В наш час особливо актуальними є питання моралі суспільства. Одним із проявів спотворення моральних цінностей є насилля в сім'ї.
На розгляді Ковельського міськрайонного суду лише за перше півріччя 2014 року розглянуто 244 справи цієї категорії. Керуючись положеннями ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судді притягають винних осіб до відповідальності у вигляді: штрафу – від 51 до 170 грн., адміністративного арешту – від 5 до 15 діб, громадських робіт – від одного до двох місяців. Так, по 179 справах накладено адміністративне стягнення, з яких по 152 застосовано стягнення у вигляді штрафу; по 25 –адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт та по двох справах застосовано заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП.
Закрито провадження у 26 справах, в тому числі по 6 справах осіб звільнено від адміністративної відповідальності за малозначимістю порушення, по 14 справах закрито провадження за відсутністю події і складу адмінправопорушення, по 6 справах закрито провадження у зв'язку із закінченням строків накладення адмінстягнення.
За постановами про притягнення осіб до адміністративної відповідальності зазначеної категорії справ призначено штрафи на суму 10669 грн., з них правопорушниками сплачено добровільно 5287 грн.
Насильство у сім'ї проявляється як у фізичній, так і в психологічній формі. Це можуть бути образи, висловлювання нецензурною лайкою, спричинення болю, що негативно впливає на стан здоров'я потерпілої особи. Потерпілими здебільше виступають дружини, батьки, а подеколи – і діти.
Причинами такої протиправної поведінки є неврівноважений стан через вживання алкоголю на фоні безробіття, неготовність молодих людей до створення сім'ї, гендерні стереотипи, притаманні нашому суспільству (приміром, "б'є – значить, любить" або "не варто виносити сміття з хати" тощо).
Проведення суддею профілактичної бесіди з учасниками провадження під час розгляду справи – це перший крок держави в напрямку підвищення рівня правосвідомості людей. Вирішення проблеми в цілому можливе лише за умови ефективного функціонування усіх ланок суспільства та державних інституцій.
Наталія БЄЛИХ,
заступник керівника апарату суду.
Залишити коментар