Є такі винаходи, які повністю змінюють плин історії. Просто в один прекрасний момент орбіта нашого Всесвіту розвертається на 180 градусів, і людство починає крокувати у напрямку світла або ж темряви....
Серед «світлих» винаходів потрібно згадати книгу. Книга... Що воно таке? Друг, порадник, вчитель... Саме книга дає можливість нам дізнатися про недосяжні місця та далекі події. А ще – це машина часу. Хто сказав що її не існує? А як тоді пояснити те, що завдяки книзі ми маємо можливість опинитися у далекому середньовіччі, «познайомитися» з видатними діячами, «пережити» страшні часи інквізиції?
Чи, можливо, ви ніколи не подорожували у майбутнє за допомогою творів письменників-фантастів?
Книга – це одне з чудес світу, котра, як на мене, ніколи не матиме аналогів, і навіть розрекламований Інтернет не в змозі замінити і подарувати нам бодай частинку тієї магії, яка присутня на сторінках улюблених книг...
Якщо ви серед тих, хто погоджується зі мною, то саме час до бібліотеки. Це – фантастичне місце, у якому зберігається мудрість поколінь. Саме тут найкраще відчувається атмосфера казки. Нам, ковельчанам, надзвичайно пощастило, адже у місті для нас працює одразу кілька бібліотек.
Особливої уваги заслуговує центральна районна бібліотека, що знаходиться на розі вулиць Незалежності та Степана Бандери. Перебралася вона сюди у 1982, а взагалі її історія починається 1940 року. Спочатку це були лише дві кімнати з фондом якихось 14 тисяч книг.
Але час та люди не стояли на місті, знання були потрібні всім. У 1957 році її фонд збільшується до 17 тисяч книг, і саме тоді її переводять до села Колодяжного, в один із будинків музею Лесі Українки.
З 1980 року у бібліотеці стали практикувати такі форми роботи, як лекції, усні журнали, вечори запитань і відповідей, тощо. А вже у 1982 році, як зазначалося вище, бібліотека перебирається на своє теперішнє місце, і її книжковий фонд збільшується до 60 тисяч примірників.
Бібліотека сучасна – це тисячі книг, мудрі та досвідчені працівники і ... Інтернет. В 2003 році в бібліотеці відкрито Інтернет-центр, створений за підтримки Посольства США в Україні. І сьогодні всі бажаючі, віком від 15 років можуть скористатися Всесвітньою мережею.
Ця бібліотека обслуговує доросле населення та юнацтво, а от для маленьких читачів є окрема бібліотека, яка знаходиться в парку імені Лесі Українки. Хочеться сказати особливе «спасибі» її працівникам, адже їм вдалося створити неймовірну атмосферу казки та чуда. Це не порожні слова, бо ж пересвідчилася в цьому на власному досвіді. У цій бібліотеці я виросла як Читач та як Людина, саме тут визначилася зі смаками та уподобаннями щодо літератури і тут я раз і назавжди зрозуміла, що книги – це не просто сторінки з літерами, це – магія.
Велика подяка бібліотекарям – людям, які творять казку. Дякую за їхню невтомну працю, за мудрість та тепло, якими вони діляться з відвідувачами!
Вільям Хезлітт писав: «Книги вкрадаються в наше серце; слова поета домішуються в нашу кров. Ми читаємо їх в молодості і згадуємо про них у старості. Ми дихаємо їх атмосферою і зобов’язані їм усім».
Це дійсно так. Варто читати! Сьогодні, коли швидкість життя просто шалена, треба знайти бодай декілька хвилин, щоб зануритися у світ Літератури, вдихнути запах пергаменту і відчути той хвилюючий момент, коли ти перестаєш бути собою, а стаєш частиною книги, яку тримаєш у руках.
А ще варто пам’ятати істину великого Кобзаря: «Учітесь, читайте...». Читайте, люди, Слово того варте!
Тетяна ЛОМАКОВА.
