2 березня 2015 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", який передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення.
З 01.04.2015 поетапно, протягом наступних 10 років (кожного року на 6 місяців), змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах:
Так, жінкам, які народилися після 01.04.1970 та працюють в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці за списком пільгових професій № 1, вік виходу на пенсію по віку на пільгових умовах змінюється з 45 років до 50.
Жінки, які народилися після 01.04.1965 та працюють в шкідливих та важких умовах за списком професій № 2, а також жінки — трактористи-машиністи; доярки, свинарки; жінки, зайняті на вирощуванні тютюну; робітниці текстильного виробництва; водії міського пасажирського транспорту будуть виходити на пенсію по віку на пільгових умовах у 55 років, замість 50.
Зазначена зміна узгоджує пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно збільшується до 60 років, починаючи з 1 жовтня 2011 року.
Також поетапно на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах як чоловікам, так і жінкам. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.
З 1 квітня 2015 року на 5 років збільшується тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу морського та річкового флоту, при цьому залишаються незмінними вимоги щодо відпрацьованого спеціального стажу на зазначених роботах.
Збільшення відбуватиметься поетапно, протягом 10 років на 6 місяців за рік.
А працівникам освіти, охорони здоров'я та соціального захисту поетапно збільшується необхідний спеціальний стаж для призначення пенсії по вислузі років з 25 до 30 років.
Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів, яким пенсія буде призначатись після 1 квітня 2015 року.
Для них передбачено, що з 1 квітня по 31 грудня 2015 року у період роботи виплачується 85 % призначеного розміру пенсії; але це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 150% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, — 1423.5 грн.
Пенсії, що призначені в розмірі менше 1423.5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423.5 грн.
Зазначена норма не стосуватиметься працюючих пенсіонерів з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру.
У всіх випадках після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.
Зокрема, це стосується державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, посадових осіб органів місцевого самоврядування, деяких інших категорій працівників — у період роботи на цих посадах призначені пенсії за законодавством України не виплачуються. При цьому не має значення вид пенсії та Закон, згідно з яким вона призначена.
Дані обмеження не поширюються на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців.
Не застосовуються протягом особливого періоду обмеження по виплаті пенсій особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах в Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, управлінні держохорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Держслужбі спецзв'язку та захисту інформації, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Крім того, Прикінцевими положеннями Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" передбачено, що до 1 травня поточного року Уряд має подати на розгляд Верховної Ради України законопроект, який має усунути різні підходи у пенсійному забезпеченні та запровадити "єдині принципи" призначення пенсій для всіх категорій громадян.
ххх
Статус пенсіонера — працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не подав в органи Фонду дані про працевлаштування або звільнення з роботи.
Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював.
Додатково нагадуємо, що в управлінні працює "гаряча лінія" за телефоном 5-14-45, де можна утримати будь-яку консультацію з питань пенсійного забезпечення.
Інна САМОЛЮК,
начальник управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі.
Залишити коментар