3 грудня 2013 року Верховна Рада України не прийняла відставку Уряду. На жаль, ані опозиція, ані влада не дослухались до групи позафракційних народних депутатів, які ще перед голосуванням висловили свою позицію, що нинішній Уряд має взяти на себе відповідальність за зрив підписання Угоди про асоціацію з ЄС та насилля проти мирних мітингувальників і піти у відставку.
Але, щоб відставка була легітимною, треба дотриматися норм Конституції і певного плану дій! Справа в тім, що, згідно з нормами Конституції, щоб змінити Уряд, потрібно, щоб після відставки старого Уряду Президент України невідкладно вніс до Верховної Ради склад нового Уряду. Доки він цього не зробить, Азаров з рештою міністрів, навіть якщо б їх і відправили у відставку, спокійно залишаються при владі.
Позафракційні народні депутати, в тому числі – Ігор Єремеєв, Степан Івахів, Сергій Мартиняк, закликали Верховну Раду до чітких кроків:
1. Для формування нового складу Уряду всі політичні фракції разом з позафракційними депутатами та керівництвом ВР мають сісти за стіл переговорів за участю Президента, громадських активістів, уповноважених міжнародних спостерігачів для консультацій щодо формування нового Уряду.
2. Після погодження нового складу Уряду та отримання гарантій від Президента, що саме цей склад буде внесено у Раду, треба ставити на голосування в Парламенті питання про недовіру попередньому Уряду та невідкладно затверджувати новий.
3. За пропозиціями Президента і Верховної Ради сформувати делегації для відновлення переговорів з ЄС.
4. Поставити перед ЄС питання про введення безвізового режиму для громадян України з 1 січня 2014 року.
5. До 30 грудня 2013 року виконати усі необхідні умови для підписання угоди України з ЄС та для введення безвізового режиму.
Якби цього плану дій позафракційних депутатів Верховна Рада дотрималась, то вже до кінця тижня в Україні запрацював би новий Уряд, а наша країна впевнено б пішла європейським шляхом.
Але, на превеликий жаль, позафракційних депутатів у вирі політичних емоцій і популізму знову не дослухались ні провладна більшість, ні опозиція. Перші не бажають втрачати ані краплини влади, а другі – дуже хочуть цю владу отримати.
Саме тому позафракційні прийняли складне, але виважене рішення – не брати участі у цьому голосуванні, яке по своїй суті було лише замилюванням очей для народу, який стоїть на Майданах, і не призвело б до фактичної зміни влади в державі.
Поквапившись із голосуванням, Верховна Рада сьогодні лишила єдину можливість для зміни Уряду – через Указ Президента. Саме тому позафракційні депутати особисто закликали Президента підписати цей Указ та розпустити Уряд, а також звернулися до опозиції із закликом сісти за стіл переговорів та сформувати новий склад Уряду.
Для цього відразу у той же день, 3 грудня 2013 року, у Верховній Раді волинські позафракційні народні депутати зареєстрували відповідний проект Постанови, повний текст якої ми публікуємо.
Всі волинські позафракційні депутати наполегливо закликають до розумного плану дій, який призведе до реальної зміни складу Уряду та повернення України на шлях до Європи.
Павло ГЕРАСИМЧУК.
Проект вноситься народними депутатами України: В. М. Литвином (посвідчення № 290); І. М. Єремеєвим (посвідчення № 248); С. П. Івахівим (посвідчення № 246); С. В. Мартиняком (посвідчення № 245); С. П. Лабазюком (посвідчення № 411); В. З. Мошенським (посвідчення № 332); В. А. Тимошенком (посвідчення № 419); О. С. Донієм (посвідчення № 313); Г. М. Заболотним (посвідчення № 242).
У ніч на 30 листопада 2013 року правоохоронцями було з особливою жорстокістю побито учасників маніфестації на підтримку підписання Угоди України з ЄС на Майдані Незалежності у місті Києві.
Внаслідок цього група людей отримала тілесні ушкодження та травми. Це викликало справедливе обурення українського суспільства та негативну міжнародну реакцію, призвело до масових акцій протесту по всій Україні, нових конфліктів та зіткнень.
Водночас реакція влади на такі антизаконні дії силових структур та груп молодиків виявилась абсолютно неадекватною ситуації, що склалася. Президент та Кабінет Міністрів України обмежилися лише засудженнями таких дій.
Верховна Рада України пос т а н о в л я є:
1. Категорично засудити жорстокі і немотивовані дії відносно учасників мирної маніфестації.
2. Заслухати звіт Генеральної прокуратури України щодо результатів розслідування обставин, пов'язаних з грубими і викличними порушеннями прав громадян з боку правоохоронних органів.
Прийняти рішення щодо відповідальності посадових осіб, причетних до організацій та здійснення розправи над мирними людьми.
3. Рекомендувати Президенту України прийняти рішення про відставку Кабінету Міністрів України і провести консультації з Верховною Радою України щодо складу нового Уряду. За їх результатами запропонувати Верховній Раді України кандидатуру на посаду Прем'єр-міністра України.
4. Вважати за необхідне за пропозиціями Президента України і Верховної Ради України сформувати делегації для відновлення переговорів з ЄС і РФ.
Поставити перед ЄС питання про введення безвізового режиму для громадян України з 1 січня 2014 року.
5. До 30 грудня 2013 року виконати усі необхідні умови для підписання угоди України з ЄС та для введення безвізового режиму для відвідування українськими громадянами країн ЄС.
6. Ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування.
Голова Верховної Ради України.
Залишити коментар