В холодну пору року домашню птицю корисно підгодувати пророслим зерном, найкраще — вівсяним.
Робиться це так: у відро насипають овес і заливають його теплою водою. Бажано додати 10 крапель формаліну, щоб не було шумування. Розмочують овес протягом двох діб за кімнатної температури. Потім висипають його в низенькі коробки. Днів через 6-10 (залежно від того, наскільки тепла кімната) можна мати добре проросле зерно.
Згодовувати його треба якнайшвидше, бо паростки зів'януть. У такому вівсі у три з половиною раза поживних речовин більше, ніж у сухому. Отож, якщо годувати ним курей, то нестимуться краще.
Кукурудзу теж краще згодовувати пророслою. Так само й жито. Горох (у ньому містяться речовини, що сприяють ростові) слід давати у вигляді грубої дерті.
А ось буряки та моркву найкраще прив'язати цілими в курнику на півметра від підлоги, щоб кури, підлітаючи, клювали. Це буде й моціон: вони не засиджуватимуться у холоди й зігріватимуться так.
ххх
Якщо курей утримують у приміщенні, то зерно краще висипати на підстилку. Звісно, за умови, що вона суха та чиста. Такий спосіб годівлі вважається найкращим, бо птиця, визбируючи корм, весь час рухається, а це для неї корисно.
Невеличкі ємкості для розсади можна зробити й зі звичайної газети. Технологія виготовлення дуже проста. Маючи навички, їх можна «накрутити» до сотні за годину. Робиться це так.
Газетний лист розрізається на три-чотири рівні частини. Листки перегинають навпіл і накручують на який-небудь циліндричний предмет, наприклад, пляшку ємністю 250 мл, бажано з увігнутим дном. У результаті виходить паперовий циліндр із чотирьох шарів газети.
Краї паперової заготовки повинні виходити на 3-4 см за крайку дна пляшки. Ці краї при повертанні пляшки загинаються на дно.
Зрештою виходить стаканчик, що знімається з пляшки й готовий до посадки рослин. Жодних кріплень чи склеювання не потрібно.
Вирощену в таких стаканчиках розсаду легко перевозити. Рослина при пересаджуванні не травмується, тому що до моменту посадки газетний папір легко видаляється.
Можна саджати розсаду в грядки й разом із залишками стаканчика — у землі він остаточно зопріє, а корені рослини вільно пройдуть крізь залишки паперу.
Першочерговою та обов'язковою умовою отримання високого врожаю городніх культур є ретельна підготовка насіння і садивного матеріалу до висівання на розсаду та безпосередньо в ґрунт. Недарма кажуть у народі: «Що посієш, те й пожнеш».
Насіння краще купувати в спеціалізованих насіннєвих магазинах, які гарантують відповідну якість свого товару.
Грибкові хвороби і частково бактеріальні інфекції передаються через ґрунт, містяться в насінині та на її поверхні. З насінням огірків, наприклад, поширюється збудник антракнозу, капусти — судинного бактеріозу, фомозу, пероноспорозу, моркви — чорної гнилі, столових буряків — пероноспорозу і фомозу тощо.
ххх
Замочування насіння овочевих культур в розчині марганцевокислого калію, що зазвичай практикують господарі, пригнічує лише поверхневу мікозну інфекцію, а від збудників бактеріозів і вірусів не позбавляє.
В пригоді може стати суміш марганцевокислого калію — 1г, борної кислоти — 0,2 г, сульфату міді — 0,1 г, розведених в 1 л води, в якій насіння витримують протягом 15 хвилин.
ххх
На присадибних ділянках для знезараження посівного матеріалу практикується застосування настоїв нагідок лікарських чи часнику. В першому випадку насіння овочевих занурюють на 20-30 хвилин у настій квітів (1 чайна ложка сухих квітів на склянку окропу, настояти із півгодини, після проціджування додати до 1 л охолодженої кип'яченої води). У другому — масу натертого зубка часнику розводять в 200 мл холодної кип'яченої води, розчин доводять до 1 л води і витримують в ньому насіння 30-40 хв. у марлевому мішечку.
ххх
Рекомендують також обробляти насіння різних видів і сортів капусти розведеним у воді попелом і соком листя алое деревоподібного (останнє діє як біостимулятор росту і має бактерицидні властивості).
Насіння овочевих замочують у добовому настої (півсклянки попелу в 1 л). Чотири листочки алое миють, підсушують і витримують у поліетиленовому пакеті в холодильнику (13-15 діб при 6-8°С або 5-7 діб при 2°С). У вичавленому соку алое посівний матеріал витримують 4-6 годин, не промиваючи, викладають на папір або марлю для набубнявіння. Цю операцію проводять за 3-4 дні до висівання.
Така передпосівна підготовка рекомендується для зменшення ураження хворобами грядок помідорів, капусти, огірків, цибулі, перцю, моркви.
Залишити коментар