Якщо Ваша земельна ділянка має незручне місце розташування, яке не дозволяє забезпечити до неї під'їзд транспорту, у Вас є можливість на праві земельного сервітуту використати сусідні земельні ділянки за згодою з їх власниками.
Право земельного сервітуту – це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.
Сьогоднішня консультація правничої компанії "Іван Ватутін і партнери" буде присвячена основним аспектам укладення та реєстрації договору земельного сервітуту.
Отже, перше, що необхідно зробити, це — визначити вид земельного сервітуту, який потрібен для поліпшення умов використання Вашої земельної ділянки за рахунок сусідньої земельної ділянки.
Звертаємо Вашу увагу на найпоширеніші види земельних сервітутів:
- право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій;
- право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;
- право проходу та проїзду на велосипеді;
- право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
- право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;
- право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;
- право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку.
По-друге, потрібно домовитися з власником земельної ділянки про вид земельного сервітуту, який Ви бажаєте встановити, а також умови користування сусідньою земельною ділянкою, в тому числі платність або безоплатність такого користування.
Необхідно укласти договір земельного сервітуту в письмовій формі.
У такому договорі обов'язково слід прописати наступні умови:
- строк дії договору сервітуту;
- об'єкт земельного сервітуту (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки, на яку накладається сервітут);
- умови використання земельної ділянки, що обтяжується земельним сервітутом;
- розмір плати за встановлення або користування земельним сервітутом із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
По-третє, договір земельного сервітуту набирає чинності не одразу після підписання, а лише після проведення державної реєстрації відповідного права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Для державної реєстрації права земельного сервітуту зверніться до державного реєстратора прав у територіальний орган Міністерства юстиції України або до нотаріуса.
Право власності на земельну ділянку, на яку поширюватиметься право земельного сервітуту, має бути попередньо зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Реєстрація права земельного сервітуту є платною послугою. На підтвердження державної реєстрації прав земельного сервітуту Вам буде видано витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Алла ОНИШКЕВИЧ,
завідувач сектора державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Ковельського міськрайонного управління юстиції.
Залишити коментар