Наш співрозмовник – Томаш Зигмунт, директор Інституту неофілології Державної вищої школи професійної підготовки в місті Холмі Республіки Польща.
– Пан очолює один з найбільших у Польщі інститутів Державної вищої школи професійної підготовки. Що можете сказати з цього приводу?
– Так, уже понад 10 років працюю директором згаданого інституту, в рамках якого проводимо вивчення англійської, германської, слов’янської філології, а також американістики і найновішого наукового напрямку – міжнародних відносин.
– Чи зацікавлені працедавці у випускниках Вашого інституту?
– З цим не маємо особливих проблем. Добре підготовлений філолог – без огляду на те, який закінчив відділ, в більшості своїй знаходить потрібне місце праці. Велике число випускників, враховуючи той факт, що під час навчання здобувають педагогічну освіту, трудяться в шкільництві.
– Зовсім не згадує пан про випускників напряму «Міжнародні відносини».
– Напрям, про який говорите, існує у нас другий рік. Отож лише згодом будуть перші випускники. Студенти цього напряму мають на вибір такі спеціальності, як «Міжнародні критерії обслуговування прикордонного руху» та «Міжнародні критерії адміністрування та самоуправління». Хотів би підкреслити, що не готуємо випускників загальної теорії з даної спеціальності, а забезпечуємо конкретну освіту, котра дає шанс на отримання в майбутньому посади або на продовження навчання.
– Пане директоре! Напевно, як державний заклад, Ви даєте можливість студентам отримати якісний і такий, що цінується на ринку праці, диплом.
– Не оцінюю диплом жодного навчального закладу, але насправді є так, як пан говорить. Наші студенти після захисту отримують диплом державного вищого навчального закладу.
– Чи трапляються випадки, що починають вчитися у Вас студенти з-за кордону?
– Звичайно. Найбільш затребуваною професією є американістика, яку вивчає велика група студентів-українців. З приємністю можу поінформувати, що один з українських випускників продовжує навчання в Канаді. Хотів би одночасно підкреслити, що головною турботою закладу є створення таких умов, щоб домінуючу групу студентів становили поляки. Подібний підхід сприяє тому, що кожен українець у нас відчуває, що він навчається в Польщі.
– Що може сказати пан про кадри закладу?
– Тільки хороші слова. Працюють у нас спеціалісти з різних галузей знань, викладаючи одночасно в Католицькому університеті Яна Павла ІІ в Любліні, Університеті Марії Кюрі-Склодовської, Університеті природно-гуманітарному в Сєдльцях, Волинському національному університеті імені Лесі Українки в Луцьку…
– Як я розумію, студенти Вашого інституту мають добрі умови для навчання?
– Так. Разом з тим хотів би додати, що в інституті неофілології діють студентські наукові гуртки; проводимо щорічні лекції, відкриті для учнів середніх шкіл і гімназій.
Організовуємо різного роду виїзди на симпозіуми, конференції, дебати, що є однією з важливих форм, котрі уможливлюють отримання додаткових знань. Запрошуємо на лекції чи зустрічі науковців з Польщі та з-за кордону, а також політиків, дипломатів. Є можливість брати участь у наукових таборах, подорожах, місцевому і закордонному стажуванні.
Мають значення і діючі в інституті їдальня та бібліотека, а також дві великі аудиторії – одна на 300, а друга – на 200 місць.
– А як з матеріальною допомогою?
– Нічим не відрізняємось від інших державних навчальних закладів. Студент може отримати різноманітну допомогу у вигляді стипендії, в тому числі стипендії соціальної, наукової, спортивної, що надаються Маршалком Люблінського воєводства.
– Скажіть, чи денне навчання є платним?
– Я вже говорив, що ми є частиною державного навчального закладу.
Отож, стаціонарне навчання у нас безплатне.
– А як із нестаціонарним навчанням?
– Проводимо і таку форму навчання. При цьому немає значення різновид закінченої середньої школи, рік, у якому кандидат на нашого студента отримував атестат зрілості. А щодо оплати, то так, як в усіх вищих навчальних закладах Польщі, навчання нестаціонарне є платним, а заняття відбуваються під час дводенних сесій (субота й неділя). У будь-якому – вчитися потрібно три роки.
– Як можна стати студентом очолюваного Вами інституту?
– Необхідно звернутися у відділ обслуговування студентів (деканат), який знаходиться в місті Холмі на вулиці Войславіцькій, 8-б, тел. 82-564-20-80. Зацікавлених осіб відсилаю на нашу інтернет-сторінку: http://www.pwsz.chelm.pl/?id=140.
– Дякую за розмову.
Анджей ВАВРИНЮК.
Залишити коментар