1 вересня 2013 року набула чинності постанова правління Національного Банку України від 06 червня 2013 року, № 210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою", якою, зокрема, встановлено граничну суму розрахунків готівкою в розмірі 150000 гривень між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.
Своїм листом від 16 серпня 2013 року, № 11-116/2874/10064 Національний Банк України роз'яснив порядок застосування вимог цієї постанови, зокрема, в частині порядку розрахунків.
Розрахунки між фізичними особами можуть здійснюватися шляхом:
- переказу коштів з поточного рахунку фізичної особи-покупця на поточний рахунок фізичної особи-продавця.
Покупець ініціює переказ коштів з поточного рахунку в порядку, визначеному Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою правління Національного Банку України від 21 січня 2004 року, № 22, зокрема, платіжного доручення, а також платіжної картки;
- внесення та/або переказу коштів на окремий поточний рахунок нотаріуса.
Покупець попередньо зараховує кошти на окремий поточний рахунок нотаріуса, і вони належать покупцю до завершення нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, після чого кошти перераховуються нотаріусом на відповідний рахунок фізичної особи-продавця.
Кошти, зараховані на окремий поточний рахунок нотаріуса, не можуть бути використані на інші цілі, ніж оплата за договором ні нотаріусом, ні фізичною особою – покупцем;
- відкриття покупцем вкладного (депозитного) рахунку на ім'я продавця на інших умовах повернення коштів, встановлених договором (в порядку статті 1060 Цивільного кодексу України).
Фізична особа-покупець може відкрити в банківській установі вкладний (депозитний) рахунок на ім'я фізичної особи-продавця для зарахування на цей рахунок коштів в сумі, визначеній в договорі купівлі-продажу.
Розпорядження продавцем рахунком та коштами, зарахованими на цей рахунок, можливе лише на умовах, передбачених договором банківського вкладу, зокрема, пред'явлення до банку нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу.
Якщо укладення договору не відбулось, умови договору банківського вкладу можуть бути змінені лише вкладником – фізичною особою-покупцем;
- застосування акредитивної форми розрахунків (покритого безвідкличного акредитиву).
За такого порядку розрахунків фізична особа-продавець зможе розпорядитися коштами, заброньованими на рахунку, за умови пред'явлення нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу без будь-яких відкладальних умов.
Також покупець може здійснити розрахунок за договором, внісши готівку на поточний рахунок фізичної особи-продавця.
Національний Банк України також роз'яснив, що безготівкової форми розрахунків між фізичними особами за договором купівлі-продажу на загальну суму 150000 гривень необхідно дотримуватися також і у випадку, якщо розрахунки за договором здійснюються кількома платежами меншого розміру.
Оскільки не тільки ціна (сума продажу), а й порядок проведення розрахунків є істотними умовами договору, продавець та покупець повинні дійти згоди (домовленості), в тому числі і щодо вибору механізму розрахунку за договором та банківської установи, через яку будуть здійснюватись розрахунки.
Наталія Заліська,
приватний нотаріус Ковельського міського нотаріального округу.
Залишити коментар