28 грудня 2014 року Верховною Радою прийнято Державний бюджет України на 2015 рік та внесено зміни в низку законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" затверджено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2015 року — 949 гривень (збережено на рівні минулого 2014 року), з 1 грудня — 1074 гривні. В Україні розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних. Величина надбавок та підвищень до пенсій також прив'язана до цього показника.
Для пенсіонерів це означає, що з 1 грудня 2015 року буде проведено перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до них, виходячи з величини 1074 грн.
З 1 січня 2015 року при призначенні пенсій таким категоріям пенсіонерів, як прокурори, державні службовці, судді, народні депутати, службовці органів місцевого самоврядування, відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, зменшується з 70 до 60.
Передбачено, що пенсіонер будь-якої із "спеціальних" категорій позбавляється права на одержання "спеціальної" пенсії у разі вчинення корупційного діяння (звільнення з роботи у зв'язку із засудженням за умисний злочин із використанням свого посадового становища або притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією).
Перерахунок "спеціальних" пенсій вже не буде проводитися щоразу при зростанні заробітної плати працюючих службовців. Порядок проведення перерахунків таких пенсій визначатиме Кабінет Міністрів України.
Внесено зміни до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", якими передбачено, що: пенсія за віком обчислюється в розмірі 60% заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника; пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання інвалідам I групи — 60% заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, інвалідам II групи — 50%, інвалідам III групи — 40%; пенсія в разі втрати годувальника призначається у розмірі 60% пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника — на трьох і більше непрацездатних членів сім'ї, 50% — на двох непрацездатних членів сім'ї, 40% — на одного непрацездатного члена сім'ї.
З 1 січня 2015 року скасовано норми законів, які передбачали можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо людина звільняється у зв'язку із скороченням штатів (п.1 статті 40 Кодексу Законів про працю) або за станом здоров'я (п.2 ст.40 КЗпП).
Пенсії, призначені достроково до 1 січня 2015 року, будуть виплачуватися і надалі.
Також з 1 січня 2015 року розміри мінімальної пенсії інвалідам-”чорнобильцям”, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Аналогічне право надано Кабінету Міністрів і щодо визначення розміру підвищення “дітям війни”.
На сьогодні розміри зазначених виплат встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року, № 1210 та від 28 грудня 2011 року, № 1381.
Скасовано норму щодо призначення до пенсій доплат за проживання на забруднених територіях.
Розміри раніше призначених пенсій у зв'язку із прийняттям цієї норми не зменшаться. А для пенсій, призначених після 1 січня 2015 року, відповідна доплата встановлюватися вже не буде (розмір доплати становив від 5,20 грн. до 13,20 грн.).
Крім цього, відповідно до Державного бюджету, Кабінет Міністрів України має затвердити спеціальний порядок проведення індексації розмірів пенсій у 2015 році.
Згідно із законодавством, яке діяло до 1 січня 2015 року, оподаткуванню підлягали суми пенсії, що перевищували 10 тис. гривень, у частині такого перевищення.
З 1 січня ц. р. внесено зміни до статті 164 Податкового кодексу, і тепер оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три мінімальні заробітні плати (3654 грн.), в частині такого перевищення за ставкою 15%. Наприклад, якщо розмір пенсії становить 4100 грн., то оподатковуються тільки 446 грн. — та частина, яка перевищує межу в 3654 грн. (4100-3654=446х15%=66,90 грн.—сума податку).
Якщо ж сума перевищення пенсії над трьома мінімальними заробітними платами більша за 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати (12180 грн.), то ставка податку збільшується до 20%.
Оподаткування пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі. Пенсіонерові не потрібно звертатися з цих питань до податкової інспекції чи управління ПФУ.
Оскільки відомості на січень 2015 року формувалися до прийняття Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", новий механізм оподаткування не було застосовано. У зв'язку з цим розмір пенсії до виплати у лютому визначатиметься з урахуванням суми утриманого податку за січень і лютий поточного року.
Інна САМОЛЮК,
начальник управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі.
Залишити коментар