На даний час існує проблема, яка полягає в тому, що фізичні особи-підприємці недостатньо обізнані із тим, що вони за певних умов можуть отримати матеріальне забезпечення від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а саме: оплачуваний лікарняний листок і, що особливо актуально, допомогу по вагітності і пологах.
І якщо за найманих працівників клопочеться роботодавець, то фізичній особі-підприємцю доведеться подбати про себе самому.
Приватні підприємці, як на спрощеній, так й на загальній системі протягом 2015 року не мали обов’язку сплачувати страхові внески до ФСС з ТВП (навіть у складі ЄСВ, оскільки базова ставка 34,7% передбачала страхування виключно в двох Фондах – ПФУ та Фонді безробіття). Тому (якщо ЄСВ не сплачувався підприємцями добровільно за збільшеною ставкою) вони не були застрахованими особами та, відповідно, не мали права на отримання лікарняних у період хвороби або у разі виходу у відпустку по вагітності та пологах.
Для того щоб мати таке право, слід було застрахуватися у добровільному порядку (укласти відповідний договір) та регулярно сплачувати ЄСВ за ставками 36,6% або 38,11%.
З 2016 року підприємці на спрощеній та загальній системі за себе сплачують ЄСВ за ставкою 22%. На сьогодні постановою КМУ від 18. 02. 2016 р., № 85 встановлено пропорції розподілу сплаченого ЄСВ. Сума ЄСВ, яка сплачується роботодавцями, підприємцями на загальній та спрощеній системі за себе розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до відповідних Фондів.
Тож, з 2016 року всі фізособи-підприємці незалежно від системи оподаткування сплачують ЄСВ з умовою страхування в усіх Фондах. І при сплаті ЄСВ за себе мають право на отримання лікарняних та декретних від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Звертаємо увагу, що ФСС з ТВП виплачує саме допомогу з тимчасової непрацездатності, яка надається, починаючи з 6-го дня непрацездатності, за весь період хвороби, та допомогу по вагітності та пологах, яка виплачується за весь час періоду, зазначеного в листку непрацездатності.
Документи для отримання допомоги від ФСС з ТВП.
Для того, щоб отримати лікарняні або декретні, підприємцю слід звернутися до ФСС з ТВП за місцем реєстрації та:
– скласти заяву-розрахунок встановленого зразка;
– надати довідки з ПФУ за формою ОК-5 або ОК-7, яка є доказом сплати ЄСВ за розрахунковий період і за місяць, в якому настав страховий випадок. Ці ж довідки підтвердять факт наявності необхідного страхового стажу, оскільки ст. 19 та ст. 24 Закону № 1105 передбачено певні особливості лікарняних та декретних виплат в залежності від розміру страхового стажу в застрахованої особи;
– надати копію листка тимчасової непрацездатності (лицьова та зворотня сторони);
– копію трудової книжки;
– довідку з територіального фіскального органу про сплату єдиного внеску за місяці розрахункового періоду та за місяць настання страхового випадку;
– копії квитанцій про сплату єдиного внеску;
– копії відповідних посвідчень або інших документів, що підверджують право на пільгу;
– відкрити спеціальний рахунок в будь-якій установі банку для перерахування матеріального забезпечення.
У разі, якщо з вашими документами все в порядку, спеціаліст дирекції приймає їх, а вам залишається чекати виплат на свій рахунок у банку.
Лариса МІРЧУК,
спеціаліст дирекції.
Залишити коментар