У м'якоті цієї ягоди міститься дуже велика кількість різних вітамінів і мікроелементів. Якщо вітаміни С, групи В, Е і РР містяться в різних овочах і фруктах, то такі вітаміни як К і Т майже ніде не зустрічаються. Вітамін К відповідає за хороше згортання крові. Він майже не зустрічається в інших овочах.
Дієтологи всього світу радять вживати гарбуз людям з проблемою зайвої ваги. Гарбуз для схуднення просто незамінний. І це все завдяки вітаміну Т, який сприяє засвоєнню їжі і прискоренню процесу обміну речовин. Також цей вітамін перешкоджає відкладенню жирових клітин в організмі. Тому гарбуз — це найкращий гарнір до будь-яких м'ясних страв.
А ще чим корисний гарбуз? Гарбузовий сік рекомендують вживати людям, що страждають від анемії. Це все пояснюється тим, що в ньому дуже високий рівень вмісту заліза. Крім того, м'якоть гарбуза містить ще калій і кальцій. А рівень каротину в ній у п'ять разів більший, ніж у моркві. Тому для людей з порушенням зору гарбуз також дуже корисний.
З гарбуза готують пюре для грудних дітей. Не треба переживати, що речовини, які надають гарбузу помаранчевий колір, можуть викликати алергію у дитини. Тому цей продукт майже ніколи не викликає алергічних реакцій. Гарбуз для немовлят — це смачний і корисний продукт, у ньому містяться клітковина, пектинові речовини і провітамін А, які поліпшать стан вашої дитини. З гарбуза можна приготувати не тільки пюре, але також вичавити сік. Гарбузовий сік можна розбавити яблучним або морквяним.
Спробуйте на ніч випити склянку гарбузового соку з медом. Ви обов'язково будете міцно спати!
Кашка зі свіжої м'якоті гарбуза має лікувальні властивості, тому її використовують для лікування різних шкірних захворювань: екземи, висипок, прищів. При опіках м'якоть гарбуза допомагає зняти біль і прискорити загоєння.
Алла СЕМІНОВИЧ,
завідувач обласного методичного кабінету БЖД населення.
Лілія БОГДАНОВИЧ,
методист обласного методичного кабінету БЖД населення.
Серед відомих дикорослих ягід журавлина займає лідируючу позицію по процентному співвідношенню корисних мінеральних речовин, мінералів і органічних кислот. Вона багата на вітаміни групи В, нікотинову кислоту, в ній багато магнію, заліза і йоду, тому журавлину особливо радять вживати при вагітності.
Сік журавлини з медом допомагає при ангіні та кашлі. Морс із журавлини знімає втому, підвищує активність мозку і збільшує працездатність.
Листя журавлини використовують при кишкових розладах. Якщо регулярно вживати журавлину, зменшується можливість утворення каменів у нирках.
Регулярне вживання в їжу ягід і соку журавлини нормалізує високий артеріальний тиск.
Для підвищення імунітету треба щодня вживати в їжу журавлину або її сік, яблука та волоські горіхи.
Корисні характеристики журавлини поширюються і на процеси старіння організму людини. У ягоді знаходиться величезна кількість антиоксидантів. Вони перешкоджають виникненню перших ознак старіння.
Незамінна журавлина для людей, які зазнали радіації, оскільки містить речовини, що допомагають організму позбавлятися від радіонуклідів.
Але варто пам'ятати, що в певних пропорціях будь-який продукт харчування може бути як корисним, так і шкідливим, і журавлина не виняток з цього правила. Лікарі попереджають, що споживання журавлини протипоказане людям, що мають гастрит з підвищеною кислотністю, а також певні захворювання печінки. Відповідно, не можна вживати журавлину й людям, які часто страждають від печії.
Кислоти, які входять до складу ягоди, здатні подразнювати слизову оболонку дванадцятипалої кишки та шлунка. Також журавлину не рекомендується вживати людям з ослабленою емаллю зубів, оскільки ця ягода здатна її зруйнувати. Тому вживайте її, виходячи зі своїх індивідуальних особливостей і потреб.
Найкращий і простий спосіб зберегти ягоди журавлини — просто заморозити, заздалегідь промивши і обсушивши. А взимку, засипавши цукром, додавати у випічку, готувати морси і варити смачні і корисні киселі.
Світлана УСИК,
навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області.
Залишити коментар