Щороку все більше батьків звертаються до нотаріуса з питання виготовлення заяви-клопотання на виїзд дитини за кордон з метою туризму, відпочинку, участі у міжнародних олімпіадах, спортивних змаганнях, танцювальних фестивалях.
Відповідно до ч. З ст. 313 Цивільного кодексу України право на вільний самостійний виїзд за межі України має фізична особа, яка досягла 16 (шістнадцяти років). Фізична особа, яка не досягла 16 (шістнадцяти років), має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або у супроводі осіб, які уповноважені ними.
Досить часто при зверненні до нотаріуса громадяни називають заяву-клопотання на виїзд за кордон дитини – "довіреністю", що є помилковим.
Довіреність – є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва інтересів перед третіми особами. Тобто, це – документ який надає право представникові діяти від імені та в інтересах довірителя з питань конкретно визначених довіреністю. Заява – офіційне повідомлення у письмовій формі, у якому викладене певне твердження або прохання. Отже, для виїзду дитини за кордон батькам необхідно виготовляти нотаріально засвідчену заяву.
Визначення особи, що має право надавати згоду на здійснення закордонної подорожі дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, залежить від того, яку форму влаштування такої дитини було встановлено. Виходячи з положень Цивільного кодексу України, особами, які можуть надавати згоду на здійснення закордонної подорожі дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, є піклувальники дитини.
Що стосується оздоровлення та відпочинку груп дітей за кордоном, то загальні положення містяться в Законі України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" від 04.09.2008 р., №375-VI, у ст. 27 якого "Оздоровлення та відпочинок груп дітей за кордоном" встановлено таке:
1. координацію діяльності, пов'язаної з виїздом груп дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок, контроль за її провадженням здійснюють центральний орган виконавчої влади у справах сім'ї, молоді та спорту, відповідний структурний підрозділ Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій,
2. оздоровлення та відпочинок дітей за кордоном організовується юридичними особами, установчими документами яких передбачено провадження такої діяльності, та за умови отримання згоди на виїзд і організацію оздоровлення та відпочинку дітей за кордоном.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року, №1251 "Про затвердження Порядку організації виїзду дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення", що регламентує виїзд організованої групи (дві і більше дитини) дітей віком від 6 до 18 років (далі – група дітей) за кордон на відпочинок та оздоровлення за попередньо визначеними і затвердженими маршрутом і програмою перебування. Прямо зазначається, що Порядок не поширюється на виїзд дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення з батьками (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), у туристичну подорож та з іншою метою (участь у міжнародних заходах, освітніх, культурних, спортивних програмах тощо).
Що стосується виїзду за кордон дитини у віці 16–18 років, то у такому віці дитина може виїжджати за кордон як з батьками, так і самостійно без згоди та супроводу батьків чи будь-кого з дорослих осіб. Якщо дитина від'їздить за кордон самостійно, необхідно оформити лише проїзний документ дитини. Порядок його оформлення, отримання і видача здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року, № 231 "Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", пунктом 4 передбачено, що заяви громадян або їхніх законних представників про оформлення паспорта розглядаються протягом не більше трьох місяців з дня подачі документів, а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від’їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, – протягом трьох робочих днів. Згідно з п. 22 даної Постанови проїзний документ дитини оформляється на три роки або до досягнення нею 18-річного віку. Отже, для того, щоб виготовити дитині проїзний документ, до органу внутрішніх справ необхідно подати такі документи:
1. Свідоцтво про народження + ксерокопія (для дітей віком від 6 місяців до 16 років);
2. паспорт (для дітей від 16 до 18 років) + 2 ксерокопії;
3. заяву клопотання батьків або представників про видачу проїзного документа дитині нотаріально засвідчену;
4. 3 (три) кольорові фотокартки (3,5х4,5 без кутка);
5. будинкову книгу з пропискою (для дітей віком до 16 років);
6. квитанції про сплату послуги.
Вчасно та правильно оформлені документи на дитину дозволять Вам влаштувати своїй дитині як незабутній відпочинок, так і безперешкодний перетин державного кордону.
Альона Юріївна КУШНЕРУК,
приватний нотаріус Ковельського
міського нотаріального округу.
Контактні дані: м. Ковель, вул. Смирнова, буд. 4/68, тел. 7-31-33.
Залишити коментар