Конституція України гарантує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України. Окремий порядок законодавством встановлено для дітей.
Частиною 2 статті 6 Сімейного кодексу України визначено правовий статус дитини, а саме: малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, неповнолітньою – дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
При цьому згідно зі статтею 313 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Документом, що дає право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчує особу громадянина України під час перебування за її межам, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або проїзний документ дитини.
Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться дитиною до досягнення 18-річного віку у виняткових випадках за наявності вимог держави, до якої виїжджає дитина, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини – громадянина України.
Оформлення паспорта громадянам України, які не досягли 16-річного віку, провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або їх законних представників у разі потреби в самостійному виїзді таких осіб за кордон. Згідно із Законом України "Про нотаріат" нотаріус може викласти таке клопотання лише у формі заяви, в тексті якої вказується необхідність самостійного виїзду дитини за кордон.
Оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон. У клопотанні зазначаються відомості про дитину, а також відсутність обставин, що обмежують право на виїзд за кордон (лише для дітей віком від 14 до 18 років).
Стаття 6 Закону передбачає підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон, а саме: громадянин обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю, – до закінчення терміну, встановленого статтею 12 Закону; діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання – до виконання зобов'язань або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених Законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України; проти нього порушено кримінальну справу – до закінчення провадження у справі; він засуджений за вчинення злочину – до відбуття покарання або звільнення від покарання; він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, – до виконання зобов'язань; він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості – до з'ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей; він підлягає призову на строкову військову службу – до вирішення питання про відстрочку від призову; щодо нього подано цивільний позов до суду – до закінчення провадження у справі; він за вироком суду визнаний особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції – до погашення (зняття) судимості чи припинення нагляду.
На основі зазначених обмежень особі може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта або проїзного документа дитини.
Згода вимагається від обох батьків дитини, і в разі, коли батьки з'явилися до нотаріуса разом, може бути оформлена у вигляді одного документа. Коли батьки дитини перебувають у різних місцях, згода засвідчується окремо від кожного. Той самий порядок установлюється також у випадку, коли дитина подорожує за кордон з одним із батьків (інший надає згоду на цю подорож).
Виїзд за межі України громадян, які не досягли шістнадцятирічного віку, у супроводі одного з батьків або осіб, які уповноважені одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:
– якщо він є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;
– у разі пред'явлення оригіналів документів або їх нотаріально засвідчених копій свідоцтва про смерть другого з батьків або рішення суду про позбавлення його батьківських прав;
– визнання другого з батьків безвісти відсутнім, недієздатним;
– рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг шістнадцятирічного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
– довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон. У клопотанні зазначаються відомості про дитину, а також про відсутність обставин, що обмежують відповідно до вказаного Закону право на виїзд за кордон (лише для дітей віком від 14 до 18 років).
За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
Виїзд з України на постійне проживання дітей віком від 14 до 18 років може бути здійснено лише за їх згодою, оформленою письмово і нотаріально засвідченою.
Отже, згода батьків (усиновлювачів, піклувальників) на виїзд за кордон дитини оформлюється у вигляді заяви, на якій нотаріус засвідчує справжність підпису батьків (усиновлювачів, піклувальників) згідно з вимогами статті 78 Закону України "Про нотаріат".
Інна МАМІТОВА,
приватний нотаріус.
Залишити коментар