Напевно, у кожного бувають моменти, коли хочеться поділитися роздумами про те, що хвилює.
Ковельчани часто використовують чудову можливість для обміну думками, яку надає наша місцева газета «Вісті Ковельщини». Особливо радує, коли свою точку зору тут висловлює молодь, для якої більш звичним місцем для спілкування є соціальні мережі.
Приємно, що юні почувають себе громадянами, причетними до проблем суспільства. Як бібліотекар, я із задоволенням прочитала статті І. Костюк (у №51) та Т. Ломакової (у № 54). Зробила висновок: не перевелись іще книголюби на землі Ковельській! Вони щиро переймаються проблемами книги та бібліотеки.
Зокрема, Тетяну непокоїть зменшення читацької аудиторії, особливо юнацького віку. Справді, така проблема існує, і не тільки для нашого закладу. Гадаю, одна з її причин у тому, що цьому поколінню не прищепили любові до книги та потреби у читанні. Адже забавити дитину мультиками і серіалами значно простіше, бо це не потребує роботи душі.
Отже, подорослішавши, багато хто читає лише з необхідності, навіть не здогадуючись, що втрачає одну з найбільших насолод, доступних людям. Інша вагома причина зниження попиту на книгу – витіснення її комп’ютером. Наші постійні читачі ще пам’ятають часи (а це всього років п’ять тому), коли у читальній залі яблуку не було де впасти, а біля кафедри доводилось вистояти довжелезну чергу.
Нині інтернет став доступним майже кожній сім’ї, тому потреба проводити у «читалці» по кілька годин відпала. Прогрес вносить корективи в усі сфери життя. І хоч ми продовжуємо пропагувати книгу і читання, для стороннього ока наша робота, висловлюючись сучасною мовою, більше нагадує флеш-моб. Наші користувачі зустрічаються тут на різноманітних заходах і, поспілкувавшись, отримавши для себе щось нове, важливе й цікаве, поспішають у своїх невідкладних справах.
Цьогоріч їх увазі ми запропонували чимало творчих акцій, спрямованих на популяризацію української книги, нашої історії, надбань вітчизняної та світової культур вирішення сучасних проблем. Серед них – зустрічі з письменниками А. Бондарчуком, А. Семенюком, Р. Ковалем, В. Гануличем, Н. Гуменюк та презентації їх нових книг, усний журнал «Майстри слова, що презентують світові Україну», вечір поезії і музики «Моя любове, смутку мій пречистий» за творами Лесі Українки, вечір-портрет «Зачарований людською красою» – до 100-літнього ювілею Михайла Стельмаха, тематичний вечір «Вони загинули за Україну», присвячений героям Крут.
Відбулися День інформації «Молодий спеціаліст XXI століття», вечір поезії за творчістю Тараса Шевченка «Молитва за Україну», вечір-пам’ять «На Чорнобиль журавлі летіли», літературно-мистецький вечір «Поезія світу – українською мовою», свято писанки «Молитва, писана воском», майстер-класи із писанкарства.
Про наші заходи ми інформуємо заздалегідь – оголошеннями, а також анонсами на бібліотечному сайті: коvеlЬоок.соm.uа. З метою залучення юнацтва проводимо екскурсії до нашого закладу для старшокласників шкіл та студентів коледжів міста, розвиваємо співпрацю з молодіжними громадськими організаціями «Центр ініціатив», «Дивосвіт», «Молодіжний центр Ковель», Молодіжний фонд «Наше майбутнє».
Сьогодні, попри всі песимістичні прогнози, бібліотека з її величезним загальнодоступним книжковим фондом та безкоштовним інтернетом продовжує виконувати свою високу культурно-освітню та інформаційну місію.
Запрошуємо усіх ковельчан користуватися її послугами, а небайдужу, активну молодь – до співпраці на засадах волонтерства! Адже коли гуртом узятися до великої справи, вона від цього тільки виграє.
Ольга БИЧКОВСЬКА, методист Ковельської центральної районної бібліотеки.
Залишити коментар