Верховна Рада України 17.05.2012 року прийняла Закон України «Про правила етичної поведінки». Цим Законом визначено правила етичної поведінки для осіб, уповноважених виконувати функції держави або місцевого самоврядування при здійснені ними посадових повноважень.
У загальних положеннях вищевказаного Закону визначено перелік осіб, на яких поширюватиметься дія Закону. До них, зокрема, віднесені Президент, Голова Верховної Ради і його заступники, депутати, Прем’єр-міністр та члени Кабміну, керівники інших центральних органів виконавчої влади, голова Служби безпеки України, генеральний прокурор, голова Національного банку, судді Конституційного Суду, інших судів, а також усі нижчі чиновники.
Даним Законом встановлено, що відповідні особи повинні терпимо, з повагою ставитися до політичних поглядів, ідеологічних течій і релігійних переконань інших осіб, а також діяти неупереджено у відносинах із громадськістю, незважаючи на особисті інтереси, свою прихильність або несприйняття інших осіб.
Чиновники мають об’єктивно, неупереджено, компетентно, вчасно, результативно і з розумінням виконувати службові повноваження, рішення та доручення органів та осіб, яким вони підкоряються.
Незважаючи на особисті інтереси, особи, на яких поширюється дія даного Закону, повинні вживати вичерпних заходів для недопущення конфлікту інтересів, а також не допускати вчинення дій або бездіяльності, які можуть спровокувати виникнення такого конфлікту інтересів або створювати враження його існування.
Парламентом визначено правила поведінки чиновників при надходженні пропозиції щодо отримання неправомірної вигоди або подарунка (пожертвування). При надходженні такої пропозиції чиновник повинен невідкладно відмовитися від пропозиції, при можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію, залучити свідків, якщо це можливо, в тому числі з числа колег по роботі, і письмово повідомити про інцидент своєму керівникові або колегіальному органу.
Законом України «Про правила етичної поведінки» встановлено, що порушення правил етичної поведінки тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, кримінальну та матеріальну відповідальність з урахуванням особливостей правового статусу чиновників, визначених Конституцією та законами України.
Головним управлінням державної служби України наказом від 04.08.2010 року, № 214 затверджено Загальні правила поведінки державного службовця. Ці правила є узагальненням стандартів етичної поведінки, доброчесності та запобігання конфлікту інтересів у діяльності державних службовців та способів врегулювання конфлікту інтересів.
Зокрема, даними правилами передбачено, що державний службовець зобов’язаний у межах своїх повноважень вживати заходів щодо недопущення конфлікту інтересів, а саме: суперечності між особистими інтересами та службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих йому службових повноважень.
У разі неможливості усунення конфлікту інтересів шляхом заміщення державного службовця іншою особою та відсутності можливостей для його переведення на іншу посаду відповідної категорії посад державних службовців керівник органу, де працює державний службовець, або його заступник відповідно до розподілу повноважень у найкоротший строк, але не більше, ніж протягом одного робочого дня, приймає рішення про здійснення контролю за рішеннями, що приймаються цим державним службовцем.
Державному службовцю забороняється безпосередньо або через інших осіб одержувати дарунки (пожертви) від юридичних або фізичних осіб.
Якщо державний службовець виявив подарунок у своєму службовому приміщенні чи отримав його в інший спосіб, він зобов’язаний невідкладно письмово повідомити про цей факт свого безпосереднього керівника.
Про виявлення подарунка складається акт у довільній формі, в якому зазначаються характеристики подарунка та обставини, за яких його було виявлено.
Акт підписується державним службовцем, який виявив подарунок, безпосереднім керівником та особою, відповідальною за запобігання проявам корупції в органі державної влади.
Сергій ДЕНІСОВ, головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Держфінінспекції у Волинській області.
Залишити коментар