Весняний період у садах — один із найвідповідальніших у догляді за деревами, що в подальшому позначиться на врожайності. Боротьбу з шкідниками саду, зважаючи на підвищену чисельність їх зимуючих стадій та теплу зиму, необхідно розпочинати до розпускання бруньок.
Насамперед, вже потрібно завершувати обрізування плодових дерев та формування крони молодих. Цей захід має не тільки агротехнічний, механічний напрями, а й знижує до відповідного рівня чисельність шкідників так званий ЕПШ-економічний поріг шкодочинності, що зимують на гілках дерев.
Одночасно зачищають відмерлу, задиристу кору на яблуні, груші та інших деревах (її виносять із саду та спалюють). Замазують садовим варом тріщини, дупла, де також зимують медяниці, кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інші.
Обов'язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур'яни, де можуть зберігатися як збудники хвороб, так і шкідники.
Розпушування грунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, які залялькувалися в землі.
Рани на деревах старшого віку повинні бути зачищені до живої деревини, замащені садовим варом або глиною з коров'яком. Рання побілка стовбурів запобігає сонячним опікам.
ххх
Великої шкоди плодовим деревам завдають різні шкідники і хвороби.
Для боротьби з мохом та лишайниками застосовують 3-4-відсотковий розчин залізного купоросу чи мідного купоросу (300-400 г на 10 л води) по голій кроні. Для підсилення дії препаратів рекомендується додавати в баковий розчин сечовину (карбамід) —100 г на 10 л води.
З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є ПС-30 (масло нафтове мінеральне), 40 л/га або 0,4 л / 20 літрів води.
Обприскування проти зимуючих шкідників починають у березні, коли середньодобова температура повітря становитиме +5оС і вище. Коли холодніше, хімічні засоби втрачають ефективність.
Необхідно знати, що препарат ДНОК, який часто застосовували садівники, в "Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні", не зареєстрований.
Із профілактичних заходів найбільш ефективним є обприскування плодових дерев бордоською рідиною (300 г мідного купоросу і 400 г свіжогашеного вапна на 10 л води) на початку розпускання бруньок (масове). До її складу входить мідний купорос (це отрута, яка вбиває грибкових збудників парші) та вапно, яке нейтралізує кислотність розчину, завдяки цьому дерева і листочки не обпікаються).
Варто зазначити, що обприскування бордоською рідиною використовують не для лікування, а лише для профілактики.
Наступне обприскування проводять на початку розпускання бруньок препаратами: Каліпсо 480 к.с. 0.2-0,25 л/га або 2мл/10л/води; Енжіо 247 к.с. 0,18 л/га або 1,8 мл/5 л води; Актара 240 к.с. 0,14 -0,15л/га; Карате-Зеон мк.с. 0.4 л/га чи 4 мл. на 10 л води; Золоном к.е. 3 л/га чи 30 мл. на 10 л води з додаванням проти парші та інших хвороб; Чемпа в.г. 1,5-2 кг/га; Хорус в.г. 0.25 кг/га або 2,5 г на 10 л.води; Стробі в.г. 200 г/га чи 20 г на 10 л.води; Косайда в. г. 2-2,5 кг/га; Делан в.г. 1 кг/га; Дитан М-45 з. п. 2-3 кг/га; Чемпіон з. п. 1,5-2 кг/га.
За обробки сортів, що уражаються борошнистою росою, додають також Топаз к.е. 0,3-0,4 л/га або його аналог Алмаз к.е. 0,3-0,4 л/га; Тіовіт джет в. г. 8,0 кг/га.
У фазу відокремлення бутонів-рожевий бутон проти квіткоїда, пильщиків, мінуючої молі, листокруток, шовкопрядів, медяниці, казарки, букарки та інших застосовують препарати: Актара, к.е. 0,14 кг/га, Маршал 1.5 л/га, Матч к.е 1 л/га, з додаванням Фіталу в.р.к. 2 л/га чи Хорус в.г. 0.25 кг/га, Скор к.е. 0.15-02 л/га, Блу Бордо в.г. 5 кг/га проти парші та інших хвороб.
Крім перерахованих фунгіцидів, ефективним є застосування проти хвороб препаратів Топсин М-1,2 кг/га, або 12 г/10 л води; Рубіган 0,6 л/га, або 6 мл/10 л води.
В ці дні пестицидами обробляють сорти різних строків дозрівання всіх плодових культур. Норма витрати робочої рідини залежить від віку дерев: до 5 років — 0,5-1 л/дерево, 6-10 років — 2,5 -3л/дерево, 11 і старше — 3,0-3,5 л/дерево. Робочий розчин можна зберігати не більше доби.
При частих опадах обприскування потрібно повторити.
При роботі з пестицидами необхідно дотримуватися рекомендацій, зазначених на упаковці, та вимог із безпеки.
Наталія СВИЩ,
провідний спеціаліст відділу методологічного прогнозування-державний фітосанітарний інспектор Державної фітосанітарної інспекції.
Залишити коментар