З 1 січня 2013 року введений в дію податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
Юридичні особи-власники об'єктів житлової нерухомості уже самостійно обчислили податок та сплачують річну суму рівними частками поквартально. В той же час фізичні особи тільки готуються до сплати нового податку. Тож розглянемо нюанси нарахування та сплати податку на нерухоме майно фізичними особами.
До 1 липня відповідно до п. п 265.3.2 п. 265.3 ст. 265 Податкового кодексу України, а саме на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, податкові органи обчислюють для фізичних осіб-власників об'єктів житлової нерухомості суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та надсилають за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, а також платіжні реквізити.
Фізичні особи сплачують податок на нерухоме майно протягом 60 днів із дня отримання такого повідомлення-рішення за місцем розташування об'єкта оподаткування через установи банків та поштові відділення. У той же час платники податку мають змогу звернутися до органів податкової служби для звірки пільг зі сплати податку, ставок податку та нарахованої суми податку на підставі документів, що підтверджують їх право власності на об'єкт оподаткування тощо.
Якщо громадяни проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати податок через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів.
Слід зазначити, що переважна більшість українців не зазнають додаткових фінансових витрат у результаті запровадження нового податку, який є певним кроком до справедливого оподаткування. Адже відповідно до підпункту 265.4.1 пункту 265.4 статті 265 Податкового кодексу України для фізичних осіб передбачено низку пільг. Зокрема, особи, які мають у власності одну квартиру площею до 120 кв. м або житловий будинок площею до 250 кв. м, даний податок не сплачують.
Крім того, деякі об'єкти житлової нерухомості взагалі не підлягають оподаткуванню, а саме:
а) які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
б) які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені Законом;
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;
г) садовий або дачний будинок (але не більше одного такого об'єкта на одного платника податку);
ґ) які належать багатодітним сім'ям та прийомним сім'ям, у яких виховується троє та більше дітей (але не більше одного такого об'єкта на сім'ю);
д) гуртожитки.
Громадяни, у власності яких перебуває декілька об'єктів нерухомості, мають право один раз за базовий звітний період застосовувати пільгу щодо одного з об'єктів нерухомості, при цьому площа не повинна перевищувати: для квартири – 120 кв. м., для будинку – 250 кв. м.
Як правило, дана пільга застосовується до об'єкта нерухомості, у якій фізична особа зареєстрована в установленому Законом порядку. Якщо ж платник бажає застосувати пільгу на інший об'єкт, то для цього необхідно звернутись до органу ДПС до 1 липня звітного року з письмовою заявою про вибір об'єкта житлової нерухомості за місцем знаходження такого об'єкта нерухомості.
У разі перебування об'єктів житлової нерухомості у спільній сумісній власності кількох осіб визначення платників податків на нерухоме майно здійснюється відповідно до вимог Податкового Кодексу України, зокрема:
– якщо об'єкт житлової нерухомості не поділений в натурі – платником податку є одна з таких осіб-власників, визначених за їх згодою;
– якщо об'єкт житлової нерухомості поділений в натурі – платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
За новостворені (нововведені) об'єкти житлової нерухомості фізична особа буде сплачувати податок, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
Якщо право власності протягом календарного року переходить від одного власника до іншого, то попередній власник сплачує податок на нерухоме майно за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування.
Новий же власник сплачує податок, починаючи з місяця, в якому виникло право власності. Так, якщо особа продасть квартиру, наприклад, 23 червня 2013 року, то попередній власник повинен буде сплатити податок на нерухомість за січень-травень 2013 року, а новий – вже за червень-грудень 2013 року.
Рішенням Ковельської міської ради, № 3/28 від 30.12.2010 р. встановлені наступні ставки податку на нерухоме майно:
Сектор взаємодії із
ЗМІ та громадськістю Ковельської об’єднаної державної податкової інспекції.
Залишити коментар