Дім та сім'я за своєю суттю повинні бути тією «пристанню», куди завжди хочеться повертатися, де завжди зрозуміють і підтримають. Виносити ж "сміття" з хати не прийнято, неприємно і соромно. Тому, зазвичай, про проблему домашнього насильства намагаються мовчати.
З часу введення в дію Закону України "Про попередження насильства в сім'ї" правоохоронними органами набуто певного досвіду його застосування на практиці. Насильством в сім'ї, відповідно до статті 1 Закону України "Про попередження насильства в сім'ї, визнаються "будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по ставленню іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю".
Від насильства в сім'ї можуть потерпати всі члени родини, але найчастіше воно торкається слабких, нездатних захистити себе і залежних членів сім'ї: дітей, людей похилого віку, осіб з обмеженими фізичними чи психічними можливостями, жінок.
– Станом на 1.12.2013 року на профілактичному обліку в Ковельському міськвідділі внутрішніх справ перебуває 365 осіб, які вчинили насильство в сім'ї, – розповідає заступник начальника міськвідділу внутрішніх справ Олександр Домнюк. – У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються агресією, приниженням, лайкою та жорстокою поведінкою. Інформацію про випадки насильства в сім'ї дільничні інспектори міліції отримують перш за все від жінок – жертв насильства, які є дружинами або ж співмешканками насильників. Однак на обліку стоїть і 27 представниць "слабкої" статі. Статистика свідчить, що ініціаторами конфліктів найчастіше стають представники сильної статі і, переважно, в стані алкогольного сп'яніння.
Закон України "Про попередження насильства в сім'ї", а також Адміністративний кодекс чітко визначають відповідальність за допущення фактів подібного насильства. Так, згідно із ст. 173-2 КУпАП, здійснення насильства в сім'ї, що не супроводжується спричиненням тілесних ушкоджень або фізичного болю, тягне за собою відповідальність від накладання на винного штрафу до адміністративного арешту строком на 15 діб. До відповідальності за вчинення насильства в сім'ї (ст. 173-2 КУпАП) з початку року притягнуто 448 осіб. На жаль, один із протоколів складено і на неповнолітнього, який вчинив такі дії стосовно батьків.
Що робити у випадку насильства в сім'ї?
– телефонуйте за номером "102", вимагайте негайного втручання; міліціонерам, які приїхали на виклик, детально опишіть все, що відбулось, покажіть тілесні ушкодження, а також меблі та речі, які були розбиті або поламані домашнім агресором;
– якщо вами було отримано тілесні ушкодження, обов'язково зверніться до медичного закладу; ви не лише отримаєте лікування, але й медичну довідку, яка буде важливим доказом в суді;
– якщо ситуація критична, залишайте помешкання негайно, навіть якщо не вдалось взяти необхідні речі.
Пам'ятайте народну приказку: "Береженого Бог береже", а тому не закривайте очі на реальні факти насильства в сім'ї!
Еліна БАГІНСЬКА.
Ковельський міськвідділ УМВС України у Волинській області.
Залишити коментар