Цими днями Уряд Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка вдався до запровадження деяких непопулярних заходів, які необхідні для порятунку країни. Усі вони викладені в Законі «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні» та підтримані 246 народними обранцями. Цей державний документ вступив у дію з 1 квітня цього року. Нагадаємо, прийняття цього Закону було умовою для виділення Україні кредитних коштів Міжнародного валютного фонду.
Отож, уже найближчим часом на нас чекає серйозне збільшення податкового та тарифного навантажень. Державний бюджет відчуває гострий дефіцит, тому потребує термінового наповнення.
Вже заплановано, що з 1 травня ціна газу для населення зросте на 50%, а з 1 липня на 40% зросте його вартість для підприємств. У той же час Уряд обіцяє нову систему соціальної підтримки – кожна малозабезпечена сім'я буде отримувати близько 500 грн. на оплату комунальних послуг. До такого непопулярного (особливо перед виборами) кроку Уряд вдається через гостру потребу в грошах.
Крім зростання тарифів, українцям варто налаштуватися і на скорочення своїх доходів. Відповідно до прийнятого антикризового Закону було вирішено скоротити ряд соціальних виплат. Зокрема, тепер будуть зрівняні виплати при народженні дитини – розмір допомоги становитиме 41280 грн. незалежно від кількості дітей у сім'ї.
Раніше при народженні другої дитини допомога становила 71 тис. грн., а третьої – більше 141 тис. грн.
Також буде введена прогресивна шкала оподаткування доходів громадян: при доходах від 300 тис. грн. за рік податок складе 20%, а від 500 тис. грн. – 25%. Однак ця норма торкнеться незначної кількості населення – за попередніми підрахунками такі доходи в нашій країні отримують близько 300 тисяч осіб.
Окрім того, в Україні планують скоротити приблизно 24 тисячі держслужбовців, більше 79 тисяч працівників Міністерства внутрішніх справ, 3 із лишком тисячі співробітників СБУ і 2 тисячі – працівників прокуратури. Заплановано на 15% зменшити розмір великих пенсій – тих, які перевищують 10 тис. гривень. Ця норма більшою мірою торкнеться держслужбовців-пенсіонерів. Також скасовуються пільги держслужбовцям.
Найближчим часом розраховувати на збільшення соціальних виплат і допомог теж не варто. Прожитковий мінімум упродовж року змінюватися не буде. Зарплати бюджетників і пенсій «заморозять» на поточному рівні – вони будуть підвищуватися тільки відповідно до рівня інфляції, щоб компенсувати зростання цін. Передбачається, що в результаті цих заходів країна зможе заощадити близько 12 млрд. грн.
Даний Закон запроваджує на постійній основі застосування основної ставки податку на прибуток підприємств на рівні 18% та ПДВ – на рівні 20%. Також буде збільшено плату за користування природними надрами. У 2 рази збільшуються ставки оподаткування за користування радіочастотним ресурсом України.
У 2 рази буде збільшено акцизні ставки на нові автомобілі та мотоцикли з об'ємом двигуна більше 0,5 л та на автомобільні кузови. Крім того, Закон збільшує ставки акцизного податку на алкогольні напої та тютюнові вироби на 25%, пиво – на 42,5%.
А ще Уряд скасовує відшкодування ПДВ для експортерів зернових не з 1 січня 2014 р., як пропонувалося раніше, а з 1 жовтня 2014 р. (тобто тільки з нового врожаю).
Що нас чекає за цими економічними та соціальними нововведеннями, покаже час. Ясно лише одне: в умовах такої тотальної економії затягувати паски доведеться усім.
За матеріалами української преси.
Залишити коментар