41-річний Степан БОРОВИК в кінці лютого-на початку березня відбирає яйця для інкубатора. Для потомства залишає найкращих 12 курок та одного півня.
– Відбираю несучок із широкою та рівною спиною, гладеньким пір’ям. Крила щоб були притиснуті до тулуба. Повинні мати добрий апетит. Не менш важливим для майбутніх курчат є півень. Треба відбирати статного, із міцними ногами, з добротним пір’ям і могутнім хвостом. Гребінь має бути великий і яскраво-червоний. Півень повинен бути енергійним, – ділиться спостереженнями господар.
Кури на розплід мають бути не старші 3-х років. Що старша курка, то нижча плідність її яєць. Півнів господар тримає до 5 років.
– Кращим середовищем для батьківського стада, – вважає Степан Боровик, – є глибока підстилка. Курей тримаю в повітці. З осені заготовляю опале листя, солому, подрібнені качани від кукурудзи. Настилаю близько 10 сантиметрів товщиною. Періодично розворушую вилами, щоб не утворювалася кірка від посліду. Рихлити можуть і кури, якщо їм під ноги насипати зерно.
Птиці необхідно 14 годин світла на добу. Збільшують штучне освітлення поступово. Щотижня зранку додають по 30 хв.
– Але не раніше четвертої. Удень випускаю надвір. Годувати треба якісними кормами. До основного корму даю терті буряки, моркву та листя капусти.
Ще кілька «секретів». Збирати яйця слід двічі на день, щоб несучки по них менше топталися. Можуть пошкодити шкаралупу, вимазати в посліді.
– Яйця мають бути приблизно однакові. Зберігають їх у горизонтальному положенні гострим кінцем униз. Розкладають, приміром, у пшениці, засипаній у стару скриню, ящик. Збирають протягом 10 днів. Довше не можна, бо втратять якості.
– Як наберу потрібну кількість, обережно викладаю в домашній інкубатор. Купив його 12 років тому на 60 курячих яєць. Через 21 день курчата вилуплюються. Курчат кладу в картонний ящик. Припікаю йодом пуповину. Над ними ставлю лампу з абажуром, щоб швидше висихало пір’я, – завершує розповідь спостережливий хазяїн.
– Яйця для закладки в інкубатор чи під квочку найкраще зберігати в прохолодному й темному місці, – каже черкаський ветеринар 44-річний Петро Іващенко.
– Найоптимальніша температура – 12-15 градусів Цельсія. Яйця гіршають від пересихання, через шкаралупу втрачають вологу. Тому в кімнаті, кладовці чи літній кухні поряд із ними треба поставити відро чи миску з водою.
Радить зберігати в лотках, а не насипом у глибокій посудині (стиснуті можуть тріснути). Найкраще закладати свіжі яйця, знесені протягом останньої десятиденки. Перед тим раджу давати курям премікс для несучок. У тих добавках є вітаміни й мікроелементи, що покращують якість яєць.
Залишити коментар