З 1 січня 2014 року набув чинності ще один міжнародний договір, який регулюватиме взаємні стосунки між Україною та Польщею у сфері соціального забезпечення, – Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення (далі – Угода).
Дія цієї Угоди поширюється не лише на громадян України та Польщі, а й на всіх осіб, що підпали під дію законодавства однієї або обох договірних сторін. Стосовно України Угода застосовуватиметься і щодо призначення пенсій за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, за вислугу років.
Угода базується на пропорційному принципі, за яким право на пенсію визначається, виходячи із сумарного стажу, набутого на території обох сторін, проте кожна держава при цьому зобов'язується призначати і виплачувати пенсію за стаж, набутий на її території.
Наприклад, заявник звертається щодо призначення пенсії за віком в Україні, маючи при цьому 12 років страхового стажу, набутого на території України, і 8 років страхового стажу, набутого на території Польщі. Для визначення права на пенсію йому буде підсумовано страховий стаж, набутий в обох державах. Однак пенсію в Україні буде призначено, виходячи зі стажу та з урахуванням заробітної плати, набутих в Україні, тобто 12 років. За польські періоди страхового стажу заявнику призначать пенсію у Республіці Польща.
Аналогічний порядок призначення пенсії і на пільгових умовах. Тобто у разі, коли особа має певні пільги щодо дострокового виходу на пенсію (по Списку №1, Списку №2, вислуга років) періоди страхового стажу, набутого на території Договірних Сторін, підсумовується під час призначення пенсії.
Якщо відповідно до законодавства однієї з Договірних Сторін виникає право на пенсію без урахування страхового стажу, набутого відповідно до законодавства іншої Договірної Сторони, компетентна установа визначає право на пенсію та її розмір лише на підставі страхового стажу, набутого згідно із законодавством, яке воно застосовує.
У разі, якщо особа працювала на території Польщі, їй необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідною заявою. Одночасно до заяви додаються:
n документи, що підтверджують страхові періоди в Польщі (довідка про працевлаштування, котру видає роботодавець або правонаступники, страхові свідоцтва, військовий квиток, диплом про навчання або довідка з навчального закладу, що підтверджує факт здобуття вищої освіти, свідоцтво про народження дитини – у разі невиконання роботи у зв'язку з доглядом за дитиною до чотирьох років);
n довідка (для найманих працівників), що містить дані про базу нарахування внеску на соціальне чи пенсійне страхування, або довідку про доходи, надану роботодавцем (або правонаступником), чи страхове посвідчення, що містить записи про розмір заробітної плати.
Також подаються оригінали всіх документів або їх копії, засвідчені територіальними управлінням Пенсійного фонду України, нотаріусом або консулом Республіки Польща.
При зверненні щодо призначення пенсії за стаж, набутий на території Польщі, необхідно враховувати, що з 1 січня 2013 року в Польщі ухвалено Закон, який передбачає поступове збільшення пенсійного віку до 67 років: для жінок на сім років, для чоловіків – на два роки. Збільшення пенсійного віку відбувається поетапно: щокварталу на 1 місяць. При цьому запроваджено часткову пенсію, коли можна одержувати лише 50% від призначеної пенсії (це стосується жінок, що досягли 62 років, та чоловіків, які досягли 65 років, за умови наявності страхового стажу: для жінок – 35 років, для чоловіків – 40 років).
Відповідно до Угоди, виплата пенсії здійснюється на особисті банківські рахунки пенсіонерів у національній валюті своєї держави (у Польщі у євро).
Для реалізації Угоди стосовно пенсійного забезпечення в ході робочої зустрічі представників Пенсійного фонду України та Установи соціального страхування Республіки Польща 4-5 лютого 2014 року було узгоджено установи зв'язку та відповідні бланки двомовних формулярів.
Світлана КИРИЧУК,
заступник начальника управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі.
Залишити коментар