Відповідно до статті 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи – це здатність мати цивільні права та обов’язки, що мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.
Неповна цивільна дієздатність настає у віці 14 років. Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років. Також повна цивільна дієздатність наступає з підстав, визначених ст. 35 ЦК України.
Питання вчинення правочинів від імені та в інтересах осіб, які не досягли 18 років і не мають права повного обсягу дієздатності, регулюється чинними Цивільним та Сімейним кодексами України, законами України «Про охорону дитинства», «Про нотаріат», Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджена наказом МЮ України 03.03.2004 р., №20/5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 03.03.2004 р., №283/8882.
Так, згідно зі ст. 71 ЦК України визначено правочини, які вчиняються з дозволу органу опіки та піклування. А саме:
- опікун не має права без дозволу органів опіки і піклування: 1) відмовитися від майнових прав підопічного; 2) видавати письмові зобов’язання від імені підопічного; 3) укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі – договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири; 4) укладати договори щодо іншого цінного майна.
Піклувальник має право дати згоду на вчинення правочинів, передбачених частиною першою цієї статті, лише з дозволу органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. З ст.17 Закону України «Про охорону дитинства», чинного з 06.06.2001 р. (спеціальний Закон) батьки або особи, які їх замінюють, не мають права без дозволу органів опіки та піклування укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмовлятися від належних дитині майнових прав, здійснювати розподіл, обмін, відчуження житла, зобов’язуватися від імені дитини порукою, видавати письмові зобов’язання.
А органи опіки і піклування зобов’язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла (ч. З ст. 18 названого Закону).
У відповідності до ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» держава охороняє і захищає права та інтереси дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна. Неприпустимим є зменшення або обмеження прав і охоронюваних Законом інтересів дітей при вчиненні будь-яких правочинів стосовно жилих приміщень.
Органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав і охоронюваних Законом інтересів дітей. Для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування.
Посадові особи органів опіки і піклування несуть персональну відповідальність за захист права і охоронюваних Законом інтересів дітей при наданні згоди на вчинення правочинів щодо належного дітям нерухомого майна.
Згідно із ст. 40 згадуваної вище інструкції правочини за малолітніх, які не досягли 14 років, а також від імені фізичних осіб, визнаних у судовому порядку недієздатними, вчиняють батьки (усиновлювачі) або опікуни.
Правочини щодо майна малолітньої дитини можуть бути вчинені одним із батьків, з яким постійно проживає дитина, за наявності згоди другого з батьків, підпис якого має бути засвідчений нотаріально.
Також на вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна має бути згода обох батьків або піклувальника, одним з батьків, якщо інший помер, визнаний безвісно відсутнім чи померлим.
У разі, якщо другий з батьків заперечує проти укладення правочину щодо майна малолітньої дитини, спір може бути вирішений органом опіки та піклування або судом.
Опікун не має права укладати, а піклувальник – давати згоду на укладення договорів між підопічним та своєю дружиною (чоловіком) або своїми близькими родичами, крім передавання майна підопічному у власність за договором дарування або в безоплатне користування на підставі договору позички.
Наталія ЛУЦИК,
завідуюча Ковельською
державною нотаріальною конторою.
Залишити коментар