Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Однак чинним законодавством України визначено, що окремим категоріям осіб пенсія призначається раніше загально встановленого пенсійного віку, тобто вони з певних підстав мають право на дострокову пенсію.
Зокрема, особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 45 років, жінками – 40 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу у чоловіків і не менше 15 років – у жінок.
Інваліди по зору І групи – сліпі та інваліди з дитинства І групи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 50 років, жінками – 40 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу у чоловіків і не менше 10 років – у жінок. Для цього особа має подати довідку медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про визнання її інвалідом по зору І групи – сліпим.
Жінки, які народили п'ятеро дітей або більше, і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох дітей або більше чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Визнання дитини інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується витягом з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.
У разі, якщо медичний висновок лікарсько-консультативної комісії, що дитину визнано дитиною-інвалідом, було видано після досягнення дитиною шестирічного віку, за умови надання висновку лікарсько-консультативної комісії медичного закладу, в якому хвора дитина перебувала на обліку, про наявність медичних показників для визнання її дитиною-інвалідом до шестирічного віку, питання пенсійного забезпечення матері (батька) також вирішується позитивно.
У разі звернення за пенсією батька, який виховував п'ятьох дітей або більше чи дитину-інваліда, обов'язково подасться заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, які підтверджують її відсутність (свідоцтво органу РАГС про смерть, рішення суду про визнання її безвісти відсутньою тощо).
В даному випадку слід зазначити, що відповідно до статті 10 вищезазначеного Закону особі, яка має право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.
Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності не менше 25 років страхового стажу у чоловіків і не менше 20 років – для жінок.
У цьому випадку до заяви про призначення пенсії таким особам додається посвідчення учасника бойових дій і довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, висновок МСЕК щодо причинного зв'язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або захворюванням, пов'язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи.
Окрім вищенаведеного, згідно з пунктом "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від віку і трудового стажу, мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро й більше дітей до 14-річного віку.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 р., № 244. Пунктом 2 цієї постанови визначено, що право на пенсію на пільгових умовах має вищевказана категорія жінок, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також у фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
До заяви щодо призначення даного виду пенсії додаються документи про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку.
Чинним законодавством України, а саме п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до 1 січня 2015 р. передбачено право дострокового виходу на пенсію за віком для жінок, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менш як 30 років та за умови звільнення з роботи. У такому разі розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 Закону, зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру такої пенсії застосовується впродовж усього періоду її одержання.
Якщо жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого ст.26 Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. У цьому разі після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.
Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, продовжує працювати і відмовилася від одержання пенсії.
Світлана КИРИЧУК,
заступник начальника управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі.
Залишити коментар