Відповідно до частини 7 статті 1254 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем в порядку, встановленому для посвідчення заповіту. Тобто і на скасування заповіту заявою поширюється загальний процесуальний порядок, встановлений Законом для посвідчення заповітів.
Зокрема: особисте звернення заповідача до нотаріуса (скасування заповіту або внесення змін до нього ні через представника, ні через будь-яку іншу особу (іншого з подружжя, родича не допускається);
викладення документа про скасування чи зміну заповіту зі слів заповідача нотаріусом власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів;
прочитання документа заповідачем вголос і власноручне підписання ним або, якщо заповідач, наприклад, у зв’язку з хворобою не може підписатися власноручно, – підписання іншою особою в порядку, визначеному частиною 4 статті 207 ЦК;
якщо при посвідченні заповіту відповідно до обов’язкової вказівки Закону були присутні свідки (наприклад, коли заповідач через хворобу не міг особисто прочитати заповіт), а згодом підстави обов’язковості присутності свідків відпали, при скасуванні заповіту участь свідків не є обов’язковою, в той же час Законом не заборонено присутність свідків на бажання заповідача при скасуванні заповіту, якщо навіть при посвідченні цього заповіту вони і не були присутні.
Заповідач не обмежений у виборі нотаріуса, який має посвідчувати новий заповіт або засвідчувати справжність підпису на заяві про скасування заповіту. Тобто, особа вправі звернутись за вчиненням відповідних нотаріальних дій до будь-якого нотаріуса.
Документами, які необхідно надати нотаріусу для оформлення зміни чи скасування заповіту, є: паспорт заповідача, картка платника податків (довідка про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків), і, по можливості, належний заповідачу примірник попереднього заповіту (відсутність у заповідача примірника попереднього заповіту не є перешкодою для зміни чи скасування цього заповіту).
Якщо заповідачем подається примірник заповіту, що є у нього, то на цьому примірнику нотаріусом робиться напис про зміну чи скасування заповіту, після чого він разом із заявою (якщо заповіт скасовується заявою) додається до примірника, що зберігається у справах нотаріуса (державному нотаріальному архіві).
Відомості про заповіт, в тому числі про його зміну або скасування (незалежно від того, здійснене таке скасування у формі нового заповіту або шляхом подання заяви про скасування заповіту) підлягають внесенню нотаріусом до Спадкового реєстру в порядку, встановленому Положенням про Спадковий реєстр, (затверджений наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 р., № 1810/5, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.07.2011 р., за № 831/19569).
При цьому ці відомості вносяться до Спадкового реєстру тим нотаріусом, яким посвідчено новий заповіт або засвідчено справжність підпису на заяві про скасування заповіту. Внесення відомостей здійснюється в день вчинення відповідної нотаріальної дії. На підтвердження факту внесення відомостей нотаріусом видається відповідний витяг зі Спадкового реєстру.
Кожен новий заповіт скасовує попередній. Якщо перший заповіт скасовано другим, а другий – третім, то чинність першого заповіту не відновлюється. В результаті настає спадкування за Законом.
Цивільним кодексом України встановлено спеціальні наслідки недійсності нового заповіту. Залежно від підстав визнання нового заповіту недійсним чинність попереднього заповіту може відновлюватись або ж не відновлюватись .
Якщо новий заповіт в судовому порядку визнано недійсним через дефект волі заповідача на підставі статті 225 ЦК (заповідач, будучи цілком дієздатним, у момент вчинення заповіту не усвідомлював значення своїх дій та(або) не міг керувати ними), статті 231 ЦК (заповіт вчинено під впливом насильства), дія попереднього заповіту відновлюється.
У всіх інших випадках визнання заповіту недійсним, зокрема, внаслідок вчинення його під впливом помилки (стаття 229 ЦК), тяжкої обставини (стаття 233 ЦК), з інших підстав, дія попереднього заповіту не відновлюється.
Якщо буде встановлено, що новий заповіт є нікчемним (наприклад, за заповідача його склала і підписала інша особа або ж заповіт складено з порушенням вимог щодо його форми і посвідчення), попередній заповіт є чинним.
Вищезазначені спеціальні наслідки недійсності нового заповіту за аналогією поширюються і на випадки недійсності скасування заповіту у формі заяви про скасування. Тобто, якщо скасування заповіту (у формі заяви про скасування) визнано судом недійсним з підстав, визначених статтею 225 чи статтею 23;1 ЦК, дія заповіту, скасованого такою заявою, відновлюється; якщо з інших підстав – дія попереднього заповіту не відновлюється. Нікчемність заяви про скасування заповіту призводить до відновлення дії заповіту.
Наталія ЗАЛІСЬКА,
приватний нотаріус Ковельського міського нотаріального округу, м. Ковель, вул. Незалежності, 61/21, тел. 5-95-89.
Залишити коментар