20-21 вересня на засіданнях окружних виборчих комісій було проведено процедуру жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій п’яти виборчих округів Волинської області (№№ 19-23). Ознайомимо вас із результатами цих жеребкувань.
Як відомо, згідно із ст. 27-28 Закону «Про вибори народних депутатів» право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мали депутатські фракції, зареєстровані у Верховній Раді України, політичні партії – суб’єкти виборчого процесу та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі. За процедурою розподілу місць в дільничних виборчих комісіях парламентські фракції отримували місце в ДВК обов’язково.
Натомість інші суб’єкти виборчого процесу мали пройти процедуру жеребкування, що відбувалася в кожному виборчому окрузі. Саме результати жеребкування і мали визначити перелік партій та кандидатів, представники яких і будуть працювати в дільничних комісіях.
Оскільки п’ять парламентських фракцій отримали квоти в ДВК автоматично, то інші суб’єкти виборчого процесу могли претендувати лише на вільні місця. Так, для ДВК малих виборчих дільниць вільними залишалися фактично лише 13 місць, для середніх дільниць – 15, для великих дільниць – 19. Тобто лише ці місця в реальності «розігрувалися» в процесі жеребкування. Тому для аналізу нами було взято дані лише по тих суб’єктах виборчого процесу, яким в результаті жеребкування випали номери від 1 до 19. Саме ці позиції дають найбільше шансів делегувати своїх представників до складу дільничних виборчих комісій.
Отож, за результатами жеребкування, найбільше шансів мати своїх представників в ДВК Волинської області, крім парламентських фракцій, мають такі партії, як: «Справедлива Україна», «Держава» та Слов’янська партія. Вони отримали «прохідні» порядкові номери у всіх п’яти виборчих округах області. Що цікаво, жодна з цих партій не має на Волині дієвих місцевих осередків.
Дещо менше представництво в ДВК матимуть наступні п’ять партій: Народна Партія, Народний Рух України, Партія «Руський блок», Всеукраїнське політичне об’єднання «Єдина Родина» та Конгрес Українських Націоналістів, кожна з яких отримала «прохідні» номери в трьох округах. В трьох округах буде представлена і політична партія «УДАР», оскільки, крім самої партії, місця в ДВК дістались двом кандидатам-мажоритарникам від УДАРу. Інші 32 партії та 10 кандидатів отримали місця в ДВК двох чи одного округів.
За результатами жеребкування Партія регіонів отримала «прохідний» номер лише в одному окрузі – № 20. Ще один округ партія «здобула» завдяки квоті свого офіційного висуванця-кандидата по 19-му виборчому округу. Детальний аналіз результатів жеребкувань та списків зареєстрованих кандидатів показав, що провладна партія матиме своїх членів ДВК ще як мінімум у 4 округах. Виявилось, що в списки «щасливчиків», які отримали місця в дільничних комісіях, потрапили ще п’ять кандидатів-самовисуванців, які водночас є членами Партії регіонів (виборчі округи №№ 19, 20, 21, 23). І це, не рахуючи подань від фракції Партії регіонів у Верховній Раді.
Таким чином, вже на самому початку процесу формування ДВК «доля подарувала» різним політичним силам різні стартові можливості, що безперечно позначиться на роботі дільничних виборчих комісій. А є ж ще подання від мало кому відомих партій та «незалежних» кандидатів, які, як показує досвід формування ОВК, «грають» на руку комусь із рейтингових політичних сил.
Результати жеребкування свідчать про те, що процедура формування дільничних виборчих комісій визначена в Законі та деталізована в постанові ЦВК, не забезпечує принципу рівності для всіх суб’єктів виборчого процесу та не дає партіям можливість здійснювати контроль за діями одна одної, що може негативно вплинути на подальший хід виборчого процесу.
Михайло ШЕЛЕП, координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області.
Залишити коментар