На сесіях Ковельської районної ради неодноразово порушувалось питання стану прокурорського реагування щодо погашення заборгованості молокопереробними підприємствами за закуплену від населення району молочну сировину.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Прокурори усіх рівнів відповідно до вимог діючого законодавства здійснюють свої повноваження виключно в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, не допускаючи незаконного втручання у діяльність підприємств, установ та організацій та не підміняючи органи виконавчої влади, місцевого самоврядування і державного контролю.
Положеннями Закону України «Про прокуратуру», які набрали чинності з 26.10.2014 р., змінено окремі функції прокуратури.
Зокрема, пунктом 1 Розділу XIII цього Закону передбачено, що прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням та застосуванням прав і свобод людини й громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді.
Питання стану проведення розрахунків молокопереробними підприємствами за закуплену від населення молочну сировину є досить актуальним, а тому міжрайонною прокуратурою неодноразово наголошувалось головам сільських та селищних рад Ковельського району про можливість здійснення прокурором представницьких повноважень громадян у суді шляхом звернення із позовом до суду в їхніх інтересах про стягнення такої заборгованості.
Упродовж 2014 року від жителів м. Ковеля та Ковельського району звернень громадян із вказаного приводу до міжрайонної прокуратури не надходило, окрім двох звернень від заготівельників молока, що проживають в Рожищенському районі.
У поточному році звернень громадян із вказаного вище приводу до міжрайонної прокуратури не надходило.
Правовідносини, пов'язані із суб'єктами господарювання (молокопереробні заводи) і здавачами молока (фізичні особи), є цивільно-правовими. А тому будь-які спори щодо їх виконання вирішуються шляхом переговорів між сторонами або в судовому порядку.
Таким чином, оскільки на даний час органи прокуратури позбавлено повноважень проводити перевірки та звертатись із запитами про надання інформації до підприємств усіх форм власності, окрім державної, у разі виникнення заборгованості молокопереробних підприємств за закуплену від населення району молочну сировину, громадяни можуть звернутись до Ковельської міжрайонної прокуратури для вирішення питання про здійснення прокурором представницьких повноважень їх інтересів у суді.
Варто зауважити, що відповідно до вимог ч. ч. 2, 5 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний стан, недосягнення повноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження.
Наявність таких підстав має бути підтверджена прокурором шляхом надання суду відповідних доказів.
Василь ЛОПОХА,
міжрайонний прокурор.
Залишити коментар