Ухилення від призову за мобілізацією згідно із ст. 336 Кримінального кодексу України карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
Ухилення від призову за мобілізацією полягає в нез'явленні суб'єкта не обов'язково до призовної дільниці, а й безпосередньо до військової частини, військової установи, які зазначені у повістці або наказі військового комісара. Крім того, при ухиленні від призову за мобілізацією можливі й інші способи (наприклад, незаконне отримання так званої "броні").
Суб'єктом є громадяни України (у т. ч. й ті, які під час мобілізації перебувають за кордоном) чоловічої або жіночої статі – військовозобов'язані, що перебувають в запасі Першої (військовозобов'язані, які перебували на військовій службі й отримали під час її проходження військово-облікову спеціальність) або Другої (військовозобов'язані, які не отримали військово-облікової спеціальності, які проходили військову службу в інженерно-технічних частинах, які взагалі не призивалися на військову службу, а також військовозобов'язані-жінки) категорій.
Ними можуть бути особи віком від 18 років до граничного віку перебування в запасі першого або другого розряду (для солдат, матросів, сержантів і старшин – це, відповідно, 35 і 40 років; прапорщиків і мічманів – 35 і 50; молодших офіцерів – 45 і 50; старших офіцерів, крім полковників (капітанів I рангу) – 50 і 55, полковників (капітанів І рангу) – 55 і 60; вищих офіцерів – 60 і 65 років; для жінок – прапорщиків, мічманів і осіб офіцерського складу – 50; інших військовозобов'язаних — жінок – 45 років), а щодо статевої ознаки, то військовозобов'язаними можуть бути лише ті із жінок, які: а) звільнені з військової служби за контрактом у запас; б) мають за спеціальністю медичну підготовку або підготовку, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, придатні до військової служби за станом здоров'я і віком.
Крім того, у воєнний час за рішенням Президента України можуть бути призвані на військову службу жінки, які не мають дітей або мають дітей старше 8 років та які у віці від 18 до 40 років пройшли загальне військове навчання.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
а) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами й організаціями в порядку, встановленому КМ;
б) визнані тимчасово нездатними до військової служби за станом здоров'я — на термін до шести місяців;
в) чоловіки, на утриманні яких перебуває більше чотирьох дітей віком до 16 років;
г) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (проте вони можуть бути призваними тільки за місцем проживання у разі їх згоди);
д) які зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України;
е) які є народними депутатами, депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Підлягають виключенню з військового обліку особи, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби; засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів; які досягли граничного віку перебування в запасі; які припинили громадянство України, а також ті, що не отримали до 36-річного віку військово-облікової спеціальності або спорідненої з нею. Тому такі особи не можуть бути суб'єктами ухилення від призову за мобілізацією.
Законами України можуть бути передбачені й інші категорії громадян, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Ковельський міськвідділ УМВС України у Волинській області.
Залишити коментар