Не так багато часу минуло після парламентських виборів, за результатами яких впевнено перемогла Партія регіонів. За неї проголосувало 30 відсотків виборців країни, залишивши позаду одвічного політичного конкурента – ВО «Батьківщина» із 25,5 відсотка голосів.
Друга поспіль перемога ПР на виборах до Верховної Ради красномовно засвідчує: більшість українців й надалі довіряють і підтримують владу. «Люди перемогу Партії регіонів сприймають, як шанс на утримання стабільності у неспокійній світовій ситуації. Довіра до політики влади – це головний підсумок виборів, які відбулися. І ми відповідаємо за те, щоб виправдати таку довіру людей», – підкреслив голова Партії регіонів, Прем’єр-міністр Микола Азаров.
Власне, ці слова урядовця проектуються на політичні вподобання й волинян. Адже, на противагу попереднім парламентським виборам, електорат партії влади на Волині зріс удвічі. Натомість, їхні опоненти з «Батьківщини» та «Нашої України», які вважали наш край базовою областю цих партій, втратили дві третини своїх прихильників на Волині.
На тлі загальноукраїнської виборчої статистики, Волинь проголосувала цілком прогнозовано: опозиція втратила половину електорату, а провладна партія та новачки в політиці на кшталт «УДАРу» стрімко набрали голоси. Таблиця результатів виглядає наступним чином: на Волині найбільше прихильників ВО «Батьківщина» – близько 198,8 тисячі виборців, тобто, 39,46%. ВО «Свобода» посіла друге місце з 17,98% (90,6 тис. виборців). Третьою за кількістю голосів є партія «УДАР», яка сенсаційно набрала 15,96 % (80 тис. 400 голосів). Четвертою у рейтингу є Партія регіонів, яка отримала 12,7%. За неї проголосували 65,3 тисячі волинян. Замикає прохідну п’ятірку Комуністична партія – 6,97% (35,1 тис. голосів).
На перший погляд, результати не вельми втішні для влади. Однак, порівнюючи їх із результатами попередніх парламентських виборів-2007, стає зрозумілим: волиняни кардинально переглянули свої вподобання і сьогодні воліють голосувати за стабільність – економічну та політичну.
На підтвердження: на нинішніх виборах за Партію регіонів на Волині проголосували 65 тисяч 335 краян, це майже 12,7% виборців, які взяли участь у голосуванні.
Багато чи мало? Усе пізнається в порівнянні. Скажімо, на попередніх виборах до парламенту в 2007 році ПР одержала на Волині 6,72 відсотка голосів (38 тис. 46 виборців). Тобто, нині електорат зріс удвічі. За п’ять років завдяки реальній розбудові краю виборці повірили владі і проголосували за Партію регіонів.
«Ми кажемо виборцям, що розпочаті справи обов’язково будуть мати продовження. Ми й надалі реалізуємо інфраструктурні проекти з будівництва доріг, шкіл, дитсадків, поліклінік, облаштування міст і сіл Волині, впорядкування соціальних закладів, музеїв, бібліотек і будинків культури. Продовжимо реалізацію соціальних програм, які спрямовані на підтримку конкретної людини. А чи пропонує це якась інша політична сила? Ні…», – зазначає голова обласної організації Партії регіонів, перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко.
Натомість, як і передбачала більшість політологів, через відсутність реальних справ на користь волинян, партійну бездіяльність та відверто слабких кандидатів у мажоритарних округах ВО «Батьківщина» на нинішніх виборах втратила лідерство у краї.
Якщо у 2007 році за БЮТ віддали голоси 57,59 % волинян, тобто 325 тисяч 709 виборців, то вже на виборах-2012 ВО «Батьківщина» одержала 39,46 відсотка голосів. Партія втратила 127 тисяч (!) своїх прихильників.
А що вже казати про Блок «Наша Україна»? У 2007 році за нього проголосувало 19,99% виборців, тобто 113 086 волинян. На нинішніх виборах партія спромоглася отримати на Волині 1,64 % (8 296 голосів). На думку політологів, це повний крах політичної сили на Волині.
До речі, волинський виборчий штаб Об’єднаної Опозиції, на відміну від центрального органу, таки знайшов сміливість визнати свій програш на виборах. Голова штабу «Батьківщини» Григорій Пустовіт визнав провал виборної кампанії, зокрема, в мажоритарних округах.
– Ми не можемо вважати, що наша кампанія по мажоритарних округах була вдалою. Вона дійсно провальна і невдала. Причин багато. Ми вивчаємо та аналізуємо їх. І сьогодні ми прийшли до висновку: напевно, була недооцінка можливостей наших опонентів, – зазначив Григорій Пустовіт.
Серед п’яти мажоритарних округів Волині лише в одному переміг кандидат від опозиції – «свободівець» Євген Мельник. Натомість, не виправдали партійної довіри кандидат від «Батьківщини» у місті Луцьку Петро Кравчук і претендент на мандат нардепа, голова обласної організації «Батьківщина» Анатолій Грицюк, який балотувався у 23-му виборчому окрузі з центром у райцентрі Маневичі. Петро Кравчук зібрав майже вдвічі менше голосів (26,7%), ніж переможець – самовисуванець Ігор Палиця (40,27% голосів). І це в Луцьку, який на минулих виборах рекордно для України голосував за «Батьківщину»! Цікаво те, що кандидат Кравчук звинувачує у програші не політичну слабкість своєї партії, а ідеологічних соратників – партії «УДАР» і «Свобода».
«Наскільки мені ясно, то «УДАР» і «Свобода» поступили непорядно по відношенню до Об’єднаної Опозиції. Оскільки була домовленість, що кандидат, який набирає більше або має можливість пройти, то вони мали би його підтримати, – вважає Петро Кравчук. – Скільки керівник «Свободи» Вітів виступив на підтримку, скільки разів він був на прес-конференції? Ці всі підстави дають мені право констатувати, що «Свобода» і «УДАР» зрадили Об’єднану Опозицію».
Подібно мотивує свій програш інший кандидат від опозиції Анатолій Грицюк (30,39%), який поступився в окрузі № 23 самовисуванцю Ігорю Єремеєву (48,5 відсотка голосів).
Як пояснили в штабі «об’єднавців», їхній кандидат програв через неузгодженість у діях партій «УДАР», «Батьківщина» та «Свобода». Мовляв, «УДАР» готовий був підтримати на виборах висуванця Грицюка за умови, що «Батьківщина», у свою чергу, підтримає висуванця «УДАРу» Олександра Киричука на 19-му окрузі з центром у Володимирі-Волинському.
– Від «УДАРу» була пропозиція підтримати Грицюка, якщо узгоджений кандидат від нас зніметься по Володимиру-Волинському. На що ми відповіли, що Володимир-Волинський округ відійшов по квоті ВО «Свобода», тому ми не маємо змоги на це впливати, – розповів заступник голови виборчого штабу Об’єднаної Опозиції «Батьківщина» Олександр Пиза.
Тобто те, що партії нічого реального не зробили для області – то пусте, не в цьому головна причина програшу? Гірко визнавати, що опозиція ставить політичні амбіції вище за народ. І не винить себе в байдужості до проблем волинян. Але ж людей не обдуриш! Вони навчилися відсіювати зерно від полови.
Тому не дивно, що Партія регіонів за результатами голосування посіла другі місця серед партій у двох волинських округах – в № 21 (16,7 відсотка голосів) із центром у Ковелі, де голосували виборці Ковельського, Ратнівського, Старовижівського та Шацького районів. А також в окрузі № 23 з майже 14 відсотками голосів. Цей округ включає Камінь-Каширський, Ківерцівський, Любешівський, Маневицький райони – одні з найбільших в області.
Що привабило виборця? Передусім, реальні справи влади на благо волинян. Обіцянки виконуються, вони задокументовані. І все це люди бачать повсякденно, можуть відчути на дотик, на відміну від пустослівних обіцянок опозиції.
– Чітка, системна робота усіх органів влади на Волині дала можливість за два з лишком роки зробити більше, як за останнє десятиліття. Звіт про ці великі і малі справи я надіслав у кожні місто, район, село і селище, у кожну Вашу домівку, – звертається до волинян голова облдержадміністрації Борис Клімчук. – У цьому звіті немає непевного «покращимо», «підвищимо», «досягнемо». Там – конкретика, яка не викликає сумніву, бо ви її бачили на власні очі: збудовані школи, відкриті дитсадки, відремонтовані дороги, встановлені освітлення, обладнання, котли. Це – наша спільна справа і наш спільний звіт.
На завершення… Промайнули вибори, а за ними скінчилися благі діла політиків різних мастей. Хто зализує рани, хто святкує. Впродовж тижня після виборів – жодної акції, вшанування пенсіонерів чи відвідин шкіл, лікарень учорашніми благодійниками. А що влада? Вона не бере паузу для відпочинку, працює буденно – для людей, на благо краян, виконуючи обіцяне.
Промовистий штрих – минуло кілька днів по виборах, а вже 43-м одноосібникам Рожищенського та Любомльського районів, які утримують три і більше корів, влада вручила обіцяні доїльні апарати.
– Наступного року будуть збережені усі регіональні програми підтримки агропромислового комплексу краю. Більше того, в планах влади – збільшити виплату за утримання однієї корови власникам родинних ферм, – зазначив заступник голови облдержадміністрації Віталій Карпюк.
Відтак, нинішнього року вже 957 волинських одноосібників отримали доїльні установки. Із Держбюджету одноосібникам виплачено 9,6 мільйона гривень допомоги за утримання великої рогатої худоби.
Коментарі, як кажуть, зайві…
Дмитро Полянський.
Залишити коментар