(Закінчення. Поч. у номері за 23 квітня ц. р.).
Розмір заборгованості по сплаті аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення суду, які присуджені у частці від заробітку (доходу), виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення.
Якщо боржник в цей період не працював, заборгованість визначається виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості.
Заборгованість за аліментами, які присуджені у твердій грошовій сумі, визначається, виходячи із суми, визначеної в рішенні. За наявності спору питання про розмір заборгованості по аліментах вирішується за заявою зацікавленої особи в судовому порядку.
Відповідно до ст. 68 вказаного Закону при примусовому виконанні рішень про стягнення періодичних платежів, в першу чергу, проводиться стягнення з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника. Відрахування проводиться з фактичного заробітку пенсії, стипендії та інших доходів боржника на підставі постанови державного виконавця про стягнення аліментів, в якій зазначає дату, з якої проводити утримання аліментів, розмір відрахувань із заробітної плати боржника, розмір заборгованості по аліментам. Розмір відрахувань із заробітної плати та інших видів доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків.
Загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, яка належить до виплати працівникові, в тому числі при відрахуванні за кількома виконавчими документами. Статтею 70 Закону передбачено, що це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.
Відповідно до статті 90 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з пенсії боржника може бути відраховано не більше 50 процентів її розміру.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р., №146 "Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб" та ст.ст. 69-72 Закону, утримання аліментів з працівників, провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.
Мінімальний розмір аліментів, який має бути сплачений боржником у відповідному місяці, повинен становити не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для відповідного віку дитини.
У разі неможливості стягнення аліментів із заробітної плати або інших доходів боржника протягом трьох місяців підряд стягнення звертається на майно боржника. В цьому випадку примусове стягнення здійснюється державним виконавцем за місцем проживання боржника. Якщо боржник не сплачує аліменти у визначений в рішенні строк, державний виконавець обчислює розмір заборгованості зі сплати аліментів, складає відповідний розрахунок та повідомляє про нього боржника.
Відповідно до ст. 190 Сімейного кодексу України той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки і піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності: нерухоме майно ( житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
Якщо дитина досягла 14 років, вона бере участь в укладенні цього договору. На майно, набуте за таким договором, не може бути звернене стягнення.
Також слід звернути увагу на порядок сплати аліментів в разі виїзду особи, зобов’язаної сплачувати аліменти, на постійне місце проживання до іноземних держав, з якими Україна не укладала договорів про надання правової допомоги. Стягнення аліментів за рішенням суду проводиться на день виїзду за весь період до досягнення дитиною повноліття.
З осіб, які працюють за контрактом на території іноземних держав і одержують заробітну плату (доходи) тільки за кордоном, аліменти стягуються в порядку та розмірах, передбачених Законом.
Відповідно до ст. 164 Кримінального кодексу України злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.
При встановленні наявності ознак злочину, передбачених ст.164 Кримінального кодексу України, державний виконавець складає акт та направляє до відповідних правоохоронних органів подання про притягнення винної особи до кримінальної відповідальності.
Ольга ТИШИК,
головний державний виконавець міськрайуправління юстиції.
Залишити коментар