З відкриттям спадщини в спадкоємців постає питання: як правильно та швидко оформити свої спадкові права?
Цивільне законодавство встановлює строк в 6 місяців, протягом якого спадкоємці мають заявити про своє бажання оформити спадщину або відмовитися від неї.
Якщо цей строк пропущено з поважної причини, наприклад, внаслідок хвороби, спадкоємець звертається до суду для продовження строку подачі заяви про прийняття або відмови від спадщини.
Тож, щоб це не трапилося, спадкоємцям слід не баритися з подачею заяви.
Стаття 1221 Цивільного кодексу визначає, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Тому заяву слід подати до тієї нотаріальної контори або ж того приватного нотаріуса, який обслуговує даний округ. До того ж зараз спадкоємцям не доведеться вистоювати у довжелезній черзі на прийом до державного нотаріуса, а свої спадкові права відповідно останніх змін до Закону України "Про нотаріат" можна оформити у приватного нотаріуса. Дії, вчинені державними і приватними нотаріусами, мають однакову юридичну силу.
Подавати заяву про прийняття або відмову від спадщини спадкоємцям слід особисто, подання такого документа через представника не допускається.
Цивільне законодавство встановлює два способи прийняття спадщини:
1) подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви;
2) фактичного вступу на володіння спадковим майном та правами особи, тобто, якщо спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Особисто я б рекомендував всім спадкоємцям звертатися до нотаріуса для подання заяви, щоб безперечно полегшити процедуру спадкування і процесуальне оформлення документів.
Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, незалежно від того подавали вони або їх представники заяви, чи ні.
Діти, яким виповнилося 14 років, мають право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника. Проте заява про відмову від спадщини здійснюється ними за згодою батьків, усиновлювачів, піклувальників, органу опіки та піклування.
Заяву про прийняття спадщини від малолітніх осіб (дітей до 14 років), недієздатних осіб подають батьки, усиновлювачі, опікуни, а відмова від спадщини можлива лише з дозволу органу опіки та піклування.
З моменту, як спадкодавець подав заяву про прийняття спадщини або фактично прийняв її, успадковане майно належить спадкоємцю, він має право користуватися ним, управляти, але до отримання свідоцтва про право на спадщину не може ним розпоряджатися.
Заява про відмову від прийняття спадщини подається також до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
Оскільки спадкування є універсальним правонаступництвом, спадщину можна прийняти повністю або відмовитися від неї взагалі. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини або про відмову від неї, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, тобто протягом 6 місяців.
Едуард МАРТИНЮК,
приватний нотаріус.
Залишити коментар