Чимало ковельчан працюють або ж в певний час працювали за кордоном, зокрема – у Португалії. З часом у кожного з них виникає питання щодо пенсійного забезпечення, зокрема щодо зарахування португальського стажу при призначенні пенсії в Україні.
Зазначаємо, що питання пенсійного забезпечення громадян України та Португалії регулюються Угодою між Україною та Португальською Республікою про соціальне забезпечення (далі – Угода) та Адміністративною домовленістю стосовно процедури застосування Угоди між Україною та Португальською Республікою про соціальне забезпечення (далі – Адміністративна домовленість), які набрали чинності з 1.03.2012 року.
Положення Угоди базуються на пропорційному принципі, за яким кожна Держава призначає пенсію за страховий стаж, набутий на її території, та за своїм національним законодавством. У разі необхідності, коли не виконуються вимоги за власним законодавством, іншою Державою ураховується страховий стаж, набутий за законодавством кожної з Договірних Держав для набуття, збереження або відновлення права на пенсію, так, ніби цей стаж набуто за її законодавством за умови, що вони не перекривають один одного.
Таким чином, частина пенсії за страховий стаж, набутий на території Португалії, призначатиметься Португальською стороною, а за страховий страж, набутий на території України, частина пенсії призначатиметься Українською стороною. У випадку недостатньої тривалості страхового стажу, необхідного за законодавством кожної з Договірних Держав, пенсія буде призначатися шляхом підсумовування португальського та українського страхового стажу для набуття права на пенсію.
Відповідно до Угоди для отримання пенсії по інвалідності, за віком, у зв’язку із втратою годувальника, а також пенсії за вислугу років, працівник або його утриманець, який проживає у Португалії чи в Україні, подає заяву до компетентної установи тієї Договірної Держави ( в Україні – до органів Пенсійного фонду), де проживає ця зацікавлена особа. Страховий стаж підтверджується на підставі документів про роботу у відповідній Державі засобами зв’язку - формулярами.
Для призначення пенсії Португальською стороною необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України з метою подання заяви щодо призначення певного виду пенсії та оформлення формуляру. До заяви необхідно додати оригінал трудової книжки або офіційно завірену копію, інші довідки про роботу в Україні для підтвердження страхового стажу, які подаються в оригіналі; завірену копію диплому або свідоцтва про навчання (за денною формою); оригінал довідки про заробітну плату (доходи) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року; завірену копію військового квитка або оригінал довідки про проходження військової служби; а для жінок - завірену копію свідоцтва про народження дітей, якщо період догляду за дітьми до трирічного віку не перекривається роботою; копію закордонного паспорту; копії документів щодо присвоєння номерів соціального страхування та усі наявні документи щодо трудових відносин у Португальській Республіці.
Передовсім потрібно розуміти, що нині в Португалії пенсійний вік як для жінок, так і для чоловіків становить 65 років. А пенсія призначається кожною державою згідно з її законодавством. Тому якщо чоловік офіційно відпрацював, скажімо, 20 років в Україні та ще чотири роки в Португалії, тоді пенсія призначатиметься в Україні після досягнення 60 років за страховий стаж 20 років, а Португальська сторона призначить пенсію за чотири роки страхового стажу тільки після досягнення ним 65-річного пенсійного віку.
Світлана Киричук,
заступник начальника Ковельського об’єднаного управління Пенсійного фонду України.
Залишити коментар