Як уже повідомлялося, Президент України Петро Порошенко видав Указ № 607/214 “Про часткову мобілізацію”, який підтримала Верховна Рада України.
З приводу цього – сьогоднішня розмова із військовим комісаром Ковельського об’єднаного міського військового комісаріату Василем СУЩЕМ.
– Василю Федоровичу, в чому полягає необхідність проведення третьої часткової мобілізації?
– З метою підтримання обороноздатності держави, завершення проведення антитерористичної операції та на підставі неодноразових звернень батьків щодо проведення ротації мобілізованих виникла необхідність проведення третьої черги часткової мобілізації.
Результатом проведення третьої черги часткової мобілізації буде:
– нарощено бойовий і чисельний склад угруповань військ (сил), особливо в зоні проведення антитерористичної операції;
– створено систему поповнення некомплекту і втрат в особовому складі;
– посилено державний кордон та нарощено сили і засоби територіальної оборони;
– посилено прикриття об'єктів транспортної інфраструктури та її відновлення.
В ході двох попередніх черг було приведено у бойовий стан ряд військових частин Збройних Сил України та частин інших військових формувань. Це дало змогу створити угруповання військ та сил, адекватних рівню загрози на березень-червень цього року, посилити охорону державного кордону на загрозливих напрямках, де і сьогодні йдуть бої за захист українського кордону, та запобігти вторгненню регулярних військ Росії на континентальну частину України як з Криму, так і з півночі, сходу та з Придністровського напряму.
Водночас за останні тижні ми бачимо: змінилася тактика ведення бойових дій, коли позиції наших військовослужбовців обстрілюються з території Росії, збільшуються обсяги постачання незаконним бандформуванням, російським бойовикам на території Донецької та Луганської областей важкої бронетанкової техніки, артилерійських систем, у тому числі – і реактивних систем залпового вогню.
За таких умов з метою збереження спроможності Збройних Сил України та інших військових формувань по виконанню бойових завдань в АТО, нарощування угруповань військ та сил для відбиття можливого вторгнення, а також планового перегрупування особового складу проводиться третя черга часткової мобілізації. Це дозволить додатково привести у бойовий стан ще ряд бойових частин та частини бойового забезпечення для забезпечення потреб оборони.
Якщо в першій черзі мобілізації доукомплектовували переважно бойові частини спеціалістами, які мають спеціальність більш бойову, зокрема, – десантників, гранатометників, людей, які володіють технічним оснащенням, то зараз, у цій хвилі мобілізації, найбільший наголос робиться на постачанні і забезпеченні частин, забезпечення фронту. Тобто, більше в цій мобілізації буде наголошено на забезпечення тих частин, які займаються підтримкою армії.
На даний момент, коли на Сході, незважаючи на трагедії, незважаючи на те, що багато з наших бійців знаходяться у важкому стані, все-таки є видимий перелом. І для того, щоб підтримати наших хлопців на передовій, для того, щоб посилити наші позиції і частково провести ротацію там, на місцях, необхідно сьогодні запровадити в життя третю чергу часткової мобілізації. Вона проводиться протягом 45 днів.
– Що означає “часткова мобілізація” та її термін – 45 діб?
– Це визначено Указами Президента України від 17.03.2014, № 303/2014, 06.05.2014, № 454/201 та від 21.07.2014, № 607/201.
Частковою є мобілізація, яка проводиться в окремих місцевостях держави, а також стосується певної частини національної економіки, Збройних Сил України, інших військових формувань.
Згідно з Указом мобілізація проводиться на території областей та міст, що визначені в даному документі.
Термін 45 діб – це визначений період часу, впродовж якого, згідно із Законом України "Про мобілізаційну підготовку якого та мобілізацію", місцевими органами державної влади через військові комісаріати здійснюється призов військовозобов'язаних та техніки національної економіки для доукомплектування військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до штатів воєнного часу.
І протягом цих 45 днів Міністерство оборони, Національна гвардія України, прикордонники зможуть доукомплектувати ті частини, які сьогодні необхідні для того, щоб витіснити з України російських окупантів, витіснити російських бойовиків, які зараз окупували наші міста і вбивають мирних жителів.
Цей термін не стосується строку перебування на військовій службі військовослужбовців, призваних під час мобілізації, а стосується лише механізму призову на військову службу.
– Коли та яким чином буде здійснено демобілізацію або ротацію призваних під час мобілізації?
– Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнення (демобілізація) військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, в особливий період, може бути здійснено за умови стабілізації воєнно-політичної обстановки навколо України, після оголошення рішення Президента України про демобілізацію, строки та порядок якої буде визначено відповідним Указом Президента України.
Демобілізація проводитиметься поетапно впродовж певного часу. В її ході буде здійснено заміну військовослужбовців призваних під час мобілізації, на військовослужбовців строкової служби без зниження рівня бойової готовності військових частин (установ).
Підготував Володимир ПЕТРУК.
Залишити коментар