних коштів на суму 65,1 тис. грн.
ххх
З метою уникнення порушень на підприємствах міста щодо оплати праці (дотримання мінімальних гарантій) працівники управління проводять перевірки суб'єктів господарювання. При виявленні порушень законодавства з оплати праці керівників підприємств, установ та організацій заслуховують на засіданнях комісії з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Приймаються відповідні рішення щодо усунення вказаних порушень.
Крім того, в місті працює робоча група з легалізації тіньових доходів, оскільки використання роботодавцями робочої сили без легального оформлення трудових відносин є грубим порушенням чинного законодавства, що завдає значних збитків самим роботодавцям, найманим працівникам та державі.
Для детінізації доходів та трудових відносин між власниками і найманими працівниками робочою групою з початку року проведено обстеження 224 суб'єктів підприємницької діяльності, під час яких виявлено 93 порушення. Завдяки вжитим заходам підтверджено реєстрацію 36 трудових договорів.
ххх
Втілюються в життя й місцеві соціальні програми, які дають можливість більш ефективно підтримувати малозабезпечені та найбільш вразливі верстви населення.
Рішенням міської ради в січні було затверджено Програму соціального захисту окремих категорій громадян міста Ковеля на 2014 рік.
Основними напрямками використання коштів по цій Програмі є: надання матеріальної допомоги на лікування і підтримку тих, хто перебуває у складних життєвих обставинах, на що в 2014 році виділено з міського бюджету 72,84 тис. грн.; цільова допомога на погашення заборгованості за спожиті комунальні послуги (малозабезпеченим особам) — 10,1 тис.грн.; матеріальна допомога на придбання житла дітям, позбавленим батьківського піклування — 45,0 тис.грн.; надання пільг, які не передбачено на державному рівні для інвалідів по зору І-ІІ груп на житлово-комунальні послуги в розмірі 50 % — 100,0 тис. грн.; виплата щомісячної доплати до пенсії трьом сім'ям загиблих в Афганістані, 6 ветеранам-воякам ОУН-УПА і 9 реабілітованим, на що передбачено з міського бюджету 13,72 тис. грн., допомога на поховання окремим категоріям громадян — в сумі 23,65 тис. грн.
ххх
В зв'язку з політичною ситуацією, яка склалася в Україні, міською радою внесено відповідні зміни до фінансових показників Програми щодо збільшення видатків. Так, на виплату матеріальної допомоги сім'ям, рідні яких перебувають, поранені або загинули в зоні АТО, додатково виділено з місцевого бюджету 650,0 тис. грн.
Крім того, у місті за рахунок коштів даної Програми надано додаткові пільги учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, членам сімей загиблих під час участі в АТО (в частині звільнення їх від сплати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, незалежно від форми власності житлового фонду). На це додатково з міського бюджету виділено 40,0 тис. грн.
Таку пільгу наше місто запровадило одним з перших у Волинській області.
ххх
Важливу роль у справі соціального та побутового обслуговування малозабезпечених громадян, інвалідів та ветеранів відіграє територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, який функціонує в місті. До складу територіального центру входять три відділення та стаціонарне відділення для постійного проживання.
У відділенні соціальної допомоги вдома запроваджено мультидисциплінарний підхід з надання комплексу соціальних послуг одиноким, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують негайного вирішення.
До складу мультидисциплінарної команди входять соціальний працівник, швачка, перукар і 3 соціальні робітники. Залежно від виду послуг допомога надається безпосередньо під час виїзду команди за місцем проживання людини, яка потребує надання соціальних послуг (дрібний ремонт, роботи на присадибній ділянці, генеральне прибирання, профілактичні та санітарно-гігієнічні заходи, послуги перукаря, швеї, рубання та складування дров). Протягом 11 місяців безоплатно комплекс соціальних послуг отримали 20 одиноких громадян.
Відділенням соціально-побутової адаптації з початку року надано 6600 соціальних послуг.
Однією із інноваційних послуг, яка допомагає людям похилого віку адаптуватися до нових умов громадської діяльності, сприяє створенню умов для їх соціальної, творчої активності, є Університет третього віку. Його слухачі — це 129 осіб поважного віку, для яких, крім занять, працівники терцентру організовують святкові заходи та урочистості.
Університет проводить цілісну систему заходів, спрямованих на формування активної життєвої позиції громадян пенсійного віку за напрямками: мистецький, основ медицини, соціально-правової політики, фізичної реабілітації, інформаційних та комунікаційних технологій.
З метою обміну досвідом слухачі факультетів співпрацюють з таким же Університетом у м. Влодаві (Республіка Польща), де взяли там участь в урочистостях з нагоди 35-річчя створення Товариства сеньйорів "Золота осінь".
ххх
Через відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги одноразову соціальну допомогу отримали 412 осіб на загальну суму 167890 грн.
За сприяння міської влади налагоджено роботу із забезпечення безкоштовно дровами на осінньо-зимовий період сімей призваних, поранених, загиблих військовослужбовців-учасників АТО та одиноких непрацездатних, малозабезпечених громадян та інвалідів.
Для покриття витрат на доставку дров цим особам з місцевого бюджету міською радою виділено 10,0 тис. грн.
Стаціонарне відділення для постійного проживання має змогу забезпечити тут перебування 25 осіб. Нині мешкають 15 осіб.
ххх
В нашому місті налічується понад 350 дітей з різними вадами розумового та фізичного розвитку, і ця цифра, на жаль, з кожним роком невпинно зростає. Діти-інваліди потребують підтримки, допомоги та розуміння. У них є шанс жити повноцінно.
Для вирішення цієї проблеми міська рада прийняла рішення про створення першого у Волинській області Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, для забезпечення якого виділено приміщення із сучасним ремонтом, пристосоване для обслуговування дітей-інвалідів. Створено безбар'єрний доступ до нього.
Ковельчани, чиї діти потребують додаткової педагогічної уваги та особливих форм соціальної реабілітації, звертаються сюди і отримують кваліфіковані поради та допомогу щодо розвитку дітей з особливими потребами. Спеціалісти Центру проводять організаційну роботу із родинами, яким необхідна кваліфікована допомога.
З липня 2013 року впроваджено нові види соціальних послуг, а саме — відкрито групу денного перебування, де вихованці отримують соціально-побутову реабілітацію, набувають навичок самообслуговування за програмою "Смачний сніданок", розвивають свої творчі здібності, поступово інтегруючись у сучасне суспільство.
Реабілітаційними послугами Центру також забезпечуються діти-інваліди з Ковельського району.
Діти-інваліди, які потребують постійного стороннього догляду, за місцем їх проживання забезпечуються послугами з соціального патронату.
У вересні 2014 року Центр став переможцем у конкурсі проектів місцевих ініціатив "Мобільний кабінет реабілітації для дітей-інвалідів". На облаштування кабінету з обласного та міського бюджетів виділено 25 тис. грн. Також з бюджету розвитку виділено 33 тис. грн. на облаштування дашка біля входу в приміщення та альтанки для проведення реабілітаційних занять на свіжому повітрі.
Підготувала
Людмила СКОКЛЮК.
НА ЗНІМКУ: під час одного із свят у Центрі реабілітації дітей-інвалідів м. Ковеля.
Фото з архіву закладу.
В умовах складної економічної ситуації в Україні важливими, як ніколи, є збереження прав і свобод людини, забезпечення соціального захисту вразливих груп населення. Зокрема таких, як діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, сім'ї з дітьми в складних життєвих обставинах, сім'ї вимушених переселенців, сім'ї загиблих військових, сім'ї, члени яких перебувають чи беруть участь в бойових діях у зоні АТО, інваліди, інших категорій, якими опікується Ковельський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Сьогодні, враховуючи значні зміни в законодавчій базі із надання соціальних послуг населенню, є надзвичайно важливим реалізувати право територіальної громади, яка знає потреби і проблеми соціально незахищених груп населення, що потребують підтримки та своєчасної допомоги.
У 2014 році соціальними послугами охоплено 195 сімей (в них виховується 394 дитини), які опинились в складних життєвих обставинах. З них — 38 сімей, які виховують дітей з обмеженими фізичними можливостями. Соціальним супроводженням охоплено 4 прийомні сім'ї (в них виховується 6 прийомних дітей) і 2 дитячих будинки сімейного типу (в них — 9 дітей-вихованців).
Індивідуальними консультаціями охоплено 74 особи, засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі. Надано 96 індивідуальних консультацій.
Протягом року відбулося 12 засідань дорадчого органу, на яких розглянуто 84 справи сімей, що опинились у складних життєвих обставинах.
Проведено 69 групових інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на профілактику соціально небезпечних хвороб, пропаганду здорового способу життя, профілактику негативних звичок, попередження насильства в сім'ї, торгівлі людьми, пропаганду сімейних форм влаштування, профілактику девіантної поведінки, допомогу у вирішенні проблем підліткового віку (відеолекторії, лекції, бесіди, "круглі столи”, благодійні акції, групи взаємопідтримки, психологічні тренінги, конкурси, вистава).
Всього було охоплено 3187 осіб. Серед них — студенти, їх батьки; неповнолітні та молодь, засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі; діти та молодь з функціональними обмеженнями; члени сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, неповнолітні, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі; члени прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.
Учасникам і глядачам запам’яталися конкурс малюнків та творчих робіт "Повір у себе — і в тебе повірять інші", конкурс малюнків "Змалюю світ своїми кольорами" для дітей та молоді з особливими потребами.
До Дня захисту дітей був проведений захід "Країна здоров'я". Яскравими, емоційно насиченими вийшли конкурс краси "Міс Ковеля-2014" (до Дня молоді) та акція "З вірою у серці — з прапором у руках" (до Дня Незалежності). Проведено Новорічно-Різдвяні заходи (благодійна акція для дітей пільгових категорій, флеш-моб "Новорічні колядки").
Сподіваємось, що знайде відгук у наших земляків розповсюджена соціальна рекламна продукція з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, щодо розвитку сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, формування свідомого батьківства, попередження насильства, протидії торгівлі людьми.
Тетяна МЕДВЕДЄВА,
в.о. директора Ковельського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
Залишити коментар