Нині особа, яка продає транспортний засіб (далі – ТЗ) має можливість не укладати договір купівлі-продажу автомобіля, а надати особі-покупцю довіреність, що передбачено главою 17 Цивільного Кодексу України.
Довіреність – письмове уповноваження, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Коли представник через деякий час вирішує зняти ТЗ з обліку по довіреності, перед ним може постати проблема, коли виявиться, що на ТЗ накладено обтяження (арешт, заборона відчуження).
Постає запитання: чи можна уникнути такої проблеми? Так, можна, оскільки відповідно до "Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2004 року, №830, фізична чи юридична особа має право на отримання витягу про наявність чи відсутність запису в Реєстрі про обтяження, зміну обтяження, відступлення прав на предмет обтяження, передачу, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної.
Для цього реєстратору (державному або ж приватному нотаріусу) подається відповідна заява. Тобто власник ТЗ перед наданням довіреності зможе надати потенційному покупцеві витяг, який підтвердить інформацію, що даний автомобіль не в заставі та не перебуває під арештом.
У момент, коли ви купуєте автомобіль і оформляєте в нотаріуса довіреність на його користування та розпорядження, подбайте про те, щоб власник ТЗ подав заяву нотаріусу для надання інформації у формі Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Які ж існують ризики власника ТЗ при наданні довіреності на користування та розпорядження ТЗ і які ризики уповноваженої особи?
Найголовніший ризик представника по довіреності полягає у тому, що юридично власником авто залишається особа, яка дала довіреність.
Дія довіреності як документа, що підтверджує повноваження представника, може бути припинена у будь-який момент у зв'язку із скасуванням її особою, яка її видала. Разом з тим в особи, яка видала довіреність і згодом скасувала її, виникає обов'язок негайно сповістити про скасування довіреності представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими вона була видана.
Особа, яка дає довіреність на користування та розпорядження ТЗ, залишається власником до моменту її зняття з обліку та реєстрації за новим власником. Будь-які правопорушення, вчинені представником по довіреності на ТЗ, матимуть безпосередній вплив на власника ТЗ.
Приймаючи для себе рішення про продаж ТЗ та оформлення при цьому довіреності на розпорядження ТЗ, подумайте, чи варто відстрочувати повноваження представника на тривалий термін? Купуючи ж автомобіль шляхом оформлення довіреності, пам'ятайте, що довіреність не є документом, що підтверджує ваше право власності на автомобіль.
Альона КУШНЕРУК,
приватний нотаріус Ковельського міського нотаріального округу Волинської області.
Залишити коментар