Аліменти утримуються з таких видів доходу: основної заробітної плати і зарплати за сумісництвом; всіх видів доплат і надбавок до заробітної плати, грошових та натуральних премій; заробітної плати, яка зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом декількох років відпустку; винагороди за загальними річними результатами роботи підприємств і організацій; гонорарів, що виплачуються штатним і позаштатним літературним працівникам газет, журналів; одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років, оплати за понаднормову роботу, роботу у святкові, неробочі та вихідні дні; допомоги по безробіттю, доплат до допомоги по державному соцстрахуванню, що виплачуються за рахунок підприємств; сум, виплачуваних для відшкодування збитків у зв’язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва; стипендій, виплачуваних студентам у період навчання у вищих навчальних закладах, учням професійних навчально-виховних закладів і слухачам навчальних закладів підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів; інших видів заробітку, зазначених у п. 1 постанови КМУ № 146 від 26.02.1993.
Але не утримуються аліменти з вихідної допомоги при звільненні і сум неоподаткованого розміру матеріальної допомоги; компенсації працівникові за невикористану відпустку (крім випадків, коли особа при звільненні одержує компенсацію за відпустку, не використану протягом кількох років); допомоги на лікування та у зв’язку з вагітністю і пологами; компенсаційних виплат при відрядженнях і переведенні на роботу в іншу місцевість; матеріальної допомоги осіб, які втратили право на допомогу по безробіттю; одноразової допомоги при народженні дитини; державної допомоги на поховання; допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку; допомоги по тимчасовій непрацездатності, по догляду за хворою дитиною віком до 14 років; допомоги і соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та на дітей-інвалідів.
Аліменти частіше утримуються примусово, ніж сплачуються одним з батьків добровільно. Добросовісний платник самостійно перераховує або передає гроші одержувачу у спосіб, визначений у договорі про сплату аліментів чи в рішенні суду, або подає заяву до бухгалтерії про утримання з нього аліментів у певній сумі та перерахування їх одержувачу за вказаними реквізитами.
При звільненні працівника, який сплачував аліменти добровільно на підставі поданої заяви, відрахування аліментів припиняється, і бухгалтерія повідомляє про це одержувача. Утримання аліментів поновлюється при наданні відповідної заяви на новому місці роботи платника.
Примусове стягнення відбувається в разі відмови від добровільного виконання умов договору або за рішенням суду. У першому випадку суд приймає рішення про стягнення суми боргу на підставі наказного провадження і на вимогу одержувача аліментів видає виконавчий лист. У другому виноситься рішення про присудження аліментів.
Бухгалтерія підприємства, де працює батько, перераховує аліменти один раз на місяць (з першої частини заробітної плати аліменти не утримуються) не пізніше, ніж в 3-денний строк з дня виплати заробітної плати працівнику.
Виплата сум аліментів може здійснюватися трьома способами:
через касу підприємства одержувачу аліментів при пред’явленні паспорта або іншій особі на підставі довіреності, підтвердженням чого буде служити видатковий касовий ордер; шляхом здійснення безготівкового грошового переказу на рахунок одержувача, а за рішенням суду – на особистий рахунок дитини, відкритий у відділенні Ощадбанку (це пряма вимога п. З ст. 193 Сімейного кодексу). В даному випадку підтверджуючим документом перерахування грошей одержувачу будуть платіжне доручення і виписка банку; поштовим переказом за рахунок платника аліментів, підтвердженням чого буде поштова квитанція.
Ольга ТИШИК,
головний державний виконавець ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції.
Залишити коментар