Коли, як не влітку, отримати заряд бадьорості та здоров'я на багато місяців вперед, користуючись овочево-ягідним розмаїттям? Тож скористайтеся нашими порадами щодо правильного харчування в цю чудову пору року.
Скоротіть калорійність страв: влітку організм людини потребує менше калорійної їжі – підвищення температури повітря на 100С призводить до прискорення хімічних реакцій в організмі удвічі, при високих температурах покращується засвоєння кисню клітинами та зменшуються загальні енергетичні потреби. (При кожному підвищенні температури на 100 С скоротіть кількість калорій на 5-10%).
Приблизний раціон літнього харчування: 25% жирів (з них 2/3 рослинних), 55% білків (співвідношення 50 на 50 рослинні та тваринні білки), 17% вуглеводів.
Влітку віддавайте перевагу легким овочевим супчикам, окрошкам, відмовтесь від борщів та міцних бульйонів.
Не слід вживати у спеку смажену рибу, м'ясо, жирну їжу. Натомість, краще вживати курятину, відварену печінку, рибу з овочами, морепродукти. Як гарнір стануть в нагоді овочеві салати, заправлені сметаною, олією. Якщо дуже спекотно, час від часу можна замінити обід з 3-х страв на фрукти та овочі. Їжте потрохи, але частіше. Іноді основний прийом їжі можна перенести на період, коли спека вщухне.
Щоб гарно почуватися, особливо пильно стежте за кількістю спожитої рідини. Зневоднення під час спеки вельми небезпечне. Під час спеки рекомендується вживати 100-200 мл рідини щогодини. Найліпше втамовувати спрагу простою водою, мінеральною (негазованою) водою, зеленим чаєм без цукру, компотами. Слід зауважити, що людям, які мають хворобу нирок, серцево-судинні захворювання, не слід вживати велику кількість рідини.
В достатній кількості вживайте фрукти та овочі: разом з виділенням поту наш організм втрачає вітаміни та мікроелементи, в результаті чого послаблюється імунітет, розвивається вітамінна недостатність, ми відчуваємо кволість. Вітаміни та мікроелементи є необхідними для людини, оскільки вони не синтезуються (або практично не синтезуються) клітинами організму, тому запас їх необхідно постійно поповнювати. Для цього потрібно в достатній кількості вживати сезонні фрукти, ягоди, овочі та приготовані з них свіжі соки, морси, а також трав'яні чаї (з м'яти, шипшини тощо).
Найбільша небезпека, яка чатує на нас у період підвищення температур, – харчові отруєння. Саме в цей період створюються сприятливі умови для життєдіяльності мікроорганізмів, збудників кишкових інфекцій, найгостріші з яких холера, черевний тиф, вірусні гепатити А і В, дизентерія, ботулізм, сальмонельоз, стафілококові отруєння тощо.
При виникненні симптомів харчового отруєння не займайтесь самолікуванням, негайно зверніться до лікаря. Бережіть своє здоров'я!
Світлана УСИК,
Лілія БОГДАНОВИЧ.
Навчально-методичний центр
ЦЗ та БЖД Волинської області.
Залишити коментар