Гарантоване Конституцією держави кожному громадянину право на працю включає можливість заробляти собі на життя. За виконану роботу власник або уповноважений ним орган зобов’язаний виплатити працівникові заробітну плату. Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів сімей працюючих громадян сьогодні та основою при розрахунку їм пенсії в майбутньому.
Ефективний розвиток соціально-трудових відносин у суспільстві цілком залежить від додержання роботодавцем та найманим працівником вимог законодавства про працю, сумлінного виконання кожним трудових обов’язків, використання прав і гарантій, передбачених законодавством.
На жаль, роботодавці і наймані працівники перебувають далеко не в однакових умовах, наслідком чого є чисельні порушення практично всіх норм законодавства про працю, здебільшого саме роботодавцями.
На сьогоднішній день заробітна плата є одним з основних джерел доходів громадян. Та, на жаль, тіньові процеси у сфері виплати заробітної плати набули особливого поширення, а проблема боргів із виплати заробітної плати тягнеться не один рік.
Легалізація трудових відносин, контроль за додержанням мінімальних гарантій в оплаті праці та погашення заборгованості із виплати заробітної плати – основне завдання Територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області.
Деякі підприємства затримують виплату заробітної плати, нараховують та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня, порушуючи статті Основного закону України – Конституції щодо гарантій кожному громадянинові права на достатній життєвий рівень.
Державними інспекторами праці по місту Ковелю та Ковельському району протягом п’яти місяців 2012 року проведено 101 перевірку, з них підприємств – боржників із заробітної плати, сума заборгованості на яких становила більше 927,1 тис. гривень.
За результатами перевірок відносно керівників-порушників трудового законодавства складено 72 протоколи про адміністративне правопорушення про притягнення їх до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП та передано до суду.
За наслідками поданих до суду протоколів судами накладено штрафні санкції на суму більше 12,5 тис. грн. По трьох матеріалах порушено кримінальні справи Ковельською міжрайонною прокуратурою.
За результатами проведених перевірок державними інспекторами праці ТДІзПП, заборгованість із виплати заробітної плати зменшилась на 314,9 тис. грн. у 3 підприємствах – ПАТ «Ковельсільмаш», КП «Добробут», СТзОВ «Україна».
На кожному третьому із перевірених підприємств встановлено порушення чинного законодавства щодо диференціації оплати праці залежно від складності виконуваних робіт та кваліфікації працівників. На кожному другому підприємстві та майже всіма суб’єктами підприємницької діяльності не проводиться нарахування та виплата індексації грошових доходів громадян відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 р., №1078.
Не проводиться оплата в подвійному розмірі за роботу в святкові та неробочі дні, за роботу у нічний час, інші гарантовані компенсаційні виплати. Не надаються щорічні відпустки (як правило, суб’єктами підприємницької діяльності), а при звільненні працівника не нараховується йому компенсація за невикористані дні щорічної відпустки.
Заробітну плату в «конвертах» без перебільшення можна назвати однією з найбільших на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави. До того ж, вона позбавляє людину соціальної захищеності.
Той, хто отримує «тіньову» зарплату, позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною і допомоги по вагітності та пологах; виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності, та інших випадках, передбачених законодавством.
Крім того, нелегальна робота – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні й здорові умови праці, відпочинок.
З метою вирішення питань легалізації зайнятості населення та виведення заробітної плати із “тіні” в місті та районі Територіальною державною інспекцією з питань праці у Волинській області за даний період проведено перевірки суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють свою діяльність в галузях громадського харчування, торгівлі, готелів, лісової та деревообробної галузей та тих, які надають транспортні послуги.
В ході перевірок встановлено факти нелегалізованих трудових відносин у 12 підприємців. Це – в закладах торгівлі Люблинця, на Привокзальному та Брестському ринках м. Ковеля. Також працювали люди без належного оформлення в МПП «ПМК» та СЛАТ «ТУР». Матеріали перевірок передані до правоохоронних органів, а також складено протоколи за ч. 1 ст 41 КУпАП та передано до Ковельського міськрайонного суду про притягнення винних до адміністративної відповідальності.
Громадянам завжди варто пам’ятати: працюючи у приватного підприємця, необхідно укладати письмовий трудовий договір. Саме цей документ гарантує трудовий стаж та соціальний захист, поєднує права з обов’язками. Аби змусити свого роботодавця платити гідну офіційну заробітну плату, необхідно зайняти чітку позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства.
Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівник повністю беззахисний перед роботодавцем. Вирішити проблему із легалізацією заробітної плати і найманих працівників можна лише спільними зусиллями.
Наталія ГАНЯ,
начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативних актів у Волинській області Територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області.
Залишити коментар