Відповідно до статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади та місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких відноситься вирішення порушених в зверненнях питань.
Відповідно до вимог ст.16 Закону України "Про звернення громадян" скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі.
Зауважимо, що громадянам, які мають намір шукати захисту своїх порушених прав та інтересів в органах прокуратури, варто знати, що положеннями Закону України "Про прокуратуру", які набрали чинності з 26 жовтня 2014 року, змінено окремі функції прокуратури. Наразі органи прокуратури позбавлені функції нагляду за додержанням та застосуванням законів. Тепер основна роль у виконанні таких завдань відводиться профільним органам державної влади і контролю.
Як наслідок, органи прокуратури позбавлені повноважень щодо безпосереднього втручання у діяльність громадян, приватних підприємств і організацій поза сферою кримінального судочинства. Тобто, не можуть проводити перевірки додержання законодавства, вносити документи реагування.
Повноваження прокуратури у сфері суспільних відносин, не пов'язаних з кримінальним судочинством, обмежені виключно її можливістю здійснювати дії, пов'язані з виконанням конституційної функції представництва інтересів громадянина або держави в суді.
Водночас, прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина лише за умови неспроможності громадянина через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність самостійно захистити свої порушені права та коли законні представники або органи, яким Законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Відтак, громадянам, насамперед, необхідно звертатись за захистом своїх прав і свобод до відповідних органів державного нагляду (контролю) та органів місцевого самоврядування. В разі незгоди із прийнятим за зверненням рішенням – до вищестоящого органу або безпосередньо до суду.
З прийняттям нового Закону України "Про прокуратуру" виключено також ст. 29 Закону України "Про звернення громадян" щодо здійснення прокурорського нагляду за додержанням законодавства про звернення громадян. Внесено зміни до частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої прокурорів позбавлено права складати протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-3 цього Кодексу (порушення права на інформацію та права на звернення).
Наталія ТКАЧУК,
заступник Ковельського міжрайонного прокурора.
Залишити коментар