«Навесні підсипала квочку. З чотирнадцяти яєць вилупилося всього шестеро курчат. Яка може бути причина, що решта виявилася безплідна?» – діляться клопотами окремі господині.
ОДНА з можливих, але найголовніших причин – корми. Раціон домашньої птиці має бути повноцінний. Це значить, що, крім зерна пшениці, кукурудзи, а також зелені – основних складових годівлі у домашніх “птахофермах”, повинні бути ще добавки, збагачені мікроелементами – марганцем, цинком, йодом, залізом, міддю, кобальтом. Кожен із цих елементів справляє вплив на розвиток плоду, курчат і дорослих птахів.
Так, нестача марганцю в кормі для несучок призводить до того, що не з усіх яєць виводяться курчата. У дорослої птиці затримуються ріст і розвиток, зокрема, кісток. Молодняк хворіє перозисом – хворобою, котра проявляється опуханням суглобів, кульгавістю. Брак марганцю в організмі курей можна поповнити, якщо у напувалках раз на тиждень буде слабкий розчин марганцівки.
Наслідок нестачі в кормі цинку – відставання в рості та розвитку. Цей елемент містять висівки і сухі дріжджі, рибне та м’ясо-кісткове борошно.
Нестачу заліза, міді, кобальту можна поповнити, згодовуючи кукурудзу, горох, капусту.
Петро ІЛЬНИЦЬКИЙ,
ветлікар.
Після обрізування саду накопичується чимало хмизу, здатного ще послужити і зробити свій внесок для майбутнього врожаю саду-городу. Дрібноту можна помістити до компостної купи. Перекладена бур’янами, вона перегниє за рік-два.
Те, що цупкіше, разом з іншим природним непотребом (старою мульчею тощо) варто перетворити на попіл. Вогнище краще розкладати за похмурої та безвітряної погоди.
Після того, як попіл прохолоне, його треба зібрати і зберігати у закритій ємності. Це – цінне добриво, яке містить кальцій, фосфор, найбільше ж – калію, а також мікроелементи – магній, залізо, сірку тощо.
Між іншим, попіл із молодих дерев та гілок багатший на поживні речовини, ніж попіл зі старих.
Застосовувати його можна у найрізноманітніші способи. Так, при висаджуванні картоплі та розсади в ямку чи борозенку його додають по дві-три столові ложки.
Роблять також настоянки: склянка попелу на відро води, витримати два-три дні, процідити, розвести водою в пропорції 1:10, поливати під корінь по літрі на рослину.
Ефект підживлення підвищується, якщо настій попелу чергувати з настоєм курячого посліду чи гноївки. А ось змішувати їх не варто, позаяк втрачається до половини вмісту азоту в останніх.
Неабияк допомагає попіл і в боротьбі зі шкідниками саду та городу. Ним можна посипати насадження суниць при нашесті слимаків, а хрестоцвіті – від блішок.
Восени бажано внести попіл під кущі аґрусу та смородини, троянд, півонії, сортового бузку.
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.
Зазвичай зібрані гарбузи лежать на відкритому місці до сталих приморозків. Потім їх переносять до приміщення.
Здебільшого цей овоч вирощують на корм худобі. З делікатесних же сортів готують найрізноманітніші страви, поповнюючи меню родини.
Важливо зберегти його на якомога довший час. Для цього, передовсім, слід дотримуватися режиму зберігання. У строк знятий стиглий овоч може лежати два-три роки. Для довготривалого збереження відбирають гарбузи з сухим, затверділим хвостиком, без будь-яких механічних ушкоджень. Кладуть їх у приміщення зі сталою температурою 5-10ОС.
Якщо ж гарбузів для споживання небагато, їх можна занести до хати та помістити в затишне місце, скажімо, під ліжко. При цьому слід періодично перевіряти та видаляти ті, що починають псуватися.
Надія Макарчук.
«Цього літа ми постали перед неабиякою проблемою: весь город завоював мокрець. Що вже не робили, але бажаного результату не досягли. Як позбутися надокучливого бур’яну?» — цікавляться чимало власників садово-городніх ділянок.
ВИВЕСТИ мокрець із городу можна легким і дієвим способом: посіяти на ділянці фацелію пижмолисту.
Це рослина з красивими духмяними квітами бузкового кольору. Має дуже багато корисних властивостей. Зокрема, вона змінює кислотність ґрунту з кислої на нейтральну, цим самим створюючи несприятливі умови для мокрецю, тож він швидко зникне з вашого городу.
Тим часом фацелію можна використовувати не лише з такою метою. Вона – чудовий сидерат та ідеальний попередник для будь-якої городини. Витримує морози до мінус 7-9 градусів, тож її можна сіяти під зиму, рано навесні й восени, навіть після збирання пізніх культур. Окрім удобрення ґрунту, ця культура ще й надійно захищає його від глибокого промерзання, висушування, ерозії та іншої деградації.
Посіяна після копання картоплі, зимових сортів часнику й цибулі фацелія у «зеленій шубі» йде під сніг, подібно до жита, шпинату та інших холодостійких культур. Завдяки короткому періоду вегетації в наших умовах її можна вирощувати три-чотири рази за сезон, накопичуючи велику масу практично безкоштовної органіки.
Ця рослина чудово почувається і в затінку, і під кронами дерев, позбавляючи необхідності обробляти й удобрювати там ґрунт, на кам’янистій і піщаній землі. А посіявши її разом із горохом та іншими бобовими, ви вбережете ці культури від горохового і квасолевого зерноїдів, попелиці, бульбочкових довгоносиків та інших шкідників.
А ще фацелія – улюблениця бджіл. На відміну від інших медоносів, які дають нектар лише в певні періоди дня (наприклад, гречка – до 11-ї ранку), вона «продуктивна» протягом усього дня. Тож ті комахи, які пізно ввечері не встигли додому, часто ночують на її квітках. Вони «пасуться» на фацелії і в безузяткові періоди – з ранньої весни до пізньої осені. Трава цієї рослини є хорошим кормом для тварин.
Фацелію часто садять із декоративною метою, адже до красивих квітів додається неабиякий бонус – невибагливість культури до умов вирощування.
“Сільські вісті”.
Залишити коментар