З 1 січня 2012 року набрали чинності норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» від 04.11.2011, № 4014-VI, відповідно до яких платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також, за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Що стосується сплати єдиного внеску фізичними особами – платниками єдиного податку за місяць перебування у відпустці або хвороби та, враховуючи роз’яснення Державної податкової служби України, то відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон) фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, визначені платниками єдиного внеску.
Оскільки, фізичні особи – платники єдиного податку першої і другої груп, у період протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, залишаються платниками спрощеної системи оподаткування, то відповідно, вони мають обов’язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зазначений період.
Крім того, платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний внесок у відсотках отриманого доходу протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (пункт 293.3 та 295.3 Податкового кодексу України). Оскільки у податковому (звітному) кварталі вищезазначені особи перебувають на спрощені системі оподаткування та віднесені до платників єдиного податку, єдиний внесок сплачується такими особами на загальних підставах, незалежно від розміру отриманого доходу.
Звертаємо Вашу увагу, що платники, які обрали спрощену систему оподаткування (платники єдиного податку), сплачують єдиний соціальний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, не менше як мінімальний страховий внесок, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується. Остаточний розрахунок здійснюється не пізніше 20 січня року, наступного за звітним. У разі несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску нараховуються фінансові санкції та пеня за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.
За підсумками року підприємці, які вибрали спрощену систему оподаткування, подають до органів Пенсійного фонду за місцем взяття на облік Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску до 1 квітня року, наступного за звітним роком. У разі несплати єдиного внеску та неподання звітності застрахованим особам не буде зараховано до страхового стажу відповідний період роботи.
Лариса ФЕДЧИШИНА, начальник відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду в м. Ковелі та Ковельському районі.
Залишити коментар