З 1 січня 2013 р. державна реєстрація прав проводитиметься органами державної реєстрації прав – структурними підрозділами територіальних органів Міністерства юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби, та нотаріусами, як спеціальними суб’єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Органами державної реєстрації прав в місті Ковелі за адресою: м.Ковель, вул. Незалежності, 73 (каб.217, 219), графік роботи з 9.00–18.00 год., проводитиметься державна реєстрація прав: з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно, зокрема у випадку державної реєстрації права власності на новостворені чи реконструйовані об’єкти нерухомого майна, на новосформовану земельну ділянку, у разі внесення нерухомого майна до статутного фонду юридичної особи; на підставі рішень органів влади, зокрема на підставі рішення суду, органів прокуратури, податкових органів, органів місцевого самоврядування; а також речових прав на нерухоме майно, які виникли до 1 січня 2013 р. та не були зареєстровані відповідно до законодавства, яке діяло на час їх виникнення.
У свою чергу, в результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва державна реєстрація прав проводитиметься безпосередньо нотаріусом.
Поряд з цим, наслідком запровадження нової системи державної реєстрації прав є спрощення процедури виникнення права власності на новосформоване (новостворене) нерухоме майно. Так, для проведення державної реєстрації права власності на виділену в натурі земельну ділянку особі, після проведення реєстрації самої земельної ділянки, можна подати документи до органу державної реєстрації прав самостійно або через державного кадастрового реєстратора в електронній формі.
Слід зазначити, що за отриманням свідоцтва про право власності на нерухоме майно не потрібно звертатися до органів місцевого самоврядування, оскільки видача такого свідоцтва здійснюватиметься одночасно з проведенням державної реєстрації прав органом державної реєстрації прав.
До 1 січня 2013 р. державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації в Реєстрі прав власності на нерухоме майно. Розгляд заяв про проведення державної реєстрації прав, надання інформації з Реєстру прав здійснюватиметься БТІ до 30 грудня 2012 р.
Однак законодавством України для проведення державної реєстрації прав, надання витягу або відмови в реєстрації, або надання інформації відведений певний час, що становить не більше 14 робочих днів з дня прийняття заяви.
За таких законодавчих змін у сфері державної реєстрації прав із заявами до БТІ про проведення державної реєстрації прав або надання витягу з Реєстру прав бажано звертатись до 16 грудня 2012 р. Поряд з цим БТІ законодавчо наділене можливістю проведення державної реєстрації прав або надання витягу з Реєстру прав в скорочені строки, проте оплата послуг за такі дії буде вдвічі більшою.
Водночас реєструвати своє право на нерухоме майно в такий «перехідний» період фізичні та юридичні особи зможуть в органах державної реєстрації прав з 1 січня 2013 р.
Для здійснення операції, наприклад, з купівлі-продажу квартири особам необхідно буде звернутися виключно до нотаріуса. Так, нотаріус перевірить належність продавцю квартири на праві власності в реєстрі, який зараз ведуть бюро технічної інвентаризації (Реєстр прав власності на нерухоме майно); проведе державну реєстрацію прав продавця в «новому» Державному реєстрі прав; посвідчить договір купівлі-продажу відповідної квартири та на підставі нього проведе державну реєстрацію права власності на квартиру покупця.
При цьому з 1 січня 2013 р. державна реєстрація договору в Державному реєстрі правочинів здійснюватися не буде, оскільки за таких умов відбувалася б подвійна реєстрація одних і тих самих прав.
Що стосується бюро технічної інвентаризації, то останні здійснюватимуть технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна у випадках, передбачених законодавством. При цьому проведення технічної інвентаризації об’єкта перед здійсненням його продажу буде не обов’язковим та залишається на розсуд сторін договору.
Крім того, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» чітко визначає строки проведення державної реєстрації прав. Так, державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводитиметься в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію. З 1 січня 2014 р. передбачається скоротити строк державної реєстрації права власності на нерухоме майно (надання відмови в ній) до п’яти робочих днів.
Державна реєстрація іпотек, надання відмови в ній проводитиметься в строк, що не перевищує одного робочого дня.
Наталія КОЗОРІЗ,
приватний нотаріус
Ковельського міського
нотаріального округу.
Залишити коментар